Szerencsétlen tévhitek a randizással kapcsolatban

Ribáry Éva

Randitippekkel tele a padlás: százával ömlenek ránk a magazinokból és az önsegítő könyvekből, és nem fukarkodnak velük családtagjaink, barátaink sem.

Egy részüknek hasznát vehetjük, többségük azonban félrevezető, mert sokkal inkább személyes tapasztalaton vagy szubjektív véleményen alapulnak, mintsem tudományos tényeken. Dr. Gwendolyn Seidman amerikai pszichológus szerint a következő öt tévhit a leggyakoribb:

„Ha az igazival találkozol, azt azonnal megérzed.”

Egy közkeletű, megnyugtatónak szánt „bölcsesség” szerint ha a megfelelő személy felbukkan, az ember azt valami csoda folytán egyszerűen tudja. Sokan állítják, hogy első látásra beleszerettek a partnerükbe, ugyanakkor a romantikus lelkeket ki kell, hogy ábrándítsuk: a bizonyítékok azt mutatják, hogy a valóság ennél árnyaltabb.

A Kaliforniai Egyetem pszichológus professzora, Paul Eastwick és kollégái nyomon követték kutatási alanyaik rövid- és hosszútávú kapcsolatait. Azt találták, hogy a mérföldkövek időzítése (első csók, első szexuális aktus), valamint a kezdeti érzelmek erőssége azonos volt a rövid életűnek, illetve tartósnak bizonyuló kapcsolatok esetén is. Eltérést csak a kapcsolatok későbbi fázisaiban találtak.

Akkor mi a helyzet az első látásra szerelemmel? Tény: nagyon sok ember állítja, hogy megtapasztalta. A kutatás azonban azt bizonyítja, hogy ez az érzés valójában csak intenzív testi vonzalom, azaz inkább a szexuális vágyhoz van köze. Számos ember, aki arról számolt be, hogy első látásra beleszeretett a partnerébe, csupán a jelenlegi érzéseit vetíti ki utólag a megismerkedésre.

Tovább olvasok