Hogyan kell jól bocsánatot kérni? A kapcsolatod múlhat rajta, ha elköveted ezt a hibát

GettyImages
Petrás Gabriella

Miért nem elég magában a „bocsánat” szó? Nem vagy egyedül, ha nem érzed a megkönnyebbülést akkor, amikor csak ezt az egy szót hallod, mert a bocsánatkérés nem csak ez a szó!

A „sajnálom” kimondása szükséges, de nem az egyetlen lépés a bocsánatkérésben – hívja fel a figyelmet Stephanie Cox terapeuta. Fontos megértenünk azt, hogy mivel és miért bántottuk meg a másikat, mert csak így lehetséges bocsánatot kérni úgy, hogy az érjen is valamit.

Olvasd el ezt is!
Teszt: Most kiderül, mennyire ismeritek jól egymást a szerelmeddel!

A „bocsánat” szó a legkisebb része a valódi bocsánatkérésnek

Akár szándékosan, akár akaratlanul, ha megbántottunk valakit, egyértelmű, hogy a kapcsolat rendezéséhez bocsánatot kell kérnünk. De előfordult már olyan veled, hogy bocsánatot kértél, de az illető még mindig haragudott? Vagy amikor téged bántottak meg, éreztél már olyat, hogy az, aki bocsánatot kért, valójában át sem érzi, mit csinált rosszul, és nincs súlya a szavainak?

Kiskorunktól kezdve arra tanítanak bennünket, hogy bocsánatot kérjünk, ha megbántunk valakit. A probléma azonban ott van a szakember szerint, hogy a szülők sokszor nem magyarázzák el a gyerekeknek, hogy mit okoztak a másiknak, és hogy miért kell bocsánatot kérni. Ehelyett rendszerint annyi hangzik el, hogy valami rossz dolgot tettek, és kérjenek bocsánatot. Ezáltal sokakat arra kondicionálnak, hogy ha észreveszik, hogy megbántottak valakit, mondják ki a bűvös „bocsánat” szót, ami mindig, minden helyzetben felold mindent, és már lehet is tovább lépni – a valóságban azonban ez egyáltalán nem így működik. A "bocsánat" szó egy formalitás, ami szükséges része a folyamatnak, de ennek van a legkisebb szerepe.

Miért fáj, ha megbántanak?

Egy olyan kapcsolatban, ahol érzelmileg biztonságban érezzük magunkat, nem kell attól tartanunk, hogy megítélnek, elítélnek minket, ami óriási kincs. Amikor azonban egy barátunk megbánt, akkor a terapeuta szerint valójában az történik, hogy a biztonságérzetünk csorbul az illetővel kapcsolatban. Ez az oka annak, hogy egy felületes "bocsánat" nem segít.

Ha megértjük, hogy a szavaink, tetteink nemcsak sértették a másikat, hanem a biztonságérzetét is megrengették, akkor láthatjuk át azt igazán, hogy a bocsánatkérés nem egyszavas mutatvány. Ha úgy tekintünk a másikra, mint akinek a sebezhetősége új megvilágításba kerül, akkor jobban tudunk majd reagálni is.

Hogyan kérhetsz jól bocsánatot?

Először is szánj arra időt, hogy megértsd, mivel és miért sértetted meg a másikat. Ha magadtól nem jössz rá, kérdezz! Kérdezd meg, hogy mit érez, és hallgasd elfogadással!

Fontos, hogy ilyenkor ne akarj védekezni, mert az rossz irányba vihet, és eltereli a fókuszt. Helyette racionalizáld azt, hogy miért tetted, amit tettél. A védekezés a legtermészetesebb reakció, amikor támadva érezzük magunkat: amikor azt halljuk szeretteinktől, hogy valami olyat tettünk, amivel megbántottuk őket, támadásnak fogjuk érezni. De tudnod kell úgy fogadni a szavaikat, hogy közben ne érvényteleníts a megélésüket.

Végül pedig gondold át azt, amit mondanak, és tudasd velük, hogy tisztában vagy azzal, hogy fájdalmat okoztál. Mondd el, hogy értékeled a kapcsolatotokat, valamint azt az érzelmi biztonságot, amiben vagytok, és nem akarod, hogy ez veszélybe kerüljön. Kérdezd meg, mit tehetnél azért, hogy mindez helyreálljon! Ha így kérsz bocsánatot, valódi lesz, mert valódi dolgokról beszélsz.

Ezek a jelek arra utalhatnak, hogy veled van probléma a párkapcsolatodban:

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
6 jel, hogy te vagy a probléma a párkapcsolatodban

Ezek a legrosszabb dolgok, amiket a partnerednek mondhatsz:

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
A 8 legrosszabb dolog, amit egy párkapcsolatban mondhatsz