Így hat a szóhasználatod a hangulatodra – a negatív szavak szorongóvá is tehetnek

Petrás Gabriella

„Katasztrófa volt ez a nap, nem hiszem el, hogy mindig ez történik velem!” – ha te is mondtál már ehhez hasonló mondatot úgy, hogy valójában semmi katasztrofális dolog nem történt, és pláne nem minden napod ilyen, akkor itt az ideje változtatni a szóhasználatodon!

A szavakkal nemcsak azt tudjuk kifejezni, hogyan érezzük magunkat, hanem hatást is gyakorolhatunk a hogylétünkre: vagyis a szavak, amiket kimondunk, hatással vannak arra, hogyan érezzük magunkat. Éppen ezért, ha sok negatív jelzőt használunk, ha sokat panaszkodunk, akkor belekerülünk egy ördögi körbe, amiből csak akkor lesz kiút, ha megválogatjuk azt, amit mondunk.

Rosszul használva a szavakat szorongást, depressziót és fájdalmat okozhatunk magunknak.

Vannak emberek, akik még azokat a dolgokat is rosszul élik meg, amik maximum átlagosnak számítanak. Ha például nem keresi őket aznap senki telefonon (de egyébként élénken tartják a kapcsolatot a barátaikkal), vagy ha nem sikerül elsőre kitölteni egy űrlapot (de azt követően igen). Vagyis, amikor a történetek ugyan nem gördülékenyen, de mégiscsak jól végződnek, vannak, akik hajlamosak borúsan látni a dolgokat. Ők csak arról panaszkodnak, hogy mi, mennyi gonddal járt, és a sikeres végeredményről rendszerint nem számolnak be.

forrás: Unsplash

Az, hogy mi hogyan érzékeljük és írjuk le magunknak, majd másoknak azt, ami velünk történik, óriási hatással van a hangulatunkat. A depresszió nyelve például magában foglalja a „mindig”, a „soha” és „az én hibám” szavakat. Az ilyen hitrendszer szerint a rossz dolgok örökké tartanak, egész életünkre kihatnak, és mi vagyunk a hibásak minden nehézségért, ami minket ért, még akkor is, ha a forgalom miatt késsük le a vonatot, vagy tömeges elbocsátások miatt veszítünk el egy munkahelyünket.

A szavak tovább ronthatnak a helyzeten

Amikor valaki depresszív, az olyan szófordulatok, mint például a „nem tudok már ezzel megbirkózni” vagy az „ez elviselhetetlen” még fájdalmasabbá tehetik a helyzetet. Denise Winn, terapeuta azt javasolja, hogy amikor azt érezzük, hogy eluralkodik rajtunk a fájdalom, tudatosítsuk a történéseket, és azt, hogy ilyenkor a megoldás az, hogy eltereljük a figyelmünket annak érdekében, hogy érzelmileg el tudjunk távolodni a helyzettől. Ez visszaadhatja a kontroll, és megváltoztathatja azt is, hogyan érezzük magunkat.

forrás: Unsplash

Ahhoz, hogy felismerjük, milyen szavakat használunk, tudatosnak és önreflexívnek kell lennünk. A változáshoz szükség van a belátásra, és arra, hogy ha nem szeretnénk rosszul érezni magunkat, át kell gondolnunk, mi is történt valójában, és annak megfelelő szavakkal leírni azt. Ez eleinte több időbe és energiába telik majd, de ha már szerzünk benne gyakorlatot, nem kell gondolkodnunk azon, hogyan fejezzük ki magunkat. Mert sokszor nem is olyan szörnyű az, ami történt, hanem az teszi szörnyűvé, ahogyan beszélünk róla.

Ám nem csak a negatív szavaknak kell búcsút intened, ha boldogabb mindennapokra vágysz!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Negatív gondolkodásmódok, amiket ideje száműzni