Megható anyák napi videók nevelőszülőkről

Europress
P.B.A.

Nevelőszülők mesélnek fogadott gyerekeikről, az SOS gyermekfalvak az anyaság nem szokványos oldalát is megmutatják.

Az SOS Gyermekfalvak anyák napja alkalmából új megvilágításba helyezi az anyaságot. Rövidfilmekben ismerkedhetünk meg nevelőszülők és nevelt gyermekeik közti életre szóló kötelékkel. A filmek kitágítják az anyaság fogalmát és bemutatják, egy nevelőszülő is nyújthat szeretetet és biztonságot más gyermekének.
Az SOS Gyermekfalu most indított kampányának célja, hogy vonzóvá tegye a nevelőszülőséget annak minden szépségével és nehézségével együtt. A különleges filmekben olyan anyákkal találkozhatunk, akik sajátjukként szeretik a súlyos traumákat átélt, családjukból kiemelt gyerekeket. Ezek a nevelőszülők nehezebb helyzetben vannak, mint a vér szerinti, vagy az örökbefogadó szülők, hiszen arra is fel kell készülniük, hogy akár el kell válniuk nevelt gyermekeiktől. A cél ugyanis a gyermekek visszagondozása a családjukba vagy örökbeadásuk. Jelenleg 70 nevelőszülő dolgozik az SOS Gyermekfalvakban, ők közel 400 gyermeket nevelnek. A kisfilmekben nyolcan mesélnek az életükről.

Rigó Máriához egy pár hónapos kisfiú került néhány éve. Kétéves korában a pici örökbefogadó szülőkhöz került. Mária tudja, hogy ez a legjobb a kisfiúnak, de a filmben arról is beszél, milyen nehéz volt elengedni őt.

„Az egyik percben még az volt a feladat, hogy szeretni és kötődni megtanítani, a másik percben pedig az, hogy elengedni könnyedén.”

Varga Marikához egy éjszaka alatt hirtelen hat különböző korú gyermek „született”. Marika és férje együtt nevelik saját és nevelt gyermekeiket a kecskeméti SOS Gyermekfaluban.

„Amikor egy olyan mondat elhangzik, hogy mindig is ilyen édesapára és édesanyára vágytam, számomra ennél nagyobb dicséret nem kell.”

Jelenleg 5500 nevelőszülő dolgozik az országban, ebből 70-en az SOS Gyermekfalvak keretein belül. Ennél azonban jóval többre lenne szükség. 2014 január elseje óta ugyanis a jogszabályi változások alapján minden gyermekvédelmi gondoskodásba került, 12 évesnél fiatalabb gyermeket nevelőszülőnél kell elhelyezni. Az SOS Gyermekfalvak várják a leendő nevelőszülők jelentkezését.