Ne nézz félre! – Te is tehetsz az iskolai kortárs bántalmazás ellen!

Unicef
Promóció

Sokszor látható, hallható, mégis kevesen tudják, hogy hogyan segíthetnek: a mai fiatalság 85 százalékát zaklatták már kortársai az iskola falain belül, derül ki az UNICEF Magyarország 2022-es felméréséből . A bántalmazás sajnos több mint egy egyszeri konfliktus, ugratás, vagy csipkelődés. Olyan ismétlődő és agresszív viselkedésforma, amellyel a másikat szándékosan megalázzák akár testi erőszakkal, akár szavakkal. A bullyingnak három szereplője van: a bántalmazó, a bántalmazott és a szemlélő. Sokszor az áldozat számára nem is maga az erőszak jelenti a legnagyobb traumát, hanem az, hogy társai tétlenek, közömbösek maradnak, vagy rosszabb esetben bekapcsolódnak a bántalmazásba.

Pedig már egy jó szó is sorsfordító lehet!

Az UNICEF Magyarország legújabb kampányában a hazai zenei élet népszerű sztárjaival együtt hívja fel a figyelmet a bullying jelenségének elterjedtségére, veszélyességére és az ilyen helyzeteket sokszor csak néma szemtanúként átélő kortársak szerepének fontosságára.

„Bárkit érhet rosszindulatú megjegyzés vagy csúfolódás, főleg az általános iskolában. Velem ez például a görög származásom miatt történt – mesélte Babaitisz Jorgosz, művésznevén Lil Frakk, aki több más zenésztársa mellett részt vesz az UNICEF kortárs iskolai zaklatás elleni kampányában. – Ahhoz, hogy tompítsam a negatív üzenetek hatását, mindig a zene jelentett nekem kiutat. A szavaknak hatalmas ereje van, onnantól, hogy kimondod, valósággá válik. A felelősségünk abban áll, hogy eldöntsük, milyen valóságot építünk fel szavainkkal.”

forrás: Unicef
Babaitisz Jorgosz, művésznevén Lil Frakk - zenész

Gyerekek esetében azonban azt is fontos észben tartanunk, hogy ilyen helyzetekben az áldozatok mellett a bullying többi szereplője is egyfajta elszenvedője a problémának, hiszen a feszültség, agresszivitás, amit ilyenkor a bántalmazó kivetít és alkalmaz áldozatán, gyakran saját problémáira világít rá.

„A gyerekek viselkedése gyakran tükrözi a bennük zajló folyamatokat, az őket körülvevő környezet jellemzőit és kihívásait. Emiatt a szemlélődő gyerekeken is óriási a teher, hiszen sokszor nem tudják eldönteni, hogy mi miért történik, mi húzódik a háttérben, vagy mit tudnak ők tenni azért, hogy segítsenek bántalmazott társukon – mondta Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója. – Nem várhatjuk tőlük, hogy ők oldják meg ezeket a helyzeteket, ugyanakkor megfelelő edukációval és kellő érzékenyítéssel fontos szerepet játszhatnak a problémák enyhítésében vagy akár megoldásában is. Akár már csak azzal, ha jelzik egy felnőttnek azt, amit látnak.”

forrás: Unicef
T. Danny - énekes, rapper, dalszező

Az iskolában történő zaklatás kapcsán a szülők sok esetben későn értesülnek a problémáról, ezért a kortárs diákok szerepe különösen fontos. Ők azok, akik leghamarabb felismerhetik a bántalmazás jelenségét környezetükben. Az UNICEF HelpApp applikációt kifejezetten a tizenévesek számára fejlesztették ki, az alkalmazáson keresztül bárki könnyedén tájékozódhat a témában arról, hogy hogyan segíthet egy olyan társának, akit bántanak.

„Szülőként igyekszem a gyermekeimmel minél többet beszélgetni az őket körülvevő környezetről és emberekről, megértetni velük azt, hogy miért nem bánthatjuk a társainkat, és miért fontos beszélniük arról, ha a szemük előtt történik a bántalmazás, vagy, rosszabb esetben, ha ők az elszenvedői. A HelpApp egy nagyon jó kezdeményezés arra, hogy segítséget és tájékozódási pontot nyújtson a fiataloknak a helyzet megítélésében.” – árulta el Sena, énekesnő, aki a kampány keretein belül is igyekszik felhívni a figyelmet a téma fontosságára.

forrás: Unicef
Sena - énekesnő


További információ az iskolai bántalmazásról, a HelpAppról és az ACG Reklámügynökséggel együttműködésben megvalósuló #nenézzfélre kampányról az UNICEF Magyarország weboldalán érhető el:
https://unicef.hu/bullying

Kattins az alábbi galériára és nézd meg mely hazai sztárok csatlakoztak az UNICEF kortárs iskolai zaklatás elleni kampányához!

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
Az UNICEF és a hazai élet sztárjai a bullying ellen

[1] UNICEF Magyarország: Középiskolások tapasztalatai az iskolai zaklatásról (2022)