Rémes görcsök kínoznak? 6 dolog, amit minden nőnek tudnia kell a menzeszéről!

Getty Images
Menyes Barbi

Az egy dolog, hogy vagy pontatlanul, vagy hajszálpontosan, de minden hónapban megjön a menzeszed, ám nem mindegy, hogy zajlik ez a pár nap!

Olvasd el ezt is!
Sokszor majd belehalsz azokba a bizonyos nehéz napokba? Az endometriózis 7 jele, amikre mindennél jobban figyelj oda!

Amikor megjön, te már csak arra koncentrálsz, hogy túlélj, vagy hogy mihamarabb túless a dolgon? Figyelsz arra, hogy mi zajlik a testedben? Ha esetleg az utóbbi években másként érzed magad a menstruációkor, mint korábban, netán vannak olyan tünetek, amikre nem figyelsz oda különösebben ezekben a napokban? Pedig a havi vérzés elég sok mindent elárul a testedről, ezekre pedig a szakértők szerint különösen érdemes lenne odafigyelni. A következő 6 dolgot sose hagyd figyelmen kívül!

Olvasd el ezt is!
19 fergeteges (és gusztustalan) vicc a menstruációról

Túl erős vérzés

Ha olyan erős a menzeszed, hogy egyszerre tampont és betétet is használnod kell, az bizony nem jelent jót: utalhat jóindulatú daganatra, hormonális rendellenességekre, policisztás petefészek szindrómára vagy pajzsmirigy bajokra is. A legjobb, ha feljegyzed, mikor jelent meg ez a probléma és ha 2-3 menzesz után is tapasztalod, akkor amint lehet, beszélj róla a nőgyógyászodnak!

Túl gyenge vérzés

Az sem jó jel, ha alig vérzel a menzesz alatt. Ha esetleg fogamzásgátlót szedsz, akkor ez gyakran előfordulhat, ha viszont nem, akkor akár pajzsmirigy problémára vagy méhen kívüli terhességre is utalhat a nagyon gyenge vérzés!

Szabálytalan havi vérzés

Rémes lehet, ha állandóan máskor jön meg, hiszen úgy képtelenség előre tervezni, a szakértők szerint azonban ez egy normális jelenség. Baj akkor van, ha te az a fajta nő vagy, akinek napra pontosan jön meg, egy ideje azonban teljesen kiszámíthatatlan az egész. Ez is pajzsmirigygondokra illetve policisztás petefészek szindrómára utalhat!

forrás: GettyImages

Ha kimarad a vérzés

Ha nem jön meg a menzesz, rögtön mindenki a terhességre gyanakodik. Ha ez a lehetőség ki van zárva, akkor a kimaradt vérzést okozhatja tartós stressz vagy jelentős fogyás is. Ha ezekből azonban semmi sem áll fenn, akkor érdemes megvizsgálni a probléma okát, ami sok esetben egy úgynevezett hipofízis adenóma, ami az agyalapi mirigy lassan fejlődő jóindulató daganata, és ami a szervezet prolaktinszintjével áll összefüggésben. Ne ijedj meg, a baj gyógyszerrel, esetleg egy kisebb műtéttel kezelhető, de időben fel kell ismerni, mert akár meddőséget is okozhat!

Rémes görcsök

A menzesz többnyire görcsökkel jár, ám ha a dolog eldurvul, és gyakorlatilag már nem áll másból ez a pár nap, csak rémes fájdalomból, akkor érdemes utánajárni a dolognak. Lehet, hogy endometriózis áll a háttérben, de ciszta vagy jóindulatú daganat is okozhatja a bajt, ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni!

Szélsőséges hangulatingadozás

Rengeteg poén szól arról, hogy mennyire elviselhetetlenek a nők, ha megjön nekik... Tény, hogy kicsit feszültebbek vagyunk ilyenkor, ám a brutális hangulatingadozás azért nem a kötelező velejárója a menzesznek. Ha azonban állandóan kivagy ezekben a napokban, az összefüggésben lehet a stressz szinteddel, vagy akár a korai depresszióval, így érdemes vele szakemberhez fordulni!