Lever a víz, és hőhullámok gyötörnek, mielőtt megjön? Nem vagy egyedül!

Getty Images
Menyes Barbi

Nem árt tudnod, mi a probléma oka!

Olvasd el ezt is!
Menstruációjára hivatkozva rúgott ki egy modellt a nagy autóvállalat

Hőhullám fiatalon? Igen!

Attól még, hogy fiatal vagy, simán megtapasztalhattad már a hőhullámokat, mielőtt megjött. Ezek pedig tényleg villácsapásként érkeznek: izzadás, vöröslő fej, és nincs annyi tüzes emoji, ami hűen kifejezné ezt a rémes érzést. Az is lehet, hogy kétségbe esel, mert azt gondolod, 1-2 évtizedig megvoltál hőhullámok nélkül, most pedig ez már biztosan a változókor tünete. Pedig van egy sokkal egyszerűbb magyarázat!

Taraneh Shirazian, a New York-i Mount Sinai Kórház Icahn Orvosi Iskolájának szülész-nőgyógyásza szerint annak ellenére, hogy a hőhullámokat a menopauzával kötjük össze, ez a probléma a fiatal lányokat is elég gyakran érinti.

Olvasd el ezt is!
"Nem vagyok terhes, és nem ettem túl magam "- így kínozza a nőket a PMS

Nagyon váratlanul érkezhet

Ha eddig voltál olyan szerencsés, hogy sosem tapasztaltál még ilyesmit, akkor sem árt tudnod, pontosan milyen is ez a dolog: a nők többnyire úgy írják le a hőhullámot, mint egy érzést, ami egyik percről a másikra hatalmasodik el rajtuk. Többnyire a test közepéről vagy a nyak tájékáról indul, és pillanatok alatt elér az archoz. A legrosszabb része nagyjából 20 másodpercig tart, de még ez után is kell pár perc, hogy helyreálljon a világ rendje. Ha pedig eddig is jöttek, de csak ritkán ilyen hőhullámok, sajnos tudnod kell, ahogy öregszel, ezek egyre gyakrabban jelentkeznek majd, főképp éjszaka.

A szakértő szerint ez bizony komoly alvásproblémákat okoz, később pedig szorongást és rosszkedvet eredményezhet.

A hormonok miatt van minden

Akiknél pedig már fiatalon megkezdődtek a hőhullámok, arról számoltak be, hogy sokkal enyhébbek náluk ezek a tünetek, mint akiknél idősebb korban jelentkeztek. Ez persze a hormonok miatt van: habár még nem teljesen tisztázott, miért is jönnek a hőhullámok, Dr. Shirazian elmagyarázza, hogy összefüggésben van ez a dolog a menopauza alatti hormonváltozásokkal.

A hőhullám egyik oka ugyanis az ösztrogénszint csökkenése lehet, ami miatt az agy hőszabályozó központja rendszertelenül kezd dolgozni. De menzesz előtt is kevesebb ösztrogén termelődik a szervezetben, ilyenkor pedig szintén gyakoribbak a hullámok, így ne lepődj meg, ha a menzesz előtt vagy alatt tapasztalod meg először az ilyesmit.

Van megoldás?!

A szakértők állítják, hogy egyelőre még nincs olyan módszer, amiven teljesen meg lehetne szüntetni ezt a kellemetlen jelenséget, de enyhíteni lehet a tüneteket. Dr. Shirazian szerint sokat segít a hideg vizes borogatás, illetve az is, ha a hálószobát mindig hűvösen tartod. Ha pedig fiatalabb páciensei panaszkodnak erről, Shirazian hormonális fogamzásgátló használatát javasolja, mert ezek szintén csökkentik a tüneteket. A szakértő szerint viszont fontos, hgy ha a menzeszen kívül jelentkezik ez a probléma, mindenképp konzultálj az orvosoddal, és ne aggódj előre: lehet, hogy csak egy nagyon rövid időszakról van szó!

refinery29.com