Színpszichológia: A tesztből kiderül, milyen hatással van rád EZ a szín

Unsplash/Christian Sterk
Kata

Ez a különleges, színpszichológia alapú teszt új dolgokat tanít majd meg önmagadról.

A színkörön a sárga szín a meleg árnyalatok között szerepel, amik általában melegséget, boldogságot, optimizmust keltenek az emberekben. A színspecialisták, illetve a pszichológusok azt mondják, valahányszor egy kisgyereknek zsírkrétákat adnak, az első, amivel rajzolni kezd a sárga színű lesz. Észre sem vesszük, de a mindennapi életükben a színek meghatározó szerepet töltenek be, észrevétlenül „programozzák” a hangulatunkat. Számít például, hogy milyen színű az irodában vagy otthon a fal, a bútor, számít, milyen színűek a ruháid és cipőid.

Mi az a színpszichológia?

A színpszichológia azt vizsgálja, milyen hatással van az emberi agyra, ezáltal a hangulatunkra és cselekedeteinkre egyes színek látványa. Erre az érdekes kutatási területre korábban Carl Jung is nagy hangsúlyt fektetett. Az eddigi eredményeket pedig több iparág szívesen használja, mint például a márkaépítés és a reklámipar. A gyorséttermek például azért szeretik a piros, sárga és narancssárga színeket kombinálni, mert ezek éhségérzetet keltenek.

A sárga szín színpszichológiája

A nemzetközi színspecialista, Leatrice Eiseman könyvében, a Color: Messages and Meanings-ben azt írta, mind közül a sárga a legerősebb szín pszichológiailag. A sárgát olyan dolgokkal azonosítjuk, mint a barátságosság, a nyitottság, a társaságkedvelő viselkedés, vidámság, játékosság, boldogság, vicces, humoros hangulat. Továbbá a sárga a kreativitás, az önbizalom és az érzelmek színe is.

Színpszichológia: hogyan hat a hangulatodra?

A sárga szín a pszichológia mai álláspontja szerint vidámmá, boldoggá, reménytelivé, energikussá tesz, ezért például jobban jár az agyunk, ha egy olyan szobában ülünk, amelyben sok van ebből a színből. Ennek oka, hogy a sárga szín hatására az agyunkban elszabadul a boldogsághormon, a szerotonin.

Milyen pozitív hatásai lehetnek az emberi agyra a sárgának?

  1. Erős analitikai gondolkodás
  2. Megnő a mentális aktivitás
  3. Nő a figyelem, az elővigyázatosság
  4. Nő az energiaszint, a motiváció
  5. Gyorsul az anyagcsere

Milyen negatív hatásai lehetnek az emberi agyra a sárgának?

  1. Könnyebben elkezdenek zavarni dolgok (irritáció)
  2. Növekedő düh
  3. Növekedő fáradság
  4. Könnyebben kimerül a szem, elfárad a látás
  5. Megnő a szorongás

Íme, a teszt: válaszd ki, melyik szín az, amelyik kapcsán BOLDOGSÁGOT érzel! Vajon másképp döntesz, mint a sárgát választó többség?

forrás: jagranjosh.com
Melyik szín tesz boldoggá? A sárga?