Így vigyázz a kutyádra szilveszterkor

B. Krisztina

Közeleg a szilveszter. Kicsit elvesznek a határok ilyenkor, durrognak a petárdák, törnek az üvegek – mindenki (a legtöbben) felszabadultan és HANGOSAN ünnepel. Sok háziállat pedig retteg, fél, szökik, elveszik, elütik. Minden gazdinak, aki tudja, hogy kutyája fél a petárdától és a hangos zajtól, fel kell készülnie a szilveszteri őrületre. Ebben segítünk.

A zajfóbia borzasztó lehet: olyasmi érzés, mint amikor álmunkban kergetnek, de nem tudunk futni, kiabálnánk, de nem jön ki hang a torkunkon. Kedvenceink ébren élik át ezt a rettegést: félnek, de semmit nem tudnak tenni ellene. Nekünk, embereknek kell segíteni enyhíteni a rettegésüket.

A megoldást sokszor gyógyszerekben keressük, ami jó ötlet lehet, ha ezt állatorvosunkkal egyeztetve tesszük. Nem az a cél ilyenkor, hogy a kutyát csak „elaltassuk” erre az időre. Léteznek olyan készítmények, amik ugyan kényelmesek lehetnek a gazdik számára, mert a kutyánk látszólag átalussza a hangzavart, de a szorongásukat, a tudatukat nem kapcsolja ki, így az egész helyzet még borzasztóbb: gyakorlatilag ugyanúgy félnek, és még egy bénultság érzés is párosul hozzá. Ilyenkor a legközelebbi zajos esemény – emlékezve az előző rossz élményre – még ijesztőbb lesz számukra.

A jó készítmény – legyen az gyógyszer, vagy bármilyen egyéb megoldás – nem elaltatja a kutyát ilyenkor, hanem a nyugtatás mellett a szorongását oldja. Számos ilyen termék érhető már el, legyen az tejfehérje-, (pl.: Zylkéne kapszula), gyógynövény (pl.: citromfű, macskagyökér – Kalm tabletta) alapú, vagy éppen gyógyszeres termék (pl.: Sileo gél).

(További hasznos nyugtató szerek, pl. párologtató, spray, cseppek<< ITT>>> )

Az egyéni tervek kialakításához érdemes felkeresned állatorvosodat, és megbeszélni vele az eddigi tapasztalatokat. És ha már ott jársz, ne felejtsd el leellenőriztetni a mikrochipet sem, hiszen a legtöbb kutya ilyenkor szökik meg a nagy ijedtségben.

Sokan esküsznek a "nyugi-csomó"-ra is. Ez egy olyan kötés, ami a kutyában biztonságérzetet kelt és megnyugtatja. Én még nem találtam tudományos magyarázatot erre, de tényleg sok gazditól hallottam, hogy működik. Maximum 15 percig hagyd a kutyán.

A Fővárosi Öngormányzati Rendészet Igazgatóság Állategészégügyi Szolgálata is kiadott egy közleményt, melyben arra kérik a gazdikat, hogy ebben az időszakban csak pórázon sétáltassák a kutyusokat, ellenőrizzék a mikrochipet a PetVetData rendszerben, legyen a kutyán nyakörv és biléta a gazdi telefonszámával. Ha mégis elszökik a kutya, az ebtelep.hu oldalon lehet érdeklődni a befogott állatok iránt.

Vigyázzatok rájuk szilveszter éjszakáján is!