7 tárgy, amiről nem is tudtad, hogy van szavatossági ideje

Francesca Tosolini/unsplash
Léna

Szerencsére akad jó néhány olyan használati tárgy, ami akár egész életre szól, de van, ami az egészségedet károsítja egy ponton túl.

A lejárt szavatosságú ételeket gondolkodás nélkül kidobjuk, de a tárgyaink "lejárati idejét" már nem feltétlenül ismerjük. A legjobb persze mindig az, ha te is igyekszel minél kevesebb holmit kidobni, és a zero waste jegyében élsz, de van, amit az egészséged érdekében már nem szabad tovább használni, mint az előírt időintervallum.

Olvasd el ezt is!
10 étel, amit a szavatossági idő lejárta után is megehetsz - eláruljuk, mire figyelj oda

Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan tárgyat, amit az emberek többsége túl hosszú ideig használ, és eláruljuk, meddig kellene!

1. Szempillaspirál

A sminkek közül azoknak van a legrövidebb szavatossági idejük, amelyeket a szemünk körül használunk. Amikor a szempillaspirált felkened, a pillákon lévő baktériumok rákerülnek a kefére, és minden alkalommal, amikor használod, több és több tapad rá. Ezért javasolják azt, hogy 3 hónapnál több ideig sose használd a szempillaspirált, mert akár fertőzést is okozhat!

forrás: pexels/breakingpic

2. Hajgumi

A hajgumi hosszú élettartammal rendelkezik, de ez elsősorban típusfüggő. A gumis anyagúnál arra kell figyelni, hogy ne nyúljon meg; ha ez megtörténik, és már maga a gumi is kilátszik, beletapad a hajadba, és folyamatosan tördeli, minden egyes használatkor. Mindig nézd meg, hogy sérült-e már az anyag!

3. Wc-kefe

Valószínűleg nem kell részleteznünk, miért kell időnként cserélni a wc-kefét. Általában az emberek évekig ugyanazt a darabot használják, azonban emiatt rengeteg baktérium szaporodik el rajta, és szinte lehetetlen letisztítani alaposan. Ha a kefe szálai kezdenek deformálódni, vagy elsárgul a színe, ideje cserélni!

4. Zuhanyfüggöny

Hiába éri állandóan víz, pont emiatt lesz előbb-utóbb nagyon koszos a zuhanyfüggöny. Sőt, akár penész is elszaporodhat rajta, ami már komoly egészségkárosító hatással bír. Azt javasolják, hogy havonta legalább egyszer alaposan mosd ki, egy év után pedig - ha már nem lehet a szennyeződéseket eltávolítani - cseréld le egy újra.

Olvasd el ezt is!
Eláruljuk, mi történik igazából a bőröddel, ha lejárt szavatosságú sminket használsz

5. Mosogatószivacs

Nem titok, hogy a mosogatószivacson sok baktérium rejtőzik, sőt, még akár penész is lehet rajta, ha sokáig használod. Ebből kifolyólag az a legjobb, ha hetente cseréled (ha nyers hússal is érintkezik mosogatás közben, akkor gyakrabban), ezen túl pedig minden használat után olyan helyre kell tenni, ahol gyorsan megszárad.

6. Fehérnemű

Sajnos hiába mosod ki a bugyidat, az olyan baktériumok, mint az E. coli még a mosás után is ott maradnak az anyagban. Általában ez szerencsére nem okoz egészségügyi problémát, de mégis azt mondják, hogy a leghigiénikusabb az lenne, ha évente lecserélnéd a fehérneműidet. Ha már elszíneződik, vagy lyuk is lesz rajta, akkor pedig muszáj!

7. Törölközők

Sajnos hiába imádod azt a cuki kiskutyás törölközőt, amit még anyukád vett neked, az évek során az anyag rengeteget sérül. Mivel szinte állandóan nedves, a baktériumok könnyedén elszaporodnak rajta, és egy idő után már hiába mosod, nem lehet tökéletesen elpusztítani őket. Marad az anyagnak egy megfoghatatlan, furcsa szaga, ráadásul előbb-utóbb el is vékonyodik. Néhány évente újakra lesz szükséged!

Olvasd el ezt is!
Byebye, fertőzések: 5 háztartási cikk, amit mindenképp használj, hogy elkerüld az őszi betegségeket

Tudtad, hogy ezeknek a szereknek is van lejárati idejük?

Nézd meg a galériánkat - 3 kép
Takarító-, és tisztítószerek lejárati és szavatossági ideje

BrightSide