Tartós szemszínváltoztatás műtéttel? Új őrület terjed a interneten, mi pedig utánajártunk, hogy biztonságos-e

svetikd/Getty Images
Barna Borbála

Ma már szinte semmi sem lehetetlen, még az sem, hogy a szemünk írisze más színben ragyogjon, mint eddig. Ezért a változásként azonban súlyos árat fizethetünk.

A szépészeti beavatkozások fejlődésével ma már gyakorlatilag bármit megváltoztathatunk a külsőnkön, ha nem vagyunk elégedettek vele – akár a szemünk színét is, ami most kifejezetten felkapott kérdés a TikTkokon. Jelenleg háromféle műtét közül választhatunk, ha azt szeretnénk, hogy más árnyalatban ragyogjon a szivárványhártyánk, vagyis az íriszünk. A lézerrel végzett keratopigmentáció és íriszdepigmentáció, továbbá az íriszimplantátum elnevezésű eljárásokat többnyire rekonstrukciós műtétek részeként alkalmazzák, amikor egy szemsérülés-, vagy betegség miatt valakinek megváltozik az írisze színe: például szürkehályog kezelése folyamán, illetve szaruhártya-transzplantációkor.

Ennek ellenére vannak, akik pusztán esztétikai okokból szeretnék, ha új színt kaphatna az íriszük, de a szemszínváltozás ebben az esetben jelentős kockázattal járhat, és a szakértők továbbra is a színes kontaktlencsét tartják a legbiztonságosabb alternatívának ilyen helyzetekben, és a make-upoddal is előidézhetsz optikai csalódást: a sötét szemek világosabbnak tűnhetnek, ha hidegebb, világosabb színű szemhéjfestékekkel emeled ki őket, a kék szemeket pedig a melegebb, sötétebb színű szemhéjfestékek tehetik intenzívebbé. A beavatkozások viszont egyáltalán nem veszélytelenek, szóval, ha szemszínváltoztatáson gondolkodsz, érdemes alaposan utánajárnod a rizikófaktoroknak.

forrás: zoranm/Getty Images
Ha szeretnél változtatni a szemszíneden, a színes kontaktlencse a legbiztonságosabb alternatíva.

szemszínváltoztatás bármi áron?

A lézerrel végzett keratopigmentációt a „szaruhártya tetoválásának” is szokták nevezni, mivel tulajdonképpen nem változtatja meg az írisz színét, hanem elrejti azt a szaruhártya új árnyalatával. Az eljárás kényelmetlen lehet, de csak csekély fájdalomérzet jelentkezhet közben – veszéllyel azonban annál inkább. A szem és a fej stabilizálása ellenére nem szándékos mozdulatokat tehetünk, amik hibákhoz, sérülésekhez vezethetnek a beavatkozás alatt és szövődmények is kialakulhatnak: ilyen például a fényérzékenység, a szaruhártya-fekélyek kockázatát növelő bakteriális szemfertőzés, vagy a szaruhártya perforáció is, továbbá a festék egyenetlen elosztása befolyással lehet a szemszínünkre.

A lézeres íriszdepigmentációt a szem színének halványítására használják, ugyanis a bőr, a haj és a szem színét adó pigmentet, a melanint termelő sejteket veszik célba vele: a világos szemszín az alacsony melanintermelés, a sötét szemszín pedig a magas melanintermelés eredménye. Ezt a lézeres eljárást úgyszintén fájdalommentesnek tartják, de az íriszünk begyulladhat miatta, a fényérzékenység kockázata ebben az esetben is fennáll, extrém esetben pedig nem kívánt árnyalatot vehet fel az íriszünk.

Az íriszimplantátumot helyi érzéstelenítéssel és egy kis bemetszéssel végzik: az invazív eljárás során egy íriszprotézist helyeznek be a természetes írisz elfedésére. Ez rendkívüli veszélyes lehet, hiszen a súlyos szövődmények között szerepel a szaruhártya fekélyekhez és hegesedéshez vezető szemfertőzés, a glaukóma, a szürkehályog, a látás csökkenése és a vakság is. Úgyhogy amennyiben valaki a színes kontaktlencse viselése helyett inkább a fenti három beavatkozás egyikének vetné alá magát tartós szemszínváltoztatás érdekében, annak mindenképpen konzultálnia kell egy szakemberrel a lehetséges kockázatokról és azokról a tényezőkről, amelyek mentén az eljárások alkalmazása kifejezetten ellenjavallt.