Valójában erre jó a repülő üzemmód a telefonodon: ez történik, ha nem használod repülés közben

Unsplash/Tamara Schipchinskaya, Sten Ritterfeld
Besenyei Bianka

A repülő üzemmód csak egy mítosz vagy nagy szükség van rá? Kiderítettünk minden lényeges infót vele kapcsolatban!

Ha ültél már valaha repülőn – és talán akkor is, ha nem – akkor valószínűleg tudod a bevett gyakorlatot, miszerint a légiutas-kísérő a repülés megkezdése előtt mindenkit megkér, hogy állítsa repülő üzemmódba a telefonját. De vajon miért kérik erre a légitársaságok az utasokat? Most kiderül!

Mi az a repülő üzemmód?

Ha bekapcsolod a telefonodon, akkor ideiglenesen felfüggeszted a Wi-fi-t, illetve más beérkező jeleket is, mint mondjuk a hívások, miközben tökéletesen működőképes marad a telód. Ezután tehát nem tudsz üzeneteket és hívásokat fogadni, elérni az e-maileket és használni a Messengert vagy a Vibert. De a már letöltött vagy betöltött zenéket, filmeket, játékokat ettől függetlenül tudod futtatni a telefonodon.

Miért van szükség repülő üzemmódra?

„Bonyolult folyamatról van szó, de röviden: a repülő üzemmódra azért van szükség, hogy csökkentsük az érzékeny repülőgép-rendszerek interferenciáját” – magyarázza Ryan C. pilóta a Reader’s Digest magazinnak. Ezek olyan navigációs és kommunikációs rendszerek, melyek a földről kibocsátott rádiófrekvenciát használják és problémát okozhatnak a mobiltelefonok, táblagépek, melyek ugyanazokat a frekvenciákat alkalmazzák. A legegyszerűbb példa, ami szemlélteti, mit okozhat a két jel interferenciája, az az, amikor kocsiban vezetés közben hiába állítod be a kedvenc rádió adódat, vannak bizonyos helyek, ahol bezavarhatnak már frekvenciák is, így nem tudod zavartalanul hallgatni a rádióadást. Ez már önmagában elég bosszantó helyzet, de képzeld el, mit él át egy pilóta, amikor leszállás közben nem éri el tisztán a földi irányítókat, mert a kommunikációs csatornán bezavar valamilyen más jel. Különösen süllyedés közben zavaró a pilóta számára, mert a bezavaró jelek miatt nem ismeri fel, milyen messze van a gép a talajtól.

Léteznek olyan repülőgépek, ahol elérhető fedélzeti Wi-fi, ám ez nem zavarja a repülőgépek kommunikációját, ugyanis a Wi-fi nem rádiójelekkel, hanem műholdjelekkel működik és nem csatlakozik a földön lévő mobiltelefon-tornyokhoz. Ennek ellenére a FaceTime hívások tiltva vannak, aminek legfőbb oka az, hogy az utasok ne zavarják a körülöttük ülőket.

Mi történik, ha nem állítod repülő üzemmódba a telefont?

A már idézett pilóta elmondása szerint a katasztrófa esélye kicsi, viszont egy hiba is végzetes lehet. A pilóták ugyanis nem az ablakon kifelé nézve teszik le a gépet, hanem a magasságmérő eszközök pontosságára hagyatkoznak, ami különösen fontos a rossz látási viszonyok során. „Az olyan repülőgépek, melyek képesek auto-land eljárást végrehajtani, ahol a repülőgép robotpilótái végzik a landolást, nagyon fontos a pontos és megbízható információ, amit a rádiós magasságmérőkből nyernek” – mondja Ryan.

forrás: Getty Images
Fontos, hogy használd a repülő üzemmódot a repülőn.