Ismerd és szegd is meg a lakberendezés alapszabályait!

Szita Mónika

Magazinok, tévéműsorok, internetes portálok ontják ránk mindenhonnan, mit szeressünk és mit ne, amikor a lakásunk berendezésére készülünk. De a lakberendezés jóval több egyszerű szimpátiánál. Arányok és szabályok összessége. Vegyük tehát sorra a legfontosabb regulákat, melyek nélkül soha ne induljunk útnak bútort vagy bármilyen kiegészítőt vásárolni. A merészebbeknek pedig rögtön azt is eláruljuk, hogy lehet ügyesen megszegni ezeket a szabályokat anélkül, hogy a kihágás rosszul sülne el.

A megfelelő méretű étkező asztal

Amikor étkezőasztalt vásárolunk, nehezen tudjuk elképzelni, hányan is férnek majd el körülötte. Ilyenkor jön kapóra az a hüvelykujjszabály, mely szerint körülbelül 60 cm kell egy személynek az asztalnál ahhoz, hogy kényelmesen ülhessen. Így tehát egy 180 cm-es téglalap alakú asztal hosszabbik oldala mentén három-három ember tud helyet foglalni, plusz egy-egy fő a két asztalvégen, azaz hat-nyolc étkező székkel kell számolnunk. Ha kerek asztalt szeretnénk, a kerületét osszuk el 60-nal, és máris megkapjuk, hány széknek lesz helye az asztal körül.

Vagy szegd meg ezt a szabályt, és vegyél néhány plusz ülőalkalmatosságot. Ha alkalmanként pár fővel többen érkeznek hozzád, vendégeid biztosan nem bánják majd, ha kicsit összébb kell húzniuk magukat, hogy mindenki odaférjen az asztalhoz.

ROMATIKUS OLASZ TETŐTÉRI LAKÁS! ELOLVADSZ TŐLE!

A tökéletesen elhelyezett függönytartó

Természetesen arra is megvan a szabály, hogyan és hova szereljük fel a függönytartó rudat, hogy drapériánk kifogástalanul álljon az ablak előtt. Az ablak széléhez képest 15 cm-re lógjon ki a rúd két vége oldalirányba, míg függőlegesen 30 cm-rel legyen az ablakkeret felső pereme felett. Ez az a tökéletes pozíció, ami segít nagyobbnak hatni ablakodat, és maximalizálni a beáradó fény mennyiségét is.

Vagy szegd meg ezt a szabályt, és – ha alacsonyabbra nem is – magasabbra bátran szerelheted a függönytartót. Mondjuk közvetlenül a mennyezet alá, a függönyt pedig lógasd le egészen a padlóig. Szobád rendkívül tágasnak mutatja majd magát.

Okos festékrendelés

Kifestenéd a konyhát, de nem tudod megbecsülni, hány liter festéket vegyél hozzá? Fő szabály szerint 1 gallon (azaz körülbelül 4,55 liter) festék 37 négyzetméter falfelület lefestésére elegendő. Mérd le tehát valamennyi fal szélességét, hosszúságát és magasságát, és számold ki, mekkora területet is kell átszínezned. Ne feledkezz meg arról, hogy minimum két réteg festékre lesz majd szükséged – aza duplázd meg az imént kapott mennyiséget –, és számolj rá valamennyi pluszt is a biztonság kedvéért.

Vagy szegd meg ezt a szabályt, és spórolj festéket azzal, hogy csak egy meghatározott magasságig fested be a határoló falakat, a plafonhoz közel eső részüket pedig fehéren hagyod. Az ablak felső pereme segít majd megszabni, milyen magasan húzd meg ezt a „határt”.

ÉSZAKI FEHÉRSÉG! A SKANDINÁV STÍLUS ÚJABB GYÖNGYSZEME 45 NÉGYZETMÉTERBE SŰRÍTVE

Az ideális csillár

A lámpavásárlás könnyen átcsaphat bosszantó procedúrába, mert ha egyszer már kitaláltad, hova szeretnél fényforrást a szobában, utólag nehézkes változtatni rajta. De – szerencsére – itt is segítenek a szabályok előre gondolkodni. Így például az étkezőben a mennyezeti lámpa az asztal felett, annak hosszát tekintve az egyharmadánál legyen. A nappaliban a tér nagysága és arányai, valamint a mennyezet magassága szabják meg elsősorban, milyen csillárt válasszunk. Nagyobb helyiségbe nagyobb (vagy több) fényforrás kell. A hüvelykujjszabály a következő: add össze a szoba hosszát és szélességét, és ebből indulj ki a lámpa méreteihez. Az arányok érzékeltetésére: ha például a két oldal együtt 8 métert tesz ki, akkor a mennyezeti lámpa 65-70 cm széles legyen. A hálók alapterülete átlagosan 14 és 18 négyzetméter között van, így oda egy 60-90 cm csillár tekinthető arányosnak.

Vagy szegd meg ezt a szabályt, és válassz egy extra méretű lámpát, vagy cseréld le régi fényforrásodat két másikra.

A hibátlan pozícionálás

Ismered az érzést, amikor nézel egy festményt, de valami nagyon nem stimmel vele? Például az, hogy nem jól választották meg a helyét a falon! A műalkotások akkor vannak a helyükön, ha 15-20 cm-rel a szófa, a komód vagy a tálaló felett vannak. Ez ugyanis a szemmagasság.

Vagy szegd meg ezt a szabályt, és egyszerűen támasztd neki a falnak vagy egy bútordarabnak a képet, hogy könnyed, laza hatást keltsen.

TÖMÉNY ELEGANCIA! KUKKANTS BE VELÜNK JENNIFER LAWRENCE NEW YORK-I OTTHONÁBA!

MINTHA NEM IS SZTÁRLAK VOLNA! SELENA GOMEZ VISSZAFOGOTT OTTHONÁBAN JÁRTUNK

A kifogástalan szőnyegválasztás

Sokszor csábító, hogy kisebb szőnyeget válasszunk, mert a kisebb olcsóbb. De a kisebb nem mindig jobb is. A szakemberek szerint ugyanis az ideális szőnyeg akkora, hogy a fő bútorelem – többnyire a kanapé – hosszával megegyezik hosszabbik oldaluk, plusz a tér közepére pozícionálva a szófa első két lába alá belóg a szőnyeg.

Vagy szegd meg ezt a szabályt, és ha már beleszerettél egy szőnyegbe, ami nem az a méret, amire szükséged van, csalj egy kicsit. Terítsd a szőnyeget egy másik, kevésbé drága, de nagyobb darabra, és így kedvenc szőnyeged nem kelt majd olyan hatást, mintha egy bélyeg lenne a szoba közepén.

BUDAPESTRŐL MESÉLŐ FALAK! CSODÁSAN FELÚJÍTOTT LAKÁS A BUDAI VÁR LÁBÁNÁL