Tényleg rákos megbetegedést okozhat, ha gél lakkot csináltatsz? Az szakértő most végleg lerántja a leplet

Getty Images
Vadász Emese

Aggasztó hírek láttak napvilágot!

El kell ismerni, hogy sok mindent imádunk a géllakkban... Először is száraz körmökkel távozhatunk a szalonból, így nem kell aggódnunk amiatt, hogy elkenjünk a friss maninkat. Aztán persze ott van az a tény, hogy a manikűr sokkal tovább tart, mintha csak simán kifestettük volna otthon... Ezek után viszont nem kicsit rossz hír, miszerint egy nemrégiben készült tanulmány azt állítja, hogy az UV-körömlámpák sejthalált okozhatnak, így felmerül a kérdés, hogy vajon biztonságos-e manapság körmöshöz járni?

Olvasd el ezt is!
Lehet, hogy pszichológiai problémád van! 5 dolog, ami kiderül a személyiségedről abból, ahogy a körmödet rágod

„Köztudott, hogy az UV-sugárzás hatással lehet a bőrsejtekre és DNS-károsodáshoz vezethet, ezért ajánlott megvédeni bőrünket a nap UV-sugarainak káros hatásaitól, amelyek bőrrákhoz és a bőr öregedésének jeleihez vezethetnek" - mondja Dr. Marisa Garshick, a New York Presbyterian Medical Center bőrgyógyász szakorvosa, majd így folytatta:

„Az UV-körömlámpák UVA-sugárzást bocsátanak ki, ráadásul az UV-sugárzásnak ugyanazt a formáját, amely a szoláriumokban is megtalálható, ezért felmerült az az aggodalom, hogy ezek a szárítók hozzájárulnak a bőrrák és a bőr öregedésének fokozott kockázatához. Ez az UV-A sugárzás egyébként szükséges a gél polimerizációjához, ezért van rá szükség ezeknél a gépeknél."

De mit is jelent mindez a manikűrre nézve?

Mit állapított meg a kutatás?

Egy nemrégiben készült tanulmányban a San Diego-i Kaliforniai Egyetem kutatói emberi sejteket helyeztek UV-körömlámpák alá 20 percre. Mialatt pedig megvizsgálták a lámpa hatását, megállapították, hogy azok DNS-károsodást, sejtkárosodást és fokozott mutáció képződést okozhatnak, ami növelheti a rák kialakulásának kockázatát.

„Már egyetlen 20 perces besugárzás is 20-30%-os sejthalálhoz vezetett" - mondta Dr. Garshick, majd így folytatta:

„Fontos, hogy mivel az UVA mélyebbre hatol, mint az UVB, a károsodás hatása is túlmutathat a bőr felszíni rétegein..."

Mennyire kell aggódni a gél manikűr miatt?

„Bár ez a tanulmány kimutatta, hogy az UV-körömlámpák sugárzása káros lehet a bőrsejtekre, önmagában ez nem elég bizonyíték ahhoz, hogy következtetéseket vonjunk le arra vonatkozóan, hogy a rendszeres géllak manikűr miatt nagyobb lehet-e a bőrrák kockázata az embereknél. Voltak más kisebb jelentések is, amelyek a kéz rákos megbetegedését mutatták ki, és amelyekről úgy gondolták, hogy legalább részben az UV-körömlámpákkal állnak összefüggésben. Ennek ellenére nagyobb vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy jobban megértsük a kockázatot és azt, hogy a körömlámpa használatának mekkora mértéke járulhat hozzá a megnövekedett kockázathoz.” – fejezte be a gondolatait Dr. Garshick.

Ezek szerint még várnunk kell egy átfogóbb és biztosabb vizsgálatra a dologgal kapcsolatban, az viszont szinte biztos, hogy néha érdemes kisebb szüneteket tartani a manikűröshöz járásban, főleg, ha az ember ezt 2-3 hetente teszi...

Ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 3 kép
3 szuper trükk, amivel gyorsabban megszárad a körömlakkod