5 dolog, amit a lézeres szemműtét előtt jó, ha tudsz

Joy.hu

Régóta tervezgeted, hogy eldobod végre a szemüveget/kontaktlencsét, és aláveted magad egy ilyen műtétnek? Nos, akkor az alábbiakat nem árt tudni, mielőtt belevágsz!

1.) Kiknek ajánlott, kiknek nem?

A műtétre legtöbb esetben azok szoktak vállalkozni, akik távolra nem látnak jól, de léteznek ún. "olvasószemüveg kezelések" is, amik a rövidlátást javítják. Azoknak javasolt, akik esztétikai okból, vagy a munkájuk miatt szeretnék letenni a szemüveget, illetve azoknak is, akik valamilyen okból allergiásak a kontaktlencsére, kontaktlencse folyadékra. Létezik azonban olyan is, aki optikailag alkalmatlan a kezelésre: -13.0 dioptriánál nagyobb myopia (rövidlátás), vagy +5.0 dioptriánál nagyobb hyperopia (távollátás), illetve -6.0 dioptria cyl.-nél nagyobb astigmia esetén nem vetheti alá magát senki a műtétnek. Ezen kívül egyes szembetegségek, vagy súlyos, az egész szervezetet érintő betegségek esetén sem csinálják meg az eljárást.

2.) Hogyan működik a lézer?

A lézer lényegében a szem fénytörési hibáját, a rövidlátást, távollátást vagy az astigmiát a szaruhártya átformálásával szünteti meg. A kezelés során a szaruhártya állománya átalakul a lézersugár hatására.

3.) Fájdalmas az eljárás?

Nem, az eljárás fájdalommentes, ahogy az azt megelőző vizsgálatok is. A műtét után azonban a szaruhártyának újra kell hámosodnia, ami nagyjából olyan érzés, mint amikor valamilyen idegentest kerül a szemedbe. Van akinél csak kellemetlen, és van, akinél ez minimális fájdalommal is jár. Ezen kívül a kezelés utáni 3 napban a szem extrán érzékennyé válik a fényre, így ezzel is számolni kell.

forrás: Europress

4.) Mennyi a gyógyulási, regenerálódási idő?

Általában 7-10 nap, utána a páciens visszamehet dolgozni, feltéve hogy a munkahelyén nincs füst vagy nagy por. A látás 4-6 nap alatt stabilizálódik.

5.) Vannak kockázatai, veszélyei a műtétnek?

Vannak olyan szövődmények, amikkel számolni kell (mint ahogy a legtöbb műtét, gyógyszer esetén). Az egyik ilyen a szaruhártya fertőzése, ami a nem megfelelő, nem steril körülmények miatt alakulhat ki, de ez nagyon ritka, és kezelhető. A másik a szaruhártya hámosodásának hosszabb elhúzódása, aminek következtében kettős kontúr látás, vagy a fények körül fényudvar észlelése alakulhat ki a páciensnél. Ezek a tünetek általában átmenetiek, és különböző szemcseppekkel szintén kezelhetőek, megszüntethetőek.


Te tervezel ilyen műtétet?