Így szóltok be egymásnak észrevétlenül…

Lakatos Márk

Bajos csajok extra kiadás következik!! :) A legtöbbször nem gonoszság vagy rosszindulat mondatja azokat a dolgokat, amiken ismerősök, barátnők és rokonok titokban vagy nyíltan megsértődnek, vagy akár csak rosszul esik nekik.

Tudjátok, a szónak ereje van: legalább annyira tud fájni egy szúrós mondat, mint egy jól irányzott pofon, úgyhogy készüljünk fel együtt a bókolásra! ;)

„Hű de jól nézel ki. Fogytál?„

Az egyik leggyakoribb megjegyzés, amit alapjában véve dicséretnek szánnak, de mégis van egy negatív kicsengése, ami valahogy így hangzik: ,,rád fért már az a pár kiló mínusz”. Persze vannak, akik örülnek neki – ha tudod egy barátnődről, hogy nagy fogyókúra közepén van, és jól esne neki, ha ezzel díjaznád az erőfeszítéseit, ne hagyd szó nélkül a dolgot. De az is gyakran előfordul, hogy stílustanácsadás után valakinek annyira megváltozik a ruhatára és az öltözködési szokásai, hogy akár 1-2 számmal karcsúbbnak tűnik, anélkül, hogy egy percet is fogyókúrázott volna. Ha ezt veszitek észre, mondjátok inkább, hogy „Nagyon csinosan áll ez a ruha!”

„Ma milyen jól nézel ki!” / Emelt szinten: „Ma valahogy jobban nézel ki!”

A fentebb említett ,,csak nem fogytál?” kistestvére. A jó szándék sajnos ennél a mondatnál is kudarcba fullad, ugyanis a fogadó fél arra gondolhat: „Miért, a többi napon talán rosszul nézek ki?!” Inkább gondold végig, miért tetszik a barátnőd/ismerősöd a mai napon jobban annál, mint általában: szép a sminkje, új ruhája van, vagy belülről ragyog? Ha pedig nem tudod megfogni a dolgot, mondd, neki, hogy ma még a szokásosnál is jobban néz ki! ;)

„Szerintem neked rémesen áll ez a szín!”

Fontos az őszinteség és mindenki szeret önjelölt divatszakértőt játszani, de mindennek megvan a maga ideje - ha a barátnőd méregdrága új ruhájáról van szó, biztos nem fogsz vele madarat fogatni a boldogságtól. Ha már kikérte a véleményed, fogalmazz úgy, hogy „a helyedben inkább világosabb színeket választanék, nagyon jól illene a hajadhoz” vagy „olyan szép színű a szemed, hogy én biztos kiemelném egy hozzá illő kék/barna/zöld színnel”.

„Ne vegyél fel ilyen szabású szoknyát, vastagok benne a lábaid!”

Ha kritikával illettek valakit, rejtsetek el benne egy bókot – ha tudjátok, melyik testrészére büszke, emeljétek ki. Pl. „nagyon jól állna szerintem egy olyan ruha, ami kiemeli a derekad, mert olyan szép karcsú”. És amit sose tegyetek: ne emeljétek ki, amit nem szeret magán! Biztos mindenki szokott a tükör előtt vizsgálódni, és sorolni azokat a (másoknak néha fel sem tűnő) dolgokat, amivel nincs kibékülve a testén – nem kell a jó szándék nevében külön emlékeztetni erre, igaz? ;)

„Eszel te rendesen?”

Nem csak teltebb, de sok-sok vékony lány is panaszkodik arra, hogy az emberek gátlás nélkül érdeklődnek a táplálkozási szokásaik felől. „Ugye nem vagy anorexiás?” Tapasztalatból mondom, vannak olyan nők, akik egyszerűen vékonyak. Vannak, akik mázlistának érzik magukat és vannak, akik nap mint nap küzdenek azzal, hogy felszedjenek pár kilót. És persze vannak olyanok, akik teltebbek, és hiába próbálnak lefogyni. Szóval, ha csak nem a legközelebbi barátnődről van szó, akinél drasztikus súlycsökkenés vagy növekedés állt be, hagyd a témát, amíg a másik fél fel nem hozza.

Márk napi tipp: Azt mondom, legyetek őszinték, fogalmazzatok meg kritikát, de mielőtt kimondjátok, gondoljátok gyorsan át, hogy nektek jól esne, ha ezt mondanák? És ha semmi nem jut az eszedbe, csak mondd azt, amit én: ,,De jól nézel ki, Édesem!”