A veszélyes hulladéknak számító maszkok lettek a környezetszennyezés legújabb forrásai

Getty Images
Bellák Dóra

Mondhatni az arc-és szájmaszkok lettek az új egyszer használatos nejlonzacskók – a környezetszennyezés problémáját megnövelve.

A koronavírus-járvány alatt nem csak a vásárlási dömping jelent plusz és felesleges hulladékot, hanem a sok védekezési eszköz helytelen használata is, amivel másokat és magunkat védjük a fertőzés veszélyétől. Tudtad, hogy ezek a száj-, arcmaszkok és más védőszerelések mind veszélyes hulladéknak minősülnek? Pontosan ezért muszáj lenne megfelelően tárolnunk őket használatuk után.

Olvasd el ezt is!
Innen tudhatod, hogy hamis az orvosi szájmaszk, amit vásároltál

Persze nagyon jó hír, hogy a légszennyezés csökkenni kezdett bolygónkon, viszont a világon végigsörprő járvány, emberi áldozatok mellett a környezetünket is azzá teszi a tonnányi plusz hulladéknak köszönhetően. Mivel a városvezetések nagy része nem gondoskodik a probléma megoldásáról, sokan nem megfelelően járnak el a védőmaszkok használata után, ez a ázsiai tengerpartokon is jól látszódik. Kínában, a hongkongi szigeteken Gary Stokes, az Oceans Asia környezetvédelmi szervezet alapítója kutatócsoportjával olyan tengerpartokra bukkant, ahol a műanyag hulladékok mellett temérdek mennyiségű használt egészségügyi maszk is volt szétszórva. Vélhetőleg a környező folyókon keresztül érkeztek és sajnos egészen a tengerig jutottak és jutnak majd tovább, ha nem tisztítják meg önkéntesek az érintett területeket. Ezek a maszkok műanyag elemeket tartalmaznak, ezért nehezen bomlanak le, így tetézve az amúgy már meglévő globális problémát.

Olvasd el ezt is!
Végre egy kis öröm: a koronavírus miatt csökkent a légszennyezettség

Azok, akik nem vászonból készült, többször használatos maszkot hordanak fontos tudniunk, hogy ezek a használt védőfelszerelések veszélyes hulladéknak minősülnek. Az egészségügyi intézményekben külön eljárásrend van a kezelésükre, de az otthon használtnál a Nemzeti Népegészségügyi Központ szerint dupla zacskóba téve kell kidobni, és hasznos lehet, ha a maszkot kettévágjuk, így senki más nem tudja használni utánunk. Nem a legkörnyezetbarátabb megoldás, de csökkenteni kell a fertőzés veszélyét.

Olvasd el ezt is!
Maszk készítés szabásminta segítségével? Mutatjuk a legegyszerűbb módszert!

Hogy megtudd mivel küzdhetsz még a koronavírus ellen, kattints a galériánkba!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Háztartási szerek, amik leszámolnak a koronavírussal