A memória szépségeiről dióhéjban

JOY

Te is döbbenten tapasztaltad már, hogy nem emlékszel arra, ami az elmúlt héten történt, de egy kisgyermekkori eseményre tisztán vissza tudsz gondolni? Vajon minek köszönhető ez a különleges és meglepő tapasztalás? Ismerjük meg a memória trükkös voltát.

Aki érettségizett vagy épp vizsgázott már, az tudja, hogy mennyi információt kell egyszerre a fejünkbe sűríteni arra a rövid időszakra. Ha sikerült eljuttatni az információt a memóriánkba, akkor jó eséllyel elő is lehet azt hívni a szükséges helyzetben (vagy nem).

Mi az a memória?

Az emlékezés egy meglehetősen összetett és bonyolult folyamat. Ennek első lépéseként szert kell tennünk az információkra, amikre éppen szükségünk van. Ezt el kell raktározni, majd ha ez sikerült, akkor a későbbiekben, amikor szükség van rá, akkor hatékonyan elő tudjuk hívni az emlékezetünkből. Persze ezt nem úgy kell elképzelni, mint egy számítógépet, de ha megfelelően eltároltuk az adott infókat, akkor jó eséllyel keresni is tudunk bennük a későbbiekben.

De akkor miért van az, hogy elfelejtjük, hogy hova tettük le a telefonunkat, vagy éppen azt, hogy tegnapra megbeszéltünk egy találkozót az egyik barátunkkal? Valószínűleg azért, mivel az emlékezet nem egy hibátlan és tökéletesen működő rendszer, hanem néha csúszhatnak hibák a gépezetbe.

Amennyiben te is észrevetted magadon, hogy mostanában elfelejtesz dolgokat, érdemes kipróbálni a memóriára ható étrend-kiegészítőket.

A memória 3 típusa

Alapvetően a memóriának 3 típusa van, méghozzá a szenzoros, a rövid távú és a hosszú távú memória. Ezek az alábbi tulajdonságokkal rendelkeznek.

  1. Szenzoros memória: A legrövidebb távú memória a három közül. Ez általában 3-4 másodpercig aktív, ha hallott információról van szó, valamint 0,5 másodpercig, ha látottról. Ez inkább csak arra szolgál, hogy átsegítsék az információkat a rövid és a hosszú távú memóriába.
  2. Rövid távú memória: Ez a memória 20-30 másodpercig aktív, és ez a leginkább használt. Bár az adatok jó része elvész belőle, a fontosabbak továbbításra kerülnek a következő szakaszba.
  3. Hosszú távú memória: Itt vannak a tényleges emlékek. Az, hogy a tudatos vagy a tudatalatti emlékezet dolgozik, az mindig a helyzettől függ. Innen hívhatjuk elő a nagyon régi és a közelebbi emlékeket egyaránt.

Hol a hiba?

A memória ideiglenes zavarát számos dolog okozhatja. Ilyenek például egy stresszes szituáció, esetleg betegség, de egy nagyobb trauma is. Ennek közvetlen hatása, hogy összekeverednek az információk, így nem lesz pontos az emlék, még akkor sem, ha váltig állítjuk, hogy tökéletesen emlékszünk, vagy éppen semmire nem emlékszünk.

A memória fejlesztése sem egyszerű feladat, hiszen az egészséges életmód elengedhetetlen része a megfelelő szinten tartásának. Ugyanígy edzhetsz rá akár keresztrejtvénnyel vagy különböző, megjegyzendő feladatok alkalmazásával. Ezen kívül persze számos hasznos étrend-kiegészítő is hozzájárulhat a megfelelő emlékezőképesség kialakulásához.