8 jel, hogy ez nem gyomorégés, hanem reflux

Europress
Joy.hu

A kiadósabb étkezések után te is gyakran érzel gyomorfájdalmat vagy gyomorégést? Sokszor eszel nagyon fűszeres ételeket és sok koffeint fogyasztasz? Akkor mindenképp olvasd el cikkünket, mert lehet, hogy téged is érint korunk népbetegsége: a reflux!

Reflux, mint népbetegség?

Tudtad, hogy ma Magyarországon minden második ember küzd gyakori gyomorégéssel? És azt, hogy több, friss felmérés szerint, a lakosság 20-40%-ánál okoz valamilyen problémát a reflux betegség? Sajnos az utóbbit nagyon nehéz diagnosztizálni, ezért az adatok nem pontosak, de gasztroenterológus szakorvosok tapasztalatai alapján, a felnőtt lakosság majdnem felét érintheti különböző mértékben ez a probléma.

A reflux ma már nem csak az idősebb korosztály betegsége: a jóléti társadalmak problémája ez, amely akár egész fiatal 14-18 éves gyerekeknél is előfordulhat az iskolai stressz, vagy a gyermekkori elhízás egyik következményeként.

Ha az alábbi tünetek közül legalább 5-öt tapasztalsz magadon, akkor érdemes felkeresni egy gasztroenterológus szakembert, mert lehet, hogy kezdődő reflux betegséggel van dolgod!

  1. Minden étkezés után erős, felhasi és/vagy gyomorszáj-tájéki fájdalom
  2. Maró érzés a torokban
  3. Gyakori krákogás és köhögés – akkor is, ha nem vagy megfázva
  4. Visszatérő gyomorégés
  5. A gyomortartalom visszaáramlása nyelőcsőbe étkezés után
  6. Gyakori böfögési inger
  7. Visszatérő haspuffadás és rendszeres hányinger
  8. Tapasztaltál már mellkasi fájdalmat, pedig a szívbetegség nálad nem jöhet szóba

Szakorvosok szerint, a túlzott koffein-, alkohol- vagy csokoládéfogyasztás, illetve a zsírban gazdag és túl fűszeres ételek – tehát összességében az egészségtelen életmód – mind elősegíthetik a reflux betegség kialakulását és súlyosbíthatják a tüneteket. A rendszeres sport, és a lúgosító ételek fogyasztása viszont segíthet a problémán – az életmód megváltoztatásával, akár gyógyszerre sincs szükség a betegség leküzdéséhez. Ha azonban a helyzet már súlyos, akkor ún. protonpumpa-gátló gyógyszerekkel hatékonyan kezelhetőek vagy akár teljesen megszüntethetőek a refluxos tünetek. Ezek a hatékony savcsökkentők egyrészt a termelődő gyomornedv mennyiségét csökkentik, másrészt pedig a savas vegyhatás mérséklésével enyhítik annak agresszív hatását.

Olvasd el ezt is!
Crohn: egy gyógyíthatatlan betegség, amiről igenis beszélni kell!

Egy kímélőbb palacsintareceptet keresel? Próbáld ki ezt!

Recept
Elkészítési idő: 10 perc
1-2 személyre
Egészséges palacsinta 3 összetevőből
Hozzávalók
  • 1 darab banán
  • 2 egész tojás
  • fahéj (ízesítéshez - elhagyható)
  • méz, gyümölcs, tejszínhab (tetszőleges feltétnek, elhagyható)
1. lépés
A banánt megpucolom és egy kis tálban villával szétnyomkodom. Ha kicsit keményebb, jól jöhet egy botmixer a pépesítéshez.
2. lépés
Beleütöm a két egész tojást és a villával homogénre elegyítem. Megszórom egy csipet fahéjjal, ha úgy van hozzá kedvem.
3. lépés
Egy serpenyőt felforrósítok és egy merőkanállal kimérek bele a folyékony masszából. 1-2 percig sütöm mindkét felét addig, amíg halványbarna nem lesz. Ha már kezd összesülni a tészta, könnyen megfordítható egy lapos fakanállal.
4. lépés
Tányérra szedem és ráhalmozok mindenféle finomságot. Például egy kiskanál mézzel végigcsurgatom, epret, málnát, vagy áfonyát szórok rá. Esetleg tejszínhabbal díszítem.