Életveszélyes tévhitek! Azaz 7 dolog filmekből, amit a valóságban ne próbálj ki

20th Century Fox
Kálmán Zsófi

A mozi nem a legjobb tanítómester!

Ha kívülről fújod már Bear Grylls összes adását, kisujjadból ráznád ki a Survivort, és nagykanállal fogyasztod a túlélős filmeket, akkor sem biztos, hogy fel vagy készülni az élet szélsőséges helyzeteire. Sőt, ha nem látták ezeket, könnyen lehet, hogy nagyobbak az esélyeid. És ez nem vicc.

A filmek és TV-s produkciók ugyanis távol állnak a valóságtól, mi pedig most össze is szedtünk néhány olyan veszélyes tévhitet, amit az elmúlt években elhitettek velünk!

1. A barlang tökéletes hely tűzrakásra

Biztonságosnak, sőt romantikusnak tűnhet, ám a hő hatására nő a beomlás esélye. Ha ilyen helyzetbe kerülsz, csak a szabad ég alatt érdemes gondolkoznod ilyesmiben.

2. A frissen fogott nyers hal emberi fogyasztásra alkalmas, hiszen sushit is sokan esznek

Igen ám, viszont az egyetlen, amit a filmek nem mutatnak, az a baktériumok és a kórokozók okozta lehetséges emésztési rendellenesség. Mivel a vadonban nincs kéznél elsősegély készlet, sem mentő, inkább ne kockáztass.

3. Vérzés elállítása a végtag elkötésével

Gyakori jelent az akciófilmekben, ám ha a vérellátás teljesen megszűnik, annak amputáció lehet a vége, arról nem is beszélve, hogy a vérkeringés megbolygatása esetén a szívroham esélye is fennáll.

Olvasd el ezt is!
Mozi vs. valóság: 5+1 irreális dolog, amit gyakran látunk a filmekben, de a való életben sosem

4. A víz 100%-os biztonsággal fogyasztható, ha felforraljuk

A forralás csak a baktériumokat öli meg, de ennek ténye még nem teszi ihatóvá a vizet. A sáros víz például sosem fog ihatóvá válni, a szakértők azt ajánlják, hogy szűrd át valamilyen anyag segítségével, majd hagyd állni, hogy az üledék letelepedjen az aljára.

5. Ha elvesztél, csak kövesd a folyót

Mert előbb, vagy utóbb a civilizáció utolér. Igen, ám itt a kulcsszó az előbb vagy utóbb... Természetesen általános igazság, hogy az emberek a folyók közelében telepednek le, mert vízre van szükségük az élethez, de egy ilyen út az első településig a föld bizonyos pontjain akár hetekbe is telhet.

6. A vizes ruha is jobb, mint a semmi

Nem mindig. Például, ha a hőmérséklet nulla fok alatt van, a nedves ruha csak hűti a testet. A test rengeteg energiát pazarol a nedves ruha felmelegítésére, ahelyett, hogy a belső szerveket melegítené.

7. A sivatagban először vizet kell keresni

Nem, nem, nem! Először is árnyékot kell keresni, és estig várni, ahelyett, hogy a saját testében lévő vízkészleteket pazarolnád. Ha sötét van, és már nem perzsel annyira a levegő, el lehet kezdeni keresni a csillagokat, a szállodákat, a vizet, na meg a Wi-Fi-t.

és ezt láttad már?

Nézd meg a galériánkat - 9 kép
Színészek, akiket traumatizált saját horrorfilmjük