5 dolog, amit tudnod kell a kapcsolaton belüli erőszakról

Europress

Talán meglepődsz, talán kiakadsz – a lényeg, hogy tudj róla!

1. Nagyon gyakori

Minden 9. másodpercben rátámadnak egy nőre. A nők egyharmada, illetve a férfiak egynegyede élt már bántalmazó kapcsolatban. Minden ötödik nő és minden hetedik férfi súlyos testi bántalmazás áldozata lett. A kapcsolaton belüli erőszak az összes erőszakos bűncselekmény nagyjából 15%-át teszi ki.


2. Nem csak nő lehet áldozat

Egy kutatás szerint a kapcsolaton belüli erőszak áldozatainak 40%-a férfi. Persze, itt nem kizárólag fizikai bántalmazásra kell gondolni, bár az is meglepően gyakori. Az erősebb nem ellen inkább szóbeli agresszió szokott irányulni, ráadásul náluk súlyosbítja a helyzetet, hogy még jobban szégyellik az egészet, így nem kérnek segítséget.


3. Az áldozatokat hibáztatják

Ismeretterjesztő kampányok ide vagy oda, általában azzal a reakcióval szembesülnek az áldozatok, hogy bizonyára elkövettek valamit, amivel kivívták a párjuk haragját. Pedig alapszabály, hogy nincs az a viselkedés, amire helyénvaló erőszakkal válaszolni…


4. Nem olyan könnyű kilépni belőle

Kívülről egyértelműnek tűnhet, hogy akit bántanak, annak egyszerűen csak le kell lépnie. A bántalmazottak önbizalma viszont olyan csekély, hogy többnyire el sem hiszik: képesek lennének a domináns fél nélkül is helyt állni.


5. Nem dönthetsz senki más helyett

A saját életeddel kapcsolatban természetesen hozd meg a szükséges döntéseket, de mást nem oktathatsz ki és nem menthetsz meg. Ha ismersz olyan embert, aki erőszak áldozata, a legjobb, amit tehetsz, hogy meghallgatod őt, és biztosítod a támogatásodról.

Bántalmazott nők és gyerekek segélyvonala: 06-80-505-101 (NaNE)

Te találkoztál már kapcsolaton belüli erőszakkal?