15 érdekesség a kávéról

Joy magazin

Ma van a kávé világnapja! Ennek örömére íme 15 érdekes tény a kávé szerelmeseinek! Érdemes megnézni a cikket, ugyanis a ti kávés képeitekből válogattunk!

Szeptember 29-én ünneplik a kávé világnapját, de az igazi kávé imádóknak minden nap kávé nap! Beindít egy álmos reggelt, ébren tart, finom, és úgy egyszerűen jó kávézni, egy csésze mellett beszélgetni. Sokan isszák, mégis kevesen tudják az ital történetét.

Például azt tudtad, hogy sokan az olaszoknak tulajdonítják a "kávé nemzet" címet, pedig egyébként a kávé kultúrája az afrikai Jemenből származik? És azt, hogy az első magyar kávéház 1741-ben nyílt meg? Bizony, már 270 éve kávézunk mi magyarok is!

Íme 15 érdekesség a kávéról!

1. A kávé név arab eredetű, eredeti jelentése pedig „a bab bora”.

2. II. Károly, angol király 1675-ben betiltotta a kávéfogyasztást, mert attól tartott, hogy a kávéházakban zajló beszélgetések során róla és a királynéról terjesztenek pletykákat.

3. A kőolaj után a kávé a világkereskedelem másik legnagyobb értékben gazdát cserélő áruja.

4. Nemcsak az 1848-as magyar forradalom, de a nagy francia forradalom és az amerikai polgári forradalom is egy-egy kávéházból indult el.

5. A kávécserje termése piros színű, a cseresznyéhez hasonló és ehető gyümölcs, amelynek a belsejében található a kávébab.

6. A magyar származású Francesco Illy (Illy Ferenc) találta fel a frissen pörkölt kávé illatát és aromáját megőrző vákuumot, azaz légmentes csomagolást.

7. Törökországban érvényteleníthették a házasságot, ha a férj nem biztosított kellő mennyiségű és minőségű kávét a feleségének.

8. Az instant kávé születését az 1930-as években a kávétúltermelés hozta el, amikor a brazil kormány a Nestlét kérte fel, hogy hasznosítsa a többlettermelésből származó kávémennyiséget olyan technológiával, hogy a kávé hosszú ideig minőségét megőrizve eltartható legyen. Az azonnal oldódó kávégranulátum 100 százalékig kávé, csupán a vizet vonták ki belőle. Így kezdődött a NESCAFÉ, a világ első azonnal oldódó kávéjának története.

9. Az olaszok cukorral isszák az espressót, a németek és a svájciak forró csokoládéval keverik a kávét, a mexikóiak fahéjat szórnak rá, a belgák pedig csokidarabokat tesznek bele. A marokkóiak borssal isszák, a Közel-Keleten pedig nem átallják kardamommal és más fűszerekkel fogyasztani. Az osztrákok a tejszínhab mellett teszik le a voksukat. Egyiptomban tisztán és erősen isszák a kávét, számukra mind a tej, mind pedig a cukor elképzelhetetlen.

10. Görögországban és Törökországban a hagyomány szerint mindig a legidősebb kap először kávét.

11. 1785-ben kávéforradalom tört ki Poroszországban, mert a törvény szerint csak nemesek, papok és magas rangú tisztek fogyaszthatták, és a nép ezt roppant mód nehezményezte.

12. A legnagyobb kávéfogyasztó országok az Egyesült Államok, Franciaország és Németország. Ezen nemzetek fiai és lányai a világ kávéfogyasztásának 65 százalékát biztosítják.

13. Évente 500 milliárd csésze kávét fogyaszt a világ, ez naponta 1,37 milliárd csésze, mely 57 millió csésze óránként, 956 ezer csésze percenként és 16 ezer csésze másodpercenként.

14. A világ vendéglátásának legdinamikusabban fejlődő ágazata a kávézóké:, évente 7 százalékkal nő a számuk világszerte. A növekedés fő motorja Ázsia feltörekvő piacai, amelyekben a lakosság hagyományosan a teát részesítette előnyben, de napjainkban a trend megváltozni látszik.

15. A legtöbb csésze kávé fejenként a skandináv országokban fogy, egy főre vetítve Norvégia vezet, majd Finnország, Svédország és Dánia.

Forrás: Nescafé

Nekünk pedig az a tippünk a mai napra, hogy menj el a kedvenc kávézódba, és jutalmazd meg magad a kedvenc kávéddal!

Kövess minket az instagramon, @joyhungary, és használd te is a #joymagazin hashtag-et, hogy a te képed is bekerülhessen a cikkeinkbe!