Németh-Hindi Fatima a vegánságról és a várandósságról: „Egyre több országban elismert már, hogy növényi étrend az élet minden szakaszában ideális”

Németh Ádám
Kálmán Zsófi

Németh-Hindi Fatima személyisége annyira bájos és magával ragadó, hogy az ember észre sem veszi, hogy a rajongója lett.

Pedig Németh-Hindi Fatima, vagy ahogy sokan ismerik, Fatimapanka nem hajt a követőkre, és figyelemhajhászás helyett olyan dolgokról beszél, amik mindenkit érintenek. Például a főzés, ami nála a növényi alapanyagokkal kezdődik és ér is véget. Van már blogja, vlogja, podcastja, és egy egész brand van a háta mögött, a YAMA. Szakácskönyvet adott ki, és családjával együtt webshopot vezet, és most a szeptemberi JOY magazinban is találhatsz tőle néhány szuper receptet és egy izgalmas interjút a főzésről.

De ez még nem minden. Fatima ezerrel pörög, közben pedig épp pár hete osztotta meg követőivel a hírt, hogy babát vár. Sőt, ikreket. A folytatásról, a vegánságról és jövőbeli terveiről beszélgettünk vele.

Sokan a színpadról ismerhetik a neved, és a mai napig énekelsz, miközben én úgy érzem a Yama áll már az első helyen, hogy jött ez az egész váltás?

Nagyon szeretek és mindig is szerettem énekelni, de a közönség előtt való ilyen jellegű szereplés és az emberek zenés szórakoztatása nem az én műfajom, legalábbis nem élőben. Több rossz tapasztalatom is volt ilyen téren egy-egy eseményen, elsősorban azért, mert nőként megalázó helyzetbe kerültem, úgy éreztem, nem az a fontos, amit előadok és ahogy előadom-bármilyen igényesnek tűnő eseményre kaptam is meghívást, hanem csak a tény, hogy egy nő énekel a színpadon, akinek azt lehet kiabálni, hogy “mikor fogsz hastáncolni?”. Ezek után csak szorongással töltött el minden egyes ilyen lehetőség gondolata is és megfogadtam, hogy soha többet nem hozom magam ilyen helyzetbe, mert ennél többet, értékesebbet szeretnék adni az embereknek. Így jött a YouTube is, ahol a lifestyle kategória szinte mindent felölel, amiről szeretnék beszélni, és arra is lehetőségem van, hogy énekeljek, csak épp az élő előadásból fakadó nyomás, valamint a kéretlen beszólások okozta stressz nélkül. Persze kommentben is érkezhetnek negatív hozzászólások, de ez közel sem okoz olyan feszültséget bennem, mint az énekléssel kapcsolatos, régi élményeim.

A Yama már egy kész brand, mesélnél róla kicsit? Egyáltalán mit jelent az, hogy Yama?

A YAMA a családi vállalkozásunk környezettudatos márkája. Édesanyám álmodta meg a koncepciót, amikor én felsős lehettem. Már akkor is nagyon érdekelte a jóga, mint filozófia. A YAMA kifejezés is ehhez kapcsolódik és olyan morális útmutatásokat, intelmeket foglal magában, amelyek egy kiegyensúlyozottabb, ártás-mentes élet megvalósítását segítik elő. Ilyen intelem például, hogy “Élj tisztán és mértékkel” vagy hogy “Senkit és semmit ne bánts”.

Mióta vagy vegán?

2017 júniusában váltottam a férjemmel, Ádámmal együtt.

Mit hozott a növényi alapú táplálkozása az életetekbe?

Békét, megnyugvást, kiegyensúlyozottságot. Sokkal jobb úgy a kutyusunk szemébe nézni, hogy tudom, más állattársát sem bántanám az étkezési, vásárlási, szórakozási szokásaimmal.

És a hozzád közelállók, hogy álltak a változáshoz, a férjeden például ezt hogy vitted keresztül?

