Hatásosabb, mint az oltás? Minden, amit a Pfizer koronavírus elleni gyógyszeréről tudni lehet
Forrás: Getty Images/Yulia Reznikov

A Pfizer nevét az egész világ megismerte (ha eddig nem ismerte volna), ugyanis a koronavírus elleni védekezés egyik kulcsszereplője lett. Most már nemcsak a vakcina fűződik a nevéhez, hanem egy új gyógyszer is, aminek a napokban ért véget a tesztfázisa. 775 koronavírusos beteg részvételével folyt a kutatás, ami a szer hatásosságát vizsgálta az enyhe és közepes tünetektől szenvedők esetében.
Kiderült, a készítmény 89%-ban csökkenti a kórházba kerülés és a halálozás kockázatát. A PAXLOVID néven futó kezelés napi kétszer három tablettából áll, és egy fehérjebontó enzimgátlóról van szó, ami megakadályozza a vírus szaporodását a sejtekben.
A kutatásban részt vevő koronavírusos betegek egyike sem kapott oltást, ám mindegyiküknél fennáltak bizonyos egészségügyi kockázatok, mint a túlsúly, cukor- vagy szívbetegség. A kezelést pedig egy másik szerrel, a ritonavirral egészítették ki. A gyógyszert kapók kevesebb mint 1%-a szorult kórházi kezelésre, viszont egyetlen résztvevő sem halt meg, míg a kontrollcsoport, vagyis a placebóval kezeltek közül 7%-a kórházba került és 7 haláleset is történt.
A Pfizer jelenleg arra vár, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatóság az eddigi eredmények birtokában engedélyezze a szer használatát. A döntésre egyelőre várnunk kell, addig viszont Európa szerte beindult a szer kísérleti alkalmazása. Legutóbb az orosz egészségügyi minisztérium adott engedélyt arra, hogy a cég náluk is tesztelje az új kezelési módszert. Oroszország a 2023. március 14-ig tartó hatásvizsgálatban 8 régió 16 intézménye vesz részt– írja a Portfolio a Vedomoszty című gazdasági napilapra hivatkozva.

Kérdések, amik benned is felmerülhetnek
A Pfizer az egyetlen, aki gyógyszerrel próbál fellépni a koronavírus ellen?
Nem, több cég is dolgozik azon, hogy szájon át szedhető gyógyszert fejlesszen ki a COVID ellen. Angliában szintén a napokban fogadták el a Merck által gyártott Molnupiravir nevű tabletta árusítását, ami hasonló elven működik. A különbség viszont abban keresendő, hogy míg a Pfizer 89%-os hatékonyságról számolt be, a Merck esetében ez csupán 50%.
Oltottak esetében is alkalmazható a gyógyszer?
A kutatásokat egyelőre oltatlan személyek körében végezték el, így ennek hatásosságáról egyelőre nincsenek eredmények. A szert azért is vizsgálják első sorban oltatlan betegeken, mert náluk nagyobb a kórházba kerülés esélye, mint azoknál, akik a megfertőződés előtt beadatták a vakcinát. A Pfizer soron következő kutatásai viszont olyan személyeket is bevon majd a hatásvizsgálatba, akik be vannak oltva.
Mi a helyzet Magyarországgal?
Magyarország is csatlakozott a klinikai vizsgálatokhoz, a Semmelweis Egyetem egyetlen budapesti központként már augusztusban megkezdte a tesztelést. A kórházi fekvőbeteg-ellátást nem igénylő COVID-betegek számára nyitott a lehetőség, hogy részt vegyenek a vizsgálatban. Részletesen erről ITT olvashatsz.
A koronavírussal kapcsolatos legfrissebb információkat még mindig a koronavirus.gov.hu oldalon találod!
Erre is érdemes odafigyelned:
Források:
Hogy tetszett a cikk?
Napi horoszkóp február 4.: a Kosok izgalmas kalandban próbálhatják ki magukat, a Rákok rástresszelnek egy bizonyos helyzetre
A csillagok hétvégére is tartogatnak izgalmakat, érdemes tehát elolvasnod a horoszkópodat!
Van, aki egyenesen felismerhetetlen: 7 híres ember, aki nem bírt leállni a plasztikával
Ezek a sztárok gyönyörűek voltak és idős korukban is azok lettek volna, ha nem válnak a plasztika rabjává.
Júlia, Iluska, Margarita: kik az irodalom emlékezetes szerelmespárjai?
Közeledik a Valentin nap, ennek ürügyén sorozatunkban valós és fiktív szerelmespárokat veszünk górcső alá. Az Évamagazin.hu cikke.
Hol van ilyenkor a divatrendőrség? A Grammy-gála történetének legmeghökkentőbb szettjei
Ha mesélni tudna a Grammy-gála vörös szőnyege...
Kellemetlen! Az ok, amiért Madonna lányát nem engedték be Marc Jacobs bemutatójára
Úgy tűnik, hogy a divathét szabályai alól Madonna lánya sem kivétel.
„Segítség: anyukám csak akkor hajlandó vigyázni az unokájára, ha fizetek érte”
Mit tehet az ilyen helyzetben lévő anyuka?