Mikor a férfi átlépi a határt, és tehetetlen vagy: ismert magyar színészek kampányolnak a szexuális zaklatás ellen

Youtube
Izabella

Tanulságos és fontos mondanivalóval rendelkező videókkal igyekeznek felhívni a figyelmet erre a nehéz és sokakat érintő témára.

"De hát akkor miért volt túl kihívóan felöltözve?" "De hát akkor miért szállt be a kocsimba? "De hát rám mosolygott" - Biztosan hallottad már kifogásként ezeket a mondatokat férfiaktól, akik erőszakoskodtak nőkkel. Sajnos nagyon gyakran ezeket hozzák fel védekezésként, és a nőket állítják be hibásként.

Hétköznapi nőkkel és sztárokkal egyaránt megtörténhet, hogy erőszakoskodnak velük, és a tavaly kirobbant Harvey Weinstein-botrány óta jó páran álltak nyilvánosság elé, és osztották meg a nagyvilággal szörnyű történeteiket.

Hazai hírességek úgy döntöttek a Playboy és az Umbrella produkciós ügynökség felkérésére, hogy jótékonyságból részt vesznek egy kampányban, hogy felhívják a figyelmet erre a sokakat érintő problémára.

A kampány


A Playboy magazin decemberben jótékonysági akciót szervezett, amelynek keretén belül üzletemberek, sztárok, sportolók és ismert közéleti személyek kampányoltak egy-egy társadalmilag fontos téma mellett.

A Playboy Hero olyan ügyekre hívja fel a figyelmet, amelyek minden magyar nő és férfi számára fontosak. Tavaly többek közt az ESZTER alapítványt (Alapítvány az Erőszakos Szexuális Támadást Elszenvedettek Rehabilitációjára) is támogatta a kampány, ennek kapcsán készült el a videósorozat az Umbrella produkciós ügynökség irányából a #metoo témában.

A három részből álló sorozatban színészpárosok mutatnak be olyan helyzeteket, melyek egyetlen részletben (öltözet, mimika, helyszín) térnek el egymástól - a férfi viszont épp emiatt az apró részlet miatt nem tud uralkodni magán, nem tudja, hol a határ.

A videókban szereplő színésznők közül a Válótársak sztárja, Lovas Rozi így nyilatkozott a szexuális erőszakról:

A közélet azon szektorát, amiben mi színészek mozgunk, eléggé megmozgatta ez az ügy, ezért is fontosnak tartom, hogy foglalkozzunk vele. Az tetszett meg a koncepcióban leginkább, hogy a pillanatokban rejlenek a fontos részletek. Ezek a kisfilmek arra próbáltak rávilágítani, hogy mennyire figyelünk egymásra, és hogy a jelek ott vannak minden pillanatban.
Mészáros Bélával többször dolgoztam már együtt, azt hiszem mindketten értettük, miről szól ez az egész. A lassítások rendkívül jól kiemelik azokat a mozzanatokat, amik ennek a kezdeményezésnek a középpontjában állnak. A mi jelenetünkben kvázi csak pillantások és az azokra adott reakciók domborodtak ki, nagyon izgalmas volt ezeket visszanézni.

-

Mészáros Béla pedig elárulta, őt kifejezetten felháborítja, ami a nőkkel történik.

Ezt egy jó ügynek tartom, szívesen álltam mellé. Az erősebbik nem képviselőjeként azért kevésbé találkozik áldozatként ezzel a jelenséggel az ember. Minket, férfiakat ritkán ér ilyen atrocitás. Lazán kapcsolódik ehhez, hogy pont a napokban olvastam egy cikket arról, hogy Szaúd-Arábiában most már beengedik a nőket a stadionokba. Nagyon durva, hogy olyan világot élünk, hogy valakik most jutottak csak el idáig. Szerintem nem normális dolog, mikor az erősebb kihasználja fölényét a gyengébbel szemben.
Tudtam, hogy játék az egész, úgyhogy lelkileg nem volt megterhelő a forgatás maga. Múlt héten pont egy olyan darabot próbáltunk, amiben én egy börtönből szabadult rabot alakítok, aki erőszakoskodik egy nővel. Hasznosak ezek a dolgok, mert ezekre igenis fel kell hívni a figyelmet.

