10 dolog, amivel még a legtürelmesebb eladókat is ki tudod kergetni a világból

unsplash.com
Hartinger Emese

Tudjuk, hogy nagy shoppingkirálynő vagy, de még a tapasztalt boltkórosok is követhetnek el hibákat. Az alábbi rossz szokásokat magad mögött hagyva biztosan te leszel az eladók kedvence a JOY-napok alatt!

1. Köszönés

Ma már (sajnos) egyáltalán nem olyan elterjedt jelenség az egyik alapvető illem, miszerint ha belépsz egy helyiségbe, akkor köszönj. Hidd el, ha elszalasztod, ez az ott dolgozóknak rosszul tud esni, pláne ha aznap te vagy a 125., aki nem viszonozta a barátságos üdvözlésüket. Persze az is lehet, hogy az adott üzlet eladói savanyú arcot vágnak vagy éppen nem is néznek rád, viszont ezzel az egyszerű trükkel könnyedén felhívhatod magadra a figyelmüket, és szimpibb leszel.

2. Turkálás

Ugye, milyen idegesítő, amikor szépen összepakolsz otthon, és a pasid/kiskutyád/unokaöcséd öt perc alatt széthány mindent? Gondolj bele, hogy egy ruhabolti eladónak – miközben ezer más dolga is akad – folyamatosan újra kell igazgatnia a vevők által széjjelturkált ruhahalmokat, mert tuti, hogy mindenkinek a középső póló kell... Ja, hogy szerinted ezért kapják a fizetésüket? Természetesen a rendrakás is a munkájuk részét képezi, de akkor is idegesítő, ha valaki direkt vagy csak figyelmetlenségből plusz feladatot csinál nekik.

3. Varázsraktár

Az általunk megkérdezett eladók nagy részének már a könyökén jön ki az a kérdés, hogy nincs-e valamiből a méretedben „hátul a raktárban”? Talán nem árulunk el nagy titkot azzal, ha lerántjuk a leplet: valójában „hátul” egyáltalán nem tárolnak annyi ruhát. Nem sok értelme lenne ott rejtegetni, miközben az üzlettérben akár el is adhatnák azt... Szóval ha valami nincs kint, akkor kedvesen érdeklődhetsz, hátha szerencséd lesz, de ha mégsem, akkor kár megsértődni és balhézni.

4. Nem én voltam!

Amikor a vállfákra akasztott cuccokat tologatod, előfordul, hogy leesik egy-egy darab a földre. Légyszi', vedd fel, és akaszd vissza! Hiába hiszed azt, hogy nem látta senki, attól még észreveszik az eladók. Nem beszélve arról, hogy ilyenkor megsérülhet, koszolódhat a holmi, amit utána nem biztos, hogy el tudnak adni. Hiszen te sem költenél szakadt cuccra, nem?

5. Ahogy esik, úgy puffan

Nem gond, ha nézelődés közben meggondolod magad, és mégsem szeretnéd megvenni az adott ruhadarabot. Viszont ne tedd le oda, ahol éppen vagy, mert nagyon macerás folyamatosan összegyűjteni az így szétszórt holmikat. Általában minden üzletben van egy ruhaállvány – ha máshol nem, hát a próbafülkéknél bizonyosan – ahova a nemkívánt ruhaneműket akaszthatod, így az eladóknak sem kell feleslegesen futkosniuk, hanem egyszerre tudják visszavinni az összeset.

6. Mély nyomok

Biztos történt már veled olyan, hogy megtaláltad álmaid felsőjét, de amikor levetted a fogasról láttad, hogy egy jókora alapozónyom éktelenkedik a nyakán... Upsz. Ezért mindig óvatosan próbálj: pl. ha hosszú a hajad, akkor dobd az arcodba, ami így segít megakadályozni a ruha összekenését.

7. Takarásban

Az egyik legundorítóbb dolog, amivel az eladók találkoznak, az a próbafülkében szokta várni őket. Nem véletlenül: mintha a függönyökkel takart fülkékben egyesek nem csak a ruhájukat, hanem emberi mivoltukat is levetkőznék. A boltosok találkoztak már használt betéttel és tamponnal, zsebkendővel, sőt még fekáliával is, amit az egyik bevitt ruhaneművel itattak fel. Tudjuk, hogy te nem vagy ilyen, de kérünk: te is segítsd fenntartani a próbafülkék tisztaságát és rendjét.

8. Egy sima, egy fordított

Egy kis figyelmesség: miután felpróbálsz valamit, ami mégsem jó, akaszd vissza a vállfára – de ne kifordítva! Neked ugyanannyi időbe telik, de az eladónak ez is plusz munka, és csak a sort tartod fel mögötted. Te sem örülsz, ha várni kell, ugye? Ugyanez vonatkozik a gombos ruhákra: ha már volt időd bajlódni mind a 234 darab kigombolásával (mert nem volt elég csak a felső 3), akkor gombold vissza is.

9. Nincs alku

Egy plázában található üzlet nem piac, ezért felesleges alkudozni. Az ott dolgozó eladóknak egyáltalán nem áll jogukban neked mondvacsinált indokokra hivatkozva engedményt adni, akkor sem, ha mindig ott vásárolsz. Vagy úgy gondolod, hogy vonják csak le az ő fizetésükből? A másik: ha valamin nincs árcímke, attól még nincsen ingyen. Ez a „poén” egyáltalán nem olyan vicces, mint gondolod, pláne, ha már ezredjére hallgatják végig. És nem, gyakran nincs idejük folyamatosan pótolni a leszakadt (vagy leszakított) címkéket, mert közben pakolnak, rendeznek és kiszolgálnak.

10. Nem pénzváltó

Nagyobb fogalmú üzletekben, pláne egy sűrű nap végén annyira nem szokott problémát okozni, ha nagyobb címlettel fizetnél. Viszont a nap elején a frászt tudod hozni minden kasszásra, ha mondjuk egy leárazott kulcstartót fizetnél húszezressel. Mivel ilyenkor csak meghatározott mennyiségű váltópénzzel rendelkeznek, ha odaadják neked az összeset, akkor utána órákig hallgathatják a többi vásárló panaszkodását. Ezért próbálj meg mindig olyan címletet magaddal vinni a shoppingra, amiből nem gond visszaadni.


Kíváncsi vagy rá, hogy mi mit vennénk meg a JOY-napokon? Galériánkból kiderül:

Nézd meg a galériánkat - 9 kép
JOY-napok kívánságlista: Főszerkesztő-helyettesünk, Tarapcsák Dalma kedvencei