5+1 fontos állatorvosi tanács a kánikula túléléséhez

B. Krisztina

Néhány tudnivaló - a teljesség igénye nélkül - amit a gondos gazdiknak érdemes szem előtt tartani a meleg nyári időszakban.

  • A kutyák nem tudnak teljes testfelületükön izzadni, csak a talppárnáikon. A lihegés jelenti számukra a leghatékonyabb módszert. Persze ez sem megoldás minden esetre. A klasszikus elrettentő példa az autóban hagyott eb esete. Az ilyen típusú gondatlansággal halálos veszélynek tesszük ki kedvencünket. Bár évek óta zajlik a figyelem felhívás, még mindig előfordul ebből eredő tragédia.
  • Az extrém meleg rizikó faktor az öreg, a szívbeteg és a megszokott hőmérsékleten is nehezítetten lélegző kutyáknak. Rövid fejű francia vagy angol bulldog, illetve mopsz fajtájú kutyák rosszul tolerálják az ilyen időjárást, akár életveszélyes is lehet számukra.
  • Fontos az árnyék hatása. A naptól védett helyeken több mint 10 fokkal alacsonyabb lehet a hőmérséklet. Ahogy magunknak, kedvenceinknek is biztosítsunk ilyen jellegű pihenőt hosszabb ideig tartó szabadtéri programok esetén. Praktikus és hasznos lehet ilyenkor egy hűsítő párna, mely a külső hőmérsékletnél 8-10 fokkal hidegebb érzetet biztosít kedvencünknek
  • Az egészségügyi sétákra lehetőség szerint 11 óra előtt és/vagy késő délután menjünk
  • A meleg és az erős napsütés leégést, napszúrást, dehidrációt okozhat. Az első esetre főleg a kozmetikus által frissen lenyírt, rövid szőrű vagy csupasz egyedeknél kell gondolnunk. Napszúráskor az állatok nem tudnak beszámolni a szubjektív kellemetlen tünetekről. Nekünk kell erre rájönni a körelőzményi adatok és a klinikai kép alapján.

A kutya átlagos vízfogyasztása 6-7 dl 10 kilogrammonként. Ez az átlagos érték 5-11 dl között is változhat. Függ egyebek mellett a testmozgás intenzitásától, a páratartalomtól és a hőmérséklettől.

Állatorvos szakértő: Dr. Vainer Attila