Veganuár- 6 tipp, amelyek segítségedre lehetnek a nagy váltásban

unsplash.com
Bellák Dóra

Itt az ideje új dolgokat kipróbálni, amire az év első hónapja tökéletes is lesz! Sokan a vegán január mellett döntenek, mint tudatos újévi fogadalom.

2020 sokak számára egy új kezdetet jelent(het), de ahhoz hogy a változások elkezdődjenek, mindenkinek magának kell tenni érte és előhívni azt. A veganuary, azaz a vegán január pont egy ilyen jó lehetőség lehet az életmódváltásra, nemcsak az egészségünk, hanem most már a rohamosan haldokló környezetünk érdekében is. Igaz már eltelt bőven egy hét januárból, mégsincs késő belekezdeni a kihívásba, maxiumum tovább csúsztatod február elejére vagy még annál is továbbra.

Olvasd el ezt is!
10 étrend, amivel tehetünk a bolygónkért – a vegetarianizmus irányzatai

Ez a kihívás nem olyan nagy ördöngősség, csak egy kis utánajárást igényel, bárki megengedheti magának, és könnyen megvalósítható. A változatos, finom ételek világa szinte azonnali pozitív hatásassal van a szervezetre és már a hosszú távú előnyei is közismertek.

Tudtad?


Érdemes tudni, hogy a vegán étrend lúgosít, csökkenti az elhízás, a csontritkulás, az érelmeszesedés, az epekő, a vesekő, a mellrák, a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélyét. Nem mellesleg tehetünk a klímaváltozás megállításáért, az ivóvízkészlet és az őserdők védelméért, a környezetszennyezés ellen és természetesen az állatokért is!

Ha pedig még mindig kételyeid lennének vagy nem tudod hogyan kezdj bele, neked ajánljuk ötletinket, amelyekkel megkönnyítjük az elindulást.

1. Próbálj ki erre szakosodott éttermeket!

Első körben a lustább vagy időszűkében lévőknek ajánlom figyelmébe ezt a tippet, hiszen nem mindenkinek van ideje főzni a folytonos rohanásban. Szerencsére egyre több olyan hely nyílik, ahol beleshetünk a vegán konyha ízvilágába. Olyan alapanyagokból készült ételt válassz, amit eddig nem ismertél, mint például a szejtán/búzahús. Érdemes innen is összegyűjteni ötleteket, hátha megjön a kedv egy otthoni főzőcskéhez.

2. Inspirálódj!

Hírességek közül is rengetegen áttértek a vegán étkezésre, mint például Jared Leto , Gwyneth Paltrow, Ben Stiller, Mike Tyson, Scarlet Johansson, Pamela Anderson, Angelina Jolie, Brad Pitt, Natalie Portman, Moby, Jennifer Lopez vagy Alec Baldwin, vagy a hazai hírességek közül a legnagyobb vegán szószóló, Puskás Peti. Egyáltalán nem bánták meg és ódákat zengenek arról, mennyi mindent kaptak ettől az életmódtól. Ha ők nem is osztják meg napi vegán rutinjaikat, itthon és külföldön is sok blogger, youtuber, instagrammer munkálkodik ebben a témában, úgyhogy az ő tevékenységüket érdemes figyelned tanácsokért, receptekért.

Olvasd el ezt is!
Hajrá veganuary! Az idei Golden Globe minden eddiginél különlegesebb menüt szolgált fel a sztároknak

3. Légy tagja egy csapatnak!

Ha a személyesebb élmény hozná meg a hatását, akkor keress fel ilyen közösségi eseményeket vagy látogass el egy főzőtanfolyamra! A közösségi oldalakon is találsz számos vegán csoportot, ahol felmerülő kérdéseidre választ kaphatsz. Mások tapasztalataival pedig sokkal könnyebb és gyorsabb lesz a tanulási folyamat.

4. Vásárolj tudatosan!

Az alapanyagok beszerzése is fontos lépés. Mindig ellenőrizd az összetevők listáját illetve azok származását, hogy kikerülhesd az állati eredetűeket. Ilyen például a kármin, a méhpempő, a méz, a zselatin vagy a tejsavó. Ez kicsit macerásnak tűnhet, de nyugodj meg, hamar rutinná válik majd. Emellett érdemes előre tervezni és betárazni vészhelyzetekre, hogy a kapkodós napokon se jöhessen közbe semmiféle gikszer. Tarts otthon mindig növényi tejet, konzerves hüvelyeseket és legalább egy gabonafélét!

forrás: unsplash.com
Tudtad, hogy a résztvevők 75%-a számolt be azonnali pozitív hatásokról és évről évre 51%-uk tartósan is áttér a vegán étkezésre?

5. Gondold újra!

Rengeteg általad már jól ismert alapanyagból varázsolhatsz új kreálmányokat, ha belecsempészed más konyhák ízvilágát a mindennapjaidba. Ezeket persze hamar megunhatod, ha a gyomorod nosztalgiázna a régi jó bevált receptekből. Ilyenkor érdemes bevetni pár trükköt, amivel kiválthatod az állati eredetű alapanyagokat. A húst cserélheted tofura, szejtánra, babfélékre, sült gombára vagy padlizsánra. A tejtermékek helyett jöhet magtej, zabtejszín, szójakrém, kesu- vagy kölessajt. A tojásos hatásért vess be csicseriborsólisztet és fekete sót! Ha pedig édesszájú vagy hagyd a mézet, inkább helyettesítsd juharsziruppal vagy agavéval!

6. Legyen célod!

Hogy könnyebb legyen tartani magad az elhatározottakhoz, mindenképpen tisztázd, miért csinálod és mit vársz az életmódváltástól. Így talán könnyebben visszahozhatod a lelkesedésed a nehezebb napokon vagy akkor, amikor nem teljesen sikerült betartani, hogy minden alapanyag vegán legyen az ételben. Már így is nagy lépést tettél meg!

Lapozd fel a galériánkat, hogy megtudd, miket érdemes még beszerezned!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Vegán alapanyagok, amik ellátnak energiával