A nőket érintő erőszakot járja körbe a magyar zenekar legújabb száma

Gábriel András
Kamilla

Az elmúlt években a női egyenjogúság, a nők elleni erőszak kérdésköre és az egyenlő bánásmód igencsak meghatározta a világot.

Számtalan erős és bátor nő igyekezett irányt mutatni a társadalomnak azzal, hogy felhívja a figyelmet azokra a dolgokra, amelyekről a mai napig sok nő nem mer beszélni. A budapesti bázisú The Anahit csapatának melakolinkus hangzásvilágában mindig jelen volt a nőiesség megélése, amely a március 8-án, azaz a mai nap megjelenő Heart Alive című dalukban is érezhető lesz, hiszen a nőket érintő erőszakot járja körbe kendőzetlen őszinteséggel. A lenyűgöző dalt a zenekar frontemberének, Csányi Ritának a saját, brutális tapasztalatai ihlettek. A szerzemény a Nem tehetsz róla, tehetsz ellene alapítványával együttműködésben a “Legyen nőnap! Hősök home office-ban” elnevezésű eseményen debütált, amelynek megírásáról, és a dal témájáról faggattuk az énekesnőt.

A zenétekben mindig is meghatározó szerepet töltött be a nőiség kérdése. Sőt, napjainkban talán az egyik legfontosabb kérdés/téma a nők egyenjogúsága. Nektek miért az?

Tinédzser korom óta foglalkoztat a nőiség kérdése, az egyenjogúsággal kapcsolatos témák. Számomra természetes volt, hogy egy nő és egy férfi között nincsen különbség, mert ezt láttam otthon. A szüleim egy olyan házasságban élnek a mai napig, amelyben teljesen egyenrangú partnerek, nincs “papucs” a kapcsolatban. Ezért megdöbbentem, amikor az életem során először tapasztaltam (már az általános iskolában), hogy megkülönböztetik a nőket a férfiaktól, és gyakran olyan dolgokat is el kell viselnünk, ami számunkra kényelmetlen, csak azért, mert "én lány vagyok, ő pedig fiú". Később a munkám során tapasztaltam meg, hogy csak azért, mert nő vagyok, sok férfi úgy érzi, hogy pofátlanul kikezdhet velem bármilyen szituációban. A zenei szakmában a mai napig egyébként problémát jelent az, ha nő vagy. Sokszor hallottam, hogy egy nő csak énekesnő lehet, a hangszerekhez a férfiak értenek...Hagyjuk ezt! Számtalan zseniális hangszeres női előadót/művészt ismerek. Illetve nagyon tipikus az is, hogy ha a szakmánkban egy nő komoly sikereket ér el, akkor mindenki azt feltételezi, hogy valakinek vagy valakiknek széttárta a lábait. Persze ezt férfiakról nagyon ritkán feltételezik. Miért van ez? Egy nő tényleg nem lehet sikeres kizárólag a tehetsége, intelligenciája és kreativitása miatt? Ezek rendkívül komoly problémák, és alapvetően a teljes társadalom hozzáállását kellene valahogyan megváltoztatni.

A Heart Alive című dalban központi szerepet kap a nőket érintő erőszak, amiről valljuk be kevesen mernek beszélni. Sőt, még mindig tabutémának számít valahol...

Sajnos az erőszakot elszenvedők nagyon nehezen nyílnak meg az őket érintő abúzusokkal kapcsolatban. Ennek több oka is lehet. A személyes tapasztalatom az, hogy először magunkat hibáztatjuk vagy annyira szégyelljük a minket ért traumát, hogy nem merünk beszélni róla. Pedig kell, hiszen így tudjuk felnyitni a társadalom szemét, így tudunk segítséget kérni. Erre buzdít ez a dal: a kommunikációra, és arra, hogy egy pillanatig se szégyelljük mindazt, ami velünk történt, merjünk beszélni erről és próbáljuk a nők elleni erőszakos cselekedet számát jelentősen csökkenteni.

Volt bármilyen személyes élményetek/emléketek, ami a dalhoz ihletet adott?

Sajnos vagy nem sajnos, de igen. Éltem lelkileg bántalmazó kapcsolatban nem is keveset, illetve 15 éves koromban fizikai erőszak áldozata is voltam, amikor egy nagyobb csoport fényes nappal ok nélkül rám és a barátaimra támadt. Sokáig nem beszéltem ezekről, viszont a családom és a barátaim segítettek a lelki gyógyulásban, és ma már könnyebben meg tudok nyílni az engem ért traumákkal kapcsolatban. Ezen erőszakos cselekedetek összessége ihlette a dalt, és pont azért csak most tudtam erről írni, mert évekig tartott feldolgozni ezeket.

A Nőnap csak és kizárólag a nőkről szól. Őket ünnepeljük, őket ajándékozzák meg a férfiak. Idén azonban talán még különlegesebbnek számít ez a nap, hiszen egy éve vagyunk bezárva, egy éve küzdünk a járvánnyal, ami teljesen felforgatta az emberek életét. Ez is adott egyfajta lökést a szám megírásához?

Érdekes ez, mert a járvány sok rosszat, viszont sok jót is hozott, hiszen rengeteget írtam ebben az időszakban, és számomra is hihetetlen, de a járvány alatt szerintem többet dolgoztunk kreatív és music business téren, mint valaha.

Viszont a Heart Alive 2019 januárjában íródott, még éppen Londonban koncerteztünk a zenekarral, amikor véglegesítettük a szerkezetét, és elkezdtünk álmodozni arról, hogy pontosan hogyan jelenjen meg és hogyan érjük el azokat az embereket, akiknek valamilyen lelki támasza lehet ez a dal.

És akkor jöjjön a The Anahit friss és ropogós legújabb száma: