„Amennyit ráköltöttünk, annyiból már simán vehettünk volna neves tenyésztőtől kutyát” - szaporított kutyák történetei 3. rész

Brit Pásztorkutya Fajtamentés
Kálmán Zsófi

Tudod kik azok a szaporítók? Ismered a kegyetlen igazságot a munkájuk mögött? A Brit Pásztorkutya Fajtamentésen keresztül most pórul járt gazdik mesélik el a valódi történeteiket. Jöjjön a harmadik rész: Lili.

Úgy tartják, Magyarország a szaporítók és az illegális állatkereskedelem egyik fellegvára. Becslések szerint itthon 10-ből 9 kutya illegális körülmények között születik vagy cserél gazdát, de a történet szinte sosem ér ennyivel véget.

A riasztó adatok mögött az egyszerű igazság az, hogy a megvásárolt, többnyire kivétel nélkül fajtatisztaként hirdetett kölyökkutyák többsége úgynevezett szaporítótelepekről származik, vagyis a nem csak hírük miatt horrorisztikus kutyagyárakból. És hogy miért fizetünk? Megindító és tanulságos sorozatot indított a témában a Brit Pásztorkutya Fajtamentés. Az Így jártam a kutyámmal – Szaporított kutyám története olyan kutya- és gazdasorsokat mutat be. Sorozatunk harmadik részében Lili történetét ismerheted meg.

Lili

A kiskutya ára: 30 000 Ft

A mi kutyánk is szaporítós. Sajnos akkor még nem voltunk tisztában a dolgokkal, úgy gondoltuk, hogy a törzskönyv csak sznobizmus, mi úgysem akarunk kiállításokra járni, feleslegesen nem akartunk egy csomó pénzt kifizetni egy kiskutyára. Ezért egy ismerőstől vettünk egy cuki-muki, saját kutyájuk szerelem babáját 30 ezer forintért (tehát a kutyánk szaporítótól származik). A szülőket nem szűrték semmilyen betegségre, sőt, az anya kutya nemrég volt náluk, találták valahol. Azt mondták, valahonnan mentették rossz sorból, de aztán később kiderült, miután megmentették, minden tüzeléskor kizsigerelték.

A leendő kiskutyánkat 6 hetesen látogattuk meg először. Ő volt a legkisebb, de a legélelmesebb. Már akkor mondták, hogy hozzuk el, de úgy éreztük neki még a mamája mellett a helye. Már beteges volt ott is, 8 hetesen hasmenése lett, nem igazán evett és bágyadt volt. Végül ők elvitték több vidéki orvoshoz is, kapott gyógyszereket, javulni kezdett, így elhoztuk 9 hetesen. A kutya akkor 2 kiló volt.

forrás: Brit Pásztorkutya Fajtamentés

Az elhozatal után 1 héttel beteg lett újra. Csúnya hasmenése volt, nem evett. Szaladtunk vele az orvoshoz, már az elmondott tünetek és alulfejlettsége alapján várható volt, hogy a parvo lesz itt a baj. Ezt a fizikai vizsgálat és a teszt is alátámasztott. Nem kívánom senkinek azt az érzést amikor élete első kis csöppségével rohan vasárnap este az orvoshoz, ahol a vizsgálat során látod, hogy vér spriccel a kutyus fenekéből. Azt hittem megszakad a szívem, és ekkor jött a kérdés, mi legyen vele?

Pici, alul fejlett kutya, egy legtöbbször halálos kimenetelű betegséggel. A kezelés igen költséges és egyáltalán nem biztos, hogy meggyógyul... De nem adtuk fel!

forrás: Brit Pásztorkutya Fajtamentés

Egy hét kórház jött és nagyon intenzív kezelés. Minden reggel és este bent voltam nála. Napokig nagyon válságos volt az állapota. Majdnem meghalt... Nagyon sok pénz (kb. 300 ezerforint) és idő volt, de szerencsére túlélte... Most 3,5 éves és kiderült lassan egy éve, hogy dupla könyök diszpláziája van. A műtét ára könyökönként kb. 150- 200 ezer forint. Amennyire tudom, anyukának, apukának és az egyik tesójának nincsenek tünetei, Lili mégis beteg. Sajnos ez olyan, mint az orosz rulett... Amennyit ráköltöttünk már, annyiból simán vehettünk volna neves tenyésztőtől kutyát.

forrás: Brit Pásztorkutya Fajtamentés

Persze imádom, ő a mindenem, és hihetetlen a kapocs köztünk, de akkor megfogadtam soha többet szaporítótól. Sőt azóta is harcolok a szaporítók ellen. A Retriever Fajtamentés önkéntese lettem, Lili ugyanis egy golden retriever. Tavaly pedig örökbe fogadtunk egy társat mellé.

forrás: Brit Pásztorkutya Fajtamentés

Még több történet:

Olvasd el ezt is!
„Ha ránézek, eszembe jut, hogy átvertek” - szaporított kutyák történetei 1. rész
Olvasd el ezt is!
„Megfizettem a kutyám árát, és pár hónappal később az életét is” - szaporított kutyák történetei 2. rész

A JOY magazin tudatos lapszámában egy izgalmas interjút olvashatsz a Brit Pásztorkutya Fajtamentéssel. Munkájukat, és a szaporítók kegyetlen világát is megismerheted, ahogy azt is, hogy mindig van jobb döntés, mint ők!