Vajon otthonról is megmenthetjük a világot?

Shutterstock
Promóció

Nem kell klímakérdésekben jártas szakembereknek lennünk ahhoz, hogy meglássuk hétköznapjainkat megrengető változásokat. Próbáljuk menteni a menthetőt, nem használunk már műanyag zacskót, kiszámoljuk a karbonlábnyomunkat, keressük, hogy mire is fókuszáljunk.

Talán ritkán gondolunk arra, hogy mi köze lehet a natúrkozmetikumoknak a planktonokhoz, vagy hogy egy-egy utántöltő megvásárlásával hány százalék felesleges csomagolást spórolhatunk meg, de ezek az apró döntések is számítanak. Kezdd kicsiben!

Nehéz lenne egyik pillanatról a másikra kivonni magunkat a fogyasztói társadalomból, de az első lépések egyikeként szembesíthetjük magunkat azzal, mire is van valójában szükségünk, s hogy egy-egy terméknek milyen hatásai vannak a környezetre. Ősszel a dm is segít, hogy milyen kis lépésekkel lehet „kizöldíteni” a fürdőszobánkat, konyhánkat, mire érdemes figyelni a vásárláskor. Egy hónapon át tartó facebook kihívást indítanak, s tippjeikkel segítenek, hiszen környezetbarátnak lenni nem mindig könnyű.

Lemondásokkal jár, kis kényelmetlenségekkel, több figyelmet kell szentelnünk a címkéknek, tudatosabban kell terveznünk. Ha kinyitod a fürdőszobaszekrényt és elárasztanak a flakonok, és a sminkes dobozod egy végtelen fekete lyukhoz hasonlít, ami beszippant mindent, amit az aktuális trend miatt fontosnak tartottál hazavinni, akkor érdemes elgondolkodni az első lépéseken, amelyek kivezetnek ebből a helyzetből.

Ha körülnézel kozmetikumaid háza táján, és betartasz néhány apróságot, máris elindultál a zöldebb úton: keress többfunkciós termékeket, így kevesebb csomagolóanyagot viszel haza. Nézd meg a címkéket, törekedj a gyengédebb összetevőket. A logók, védjegyek jó barátaink, keresd őket, mert a környezetbarát jellemzőkről adnak tájékoztatást. Ha dekorsminket vásárolsz, előtte tájékozódj, mely színtípusba tartozol, így azokat választod, amelyek biztosan jól álnak. Megkíméled magad rengeteg felesleges pénzkidobástól is. Figyelj a csomagolásokra, hogy újrahasznosított anyagból készülnek-e, és hogy újrahasznosíthatók-e.

Nem is olyan nehéz lépések ugye? Ha csatlakozol a dm facebook kihívásához, és megmutatod, Te milyen lépéseket teszel a zöld úton, egy közös jótékony célhoz is hozzájárulhatsz, hiszen a dm minden résztvevő után 100 forinttal segít egy környezetvédelmi projektet: a cél az 1 millió forint elérése, amelyet a jövő évi PET-kupa támogatására fordít a drogéria.

A Tisza hulladékszennyezése óriási környezet-, és természetvédelmi probléma, a Tiszai PET Kupa egy szemétszedő-hajóépítő vetélkedő, egy Tisza-menti közösségeket egybe kovácsoló civil kezdeményezés, amelynek célja, hogy a folyóból és az ártéri erdőkből PET palackokat gyűjtsenek össze a résztvevők.