-

Hajnal János, a Barátok közt sztárja elmondta, őt is érte már zaklatás, így számára különösen fontos ez a projekt.

Vannak dolgok, amik mellé oda kell állni. Én férfi létemre is megtapasztaltam már áldozatként, hogy milyen az, mikor emberek visszaélnek, vagy megpróbálnak visszaélni a hatalmukkal. Dolgoztam már olyan helyen, ahol a főnök visszaélt a helyzetével, konkrétan kikezdett velem.
Durva dolog nagyon a molesztálás. Farkas Franciskával dolgoztam együtt, ő egyébként nagyon közel áll hozzám, úgyhogy láttam rajta, hogy ez neki mennyire rossz, ezáltal nekem is nagyon rossz volt. Nekünk, férfiaknak minden körülmények között figyelnünk kell a jelekre, figyelnünk kell a másikra. Érzékelni kell, hogy a nő mire nyitott, és mire nem, és tudni kell megállni, mikor úgy érezzük, hogy egy fal van előttünk. Nem szabad tárgyként kezelni a nőket, sokan sajnos mégis azt hiszik, hogy ők arra születtek, hogy kiszolgáljanak minket.

-

Jelenetbeli partnere, Farkas Franciska így nyilatkozott:

Történelmi pillanat volt, mikor először Amerikában, majd Magyarországon kirobbant ez az ügy. Nagyon örültem a felkérésnek, mert szerintem ez egy elképesztően fontos ügy. A bántalmazott nők nagy része nem beszél ezekről az esetekről, mert nem akarja feltépni a sebeket, úgy tesznek, mintha meg sem történt volna a dolog. Nagyon örülök, hogy vannak olyan bátor nők, akik kiálltak a világ elé a traumáikkal.
Ez a szerep azért bekapcsolt olyan reflexeket, amik azért már bennem voltak. Voltam már sajnos olyan helyzetekben, mikor emberek visszaéltek a hatalmukkal. Az első filmemben prostituáltat játszottam, ott volt pár olyan jelenet, amitől totálisan kiborultam. Akkor az jutott eszembe, hogy ez csak egy szerep, amit el kell játszani. Ennek a filmnek egyébként volt egy prevenciós célja is, úgyhogy úgy voltam vele, hogy ha csak egy lány meggondolja magát miatta, akkor már megérte. Kicsit erős a párhuzam, de a mostani forgatáson is az volt bennem, hogy meg akarom mutatni mindenkinek azt, hogy mit élnek át ezek a lányok egy ilyen helyzetben.

-

A harmadik videó szereplői szerint is nagyon oda kell figyelni erre a sokszor még tabuként kezelt témára.

Adorjáni Bálint igyekszik mindig úriember maradni, és másokat is erre bíztat:

Nem csak a 21. században fontos, hogy adott helyi értéken kezeljünk helyzeteket. A lovagiasság fontos erény, és egy férfinek fel kell tudnia mérni, hogy mikor kell megállnia. Észlelnünk kell, ha nemet kapunk, és onnantól nincs tovább. Gyerekként engem is ért igazságtalanság, fizikailag nem bántottak, de a lelkemet érte sérelem.

-

Kurta Niké szerint pedig nem szabadna tabuként kezelni a témát.

Magát a témát is fontosnak tartom, nem szabad, hogy ez tabu legyen. Nem volt nehéz eljátszani ezt a szituációt, már csak azért sem, mert szinte minden nő találkozik ezekkel a helyzetekkel ilyen-olyan formában. Az lehet különbség köztünk, hogy hogyan éljük ezt meg.
Kamaszként az ember nagy bizonytalanságában folyamatosan a visszaigazolást keresi, egy erőltetett közeledést ilyenkor még a hiúság simogatásaként is megélheti, ami veszélyes, mert ezzel könnyedén visszaélhet bárki. Szerintem két ember közt történjen bármi, annak minden körülmények között közös megegyezésen kell alapulnia.

-

Ne feledd: nem vagy egyedül! Merj beszélni róla, mert kell beszélni róla!