Kamu Johnny Depp autóbalesete! Újabb internetes vírus!

Joy.hu

Egyre több email kering az interneten, miszerint Johnny Depp életét vesztette a hétvégén egy autóbalesetben Bordeaux közelében. Kamu!

A levél ugyanis semmi más, mint internetes csalók egy újabb trükkje arra, hogy pénzt csaljanak ki a mit sem sejtő áldozatokból. A levélben elhelyezett linkre kattintva állítólag a CNN hírportál oldalára jutunk, ahol szaftos részleteket tudhatunk meg a Franciaországban élő hollywoodi sztár és neje Vanessa Paradise autóbalesetéről és haláláról. A linkre kattintva azonban csak egy káros programot telepítünk, amivel könnyedén az internetes bűnözők kezére juttathatjuk bizalmas információinkat.

Az online bűnözők az eddigieknél amúgy is jobban kihasználják az aktuális eseményeket – Valentin-nap, a H1N1 influenza, az Air France 447-es járatának katasztrófája, Serena Williams, a hőlégballonos család, vagy Michael Jackson és Patrick Swayze halála. Ezeket az eseményeket és még számtalan mást 2009-ben arra használták a kártevők szerzői, hogy a gyanútlan internetezőket megpróbálják rávenni kártevő szoftver letöltésére vagy termékvásárlásra. Elértünk arra a szintre, hogy egyetlen népszerű esemény sem marad észrevétlenül, és az ilyesféle átverésekből a világraszóló események, például a 2010-es labdarúgó világkupa vagy a téli olimpia közeledtével még többre számíthatunk.

Íme öt tipp Gombás Lászlótól, a Symantec szakértőjétől, hogy mire érdemes figyelnünk:

1) Ma már vírusirtó nélkül internetezni olyan, mint biztonsági öv nélkül vezetni. Ha óvatosak vagyunk, akkor megúszhatjuk, de előbb utóbb becsúszik egy-egy vírus. Minél hamarabb szerezzünk be egy naprakész vírusirtó szoftvert, például a Norton AntiVirus 2010 szoftvert.

2) Sose kattintsunk kéretlen levelekben elhelyezett linkekre. A bűnözők kedvelt módszere, hogy a linkre kattintva valójában egy kémprogramot telepítünk a számítógépre, amivel aztán megszerzik jelszavainkat.

3) A vírusirtó szoftver mellett fontos, hogy az operációs rendszerünk (Windows) is mindig frissítve legyen, tehát, az aktuális javítások, és service pack-ek telepítve legyenek.

4) A csalók egyre inkább a pénzünket akarják megszerezni. Ha az interneten keresztül végezzük pénzügyeinket, legyünk nagyon óvatosak. Érdemes a jelszavainkat időközönként megváltoztatni.

5) A támadók mindinkább közvetlenül a végfelhasználót hajszolják, megpróbálják őket rávenni kártevő szoftverek letöltésére vagy kényes információk kikotyogására, elhitetve velük, hogy teljesen ártalmatlan dolgot tesznek. Ha valamit csak és kizárólag az interneten keresztül hallottunk, érdemes alaposan is utánajárni.