Szerencsére a nagyon meghatározó döntések egyszerre érnek meg bennünk, ami szerintem a kapcsolatunk működésének alapja is, így mindig büszkén mondom, hogy Ő kezdeményezte az életmódváltást és nem is lehettem volna boldogabb, mikor elő állt vele. Én már gimiben is szemeztem ezzel a filozófiával-mert igazából morális eszmerendszerről beszélünk a vegán életmód esetében, de akkor még egyáltalán nem volt nyitott és én sem álltam készen a váltásra. Most viszont büszke vagyok arra, hogy saját maga miatt hozta meg ezt a döntést, mindenféle külső nyomás nélkül és így rácáfolhatunk a női-férfi kapcsolatokat övező sztereotípiákra, ahol a nőket folyton erőszakos, követelőző szerepben határozzák meg.

Talán a leggyakoribb kérdés, ami a nem vegánokat érdekli, így muszáj rákérdeznem, vannak még olyan, nem vegán fogások, ízek, amiket megkívánsz? Van, ami hiányzik?

Néha a tojás ilyen vagy egy-egy klasszikus a nagymamám konyhájából, de mindig eszembe jut, hogy eddig sem szenvedtünk hiányt semmiben és inkább az ízekhez kötődő emlékek okozzák a vágyódást, mint maguk az ételek.

Szerinted mi a legnagyobb tévedés az emberek fejében a vegánsággal kapcsolatban?

Az, hogy állati eredetű ételek nélkül a testünk nem képes egészségesen működni.

te Miből, kitől merítesz inspirációt?

Én magam is sok videót nézek az interneten, szeretem az inspirációs oldalakat. Ezekből mindig zsebre teszek valamit, s kicsit tovább gondolom vagy egyszerűsítem, amit látok. A kedvencem, amikor Anyával kigondoljuk, hogy lehetne veganizálni az igazán magyaros ételeket.

Egészen friss a hír, hogy anyai örömök elé nézel, ráadásul ikreket vártok. Változtat ez valamin? Tartod a vegánságot a terhesség alatt?

Természetesen a legalapvetőbb életmódbeli szokásaimban nem változtat, bár nagyon megnehezítette az első heteket, hogy rengeteg étel volt, amit egészen egyszerűen elutasított a szervezetem. Nagyon meg is viselt ez lelkileg, de szerencsére csupán egy rövid periódusról volt szó és újra úgy érzem, hogy hasonlítok a várandósság előtti önmagamra, ami az étkezést illeti.

A kicsiknél is automatikus lesz a növényi alapú táplálkozás?

Igen, ez a terv, hiszen mi is így étkezünk és szerencsére egyre több országban elismert már, hogy a jól összeállított, kiegyensúlyozott növényi étrend az élet minden szakaszában ideális az ember számára, ideértve a kisgyermekkort, a várandósságot és a szoptatást is. Sosem mondjuk, hogy nem lehet másképpen, de ha különösebb oka nincs, akkor ezt az életmódot szeretnénk átadni a gyerkőcöknek is.

Sok dologgal foglalkozol, mi a nagy álom a jövőre nézve?

Nagyon szeretnék az anyai szerepre koncentrálni, amennyire csak lehet, de emellett persze igyekszem majd a videózással és a podcasttal is eleget foglalkozni, hiszen ezek olyan dolgok, melyek feltöltenek, annak ellenére, hogy rengeteg munkával járnak. Sokféle üzleti tervünk van, ami még éppen kirajzolódik, de amit biztosan tudok az az, hogy szeretnék még egy receptkönyvet írni a következő 2-3 évben és amennyit csak tudok önkénteskedni a gyermekek környezettudatosságra neveléséért a Cselekedj Ma A Holnapért Alapítványnál.

Az interjú folytatásáért és a receptekért szerezd be a JOY magazin tudatos lapszámát!

forrás: JOY magazin