3 tengeralattjáró, ami csaknem átélte a Titan tragédiáját, miközben a Titanicot kutatta

Unsplash/Michal Mrozek
Bíborka

A Titan tragédiája megrázta a világot.

A világ újabb szörnyű tragédiának lehetett szemtanúja a napokban: a Titanic-expedíció során alámerülő Titan tengeralattjáró néhány órával a süllyedés megkezdése után darabokra tört, a benne ülő 5 utas pedig életét vesztette. Mindössze 10 tengeralattjáró létezik a világon, amely képes 4000 méter vagy annál mélyebb mélységig alámerülni. Az OceanGate Expeditions kutatócég tulajdonában lévő Titan volt az egyetlen, amelyről korábban az alkalmazottja jelentést tett, miszerint nem biztonságos a gépezet. Természetesen ettől függetlenül egyetlen merülés sem veszélytelen, sőt mindegyik magában hordozza a hibalehetőségeket. Az alábbi esetek jól mutatják, milyen veszélyes is lehet ilyen mélységbe alámerülni, és milyen kicsin múlik, hogy ne történjen tragédia.

A nagy gubanc

A Titanicot 1985-ben fedezték fel a tenger mélyén, majd ezt követően rengeteg expedíció indult a roncshoz, sok felvétel is készült az 1991-es kanadai-orosz-amerikai expedíció során, ami végül az 1995-ös Titanica című dokumentumfilm alapjául is szolgált. Két orosz merülőhajó 17 merülést hajtott végre akkoriban, és az utolsónál szó szerint gubancba ütköztek. A tengeralattjáróval a kormánynál szálltak le, ahol Edward Smith kapitány állhatott, amikor a Titanic elkezdett süllyedni. Amikor a stáb befejezte a forgatást, és megpróbált felemelkedni, rájött, hogy beakadt valamibe. A pillanatnyi pánik után segítségül hívták a másik Mir-tengeralattjárót, amelynek feltűnt, hogy valamiféle vezetékekbe akadhatott el a gép, így útmutatást adott nekik, hogyan szabaduljanak ki belőle.

„Volt egy másik pilótánk, egy másik tengeralattjárónk és megvolt az önmentő képességünk, nagyon szerencsések voltunk”

- mondta akkoriban a Times Radionak adott interjújában Dr. Joe Maclnnis búvárorvos.

Tehetetlenség a tenger mélyén

James Cameron 1995 őszén többször is lemerült a roncsokhoz, miközben a Titanic című filmet forgatták. Épp a harmadik merülésén volt, amikor váratlanul homokviharba került a tengeralattjárója az óceán fenekén. Az erős áramlatok elleni küzdelem kimerítette a tengeralattjáró áramellátását, ami miatt majdnem kimerültek az elemek, ami miatt visszamerültek a tengerfenékre. Fél órán keresztül ültek a teljes sötétségben a fagypont közeli hőmérsékleten, hogy pihentessék az akksit, de sajnos második nekifutásra sem sikerült kitörniük a felszínre. Harmadik próbálkozásra sikerült végül 80 láb magasra emelkedniük, végül nem zuhantak tovább, hanem az áramlat felkapta őket és 5 órával később sikerült elérniük a felszínt.

Egy óra csönd

Michael Guillen nem hagyhatta ki a lehetőséget, hogy 88 év után az első riporter legyen, aki meglátogatja a Titanicot, amikor 2000-ben felkérték, hogy merüljön le. Viktor Nischeta egyórás körútra vitte a férfit a roncsok között, de amikor a tengeralattjáró a hajú elülső részére ért, az áramlatok felkapták. A másodperc töredék része alatt csapódott bele a Titanicba és beszorult. Egy óra feszült csönd után sikerült kiszabadulniuk...

Ha olvasnál még a Titanicról, itt megteheted:

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 megdöbbentő tény a Titanickal kapcsolatban, amit érdemes végigolvasnod!

És ezekről az érdekességekről olvastál már?

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
8 nagyon meglepő dolog, amiket tutira nem tudtál eddig a Titanicról

Forrás: Cbs