5 perc vízforralóhasználat felér azzal, mintha 15 órát égne a LED lámpa - Tudod, mennyi áramot fogyasztanak az otthonodban lévő készülékek?

Getty Images
Léna

Ha meglátod, mennyit fogyaszt a háttérben bekapcsolt tévé vagy régies típusú izzó, neked is megjön a kedved a változtatáshoz!

Gondolkodtál már azon, vajon az egész nap bekapcsolva hagyott tévé mennyi áramot fogyaszt? Vagy hogy egy alapos porszívózásnál, esetleg egy hosszú vasalásnál mi a helyzet? Meglepődnél, de néha épp azok a tárgyak eszik meg a legtöbb áramot, amire nem is számítanál! És ez nem csak olyan szempontból előnytelen számodra, hogy a hónap végén kapott számla végösszegét megnövelik, de a környezet szempontjából is ártalmas, ha feleslegesen megy a tévé a nappaliban, miközben te a konyhában mosogatsz.

Először is nézzük meg, egy óra alatt hány Wh-t fogyasztanak a különböző készülékek. Ehhez körbenéztünk a neten néhány webáruházban, hogy lássuk mennyit fogyaszt jellemzően egy-egy készülék.

  • Egy 55 colos LED televízió fogyasztása: 150 Wh
  • Egy 1055 lumenes LED izzó fogyasztása: 11,5 Wh (egy halogén izzó, 970 lumennel már 60 Wh-t fogyaszthat)
  • Egy porszívó fogyasztása, maximális teljesítménnyel: 750 Wh
  • Egy mikró fogyasztása, maximális teljesítménnyel: 800 Wh
  • Egy laptop fogyasztása töltőn: 50 Wh
  • Egy vasaló fogyasztása: 2000 Wh
  • Egy vízforraló fogyasztása: 2200 Wh
  • Egy hajvasaló fogyasztása: 45 Wh
Olvasd el ezt is!
Az, hogy milyen izzó van a lakásodban, óriási hatással van rád és a környezetedre is - TESZT

Ezeket a számokat figyelembe véve, többféle összehasonlítással is fel lehet hívni a figyelmet arra, hogy mekkora különbségek vannak. Például, ha nekiállsz felporszívózni a teljes lakást, fél órán keresztül, maximum teljesítménnyel, annyi áramot fogyasztasz vele, mint ha 32 órán keresztül égne a lakásban egy LED izzó, megállás nélkül. Ehhez képest egy régi halogén izzóval ugyanez az arány már csak 6 órát jelentene, úgyhogy nem véletlenül szüntették meg 2018 szeptembere óta ezek gyártását kedvezőtlenségük miatt. A boltokban még itt-ott kapható, párszáz forintos ára csalogató lehet, de egyébként sokkal többet fogyaszt, és emiatt sokkal magasabb áramszámlát is generál.

Szintén érdekes, hogy ha te egy órán keresztül vasalod otthon a ruhákat, azzal épp annyi áramot használsz el, mintha kicsivel több, mint 13 órán át néznéd a tévét! Ha 5 percig használod a vízforralót, akkor pedig épp annyi áramot fogyasztasz el, mintha 4 órát menne a hajvasalód, vagy 15 órát menne a LED izzó a lakásban. Sőt, ez felér kicsivel több, mint egy óra tévénézéssel is!

forrás: unsplash

Ha egy órán át töltöd a laptopodat, azzal majdnem annyi áramot használsz el, mintha egy órán át vasalnád a hajad, de "csak" harmadannyi áramot fogyaszt, mint egy óra tévénézés. Persze ezt hajvasalója is válogatja, hiszen az átlagos készülék 45 Wh körül fogyaszt, azonban lehet kapni olyat is a boltokban, ami 170 Wh-t eszik, ergó többet, mint a tévé.

Ebből kifolyólag egy vásárlásnál nem csak az árat érdemes megnézni, hanem azt is, milyen energiaosztályba sorolják az adott terméket. Ha minden nap megy a tévé, ég a villany, töltöd a telefonodat és a laptopodat, mikrózod a vacsorát, csinálsz magadnak vízforralóval egy teát, és hetente kétszer porszívózol, nem mindegy mennyi áramot fogyasztasz el. Természetesen a nagy teljesítményű eszközöket ritkán használjuk hosszabb ideig (pl. egy vízforraló csak pár percet megy egy nap), így ezek a magas fogyasztásuk ellenére nem nyomják meg kiemelkedően az áramszámlát. Egyébként a villamosenergia ára ugyan szolgáltatótól függ, de nem lövünk nagyon mellé, ha 1 kWh (ez 1000 Wh-nak felel meg) elhasznált áramra 38 Ft-ot számolunk. Ez persze egy leegyszerűsített összeg, ami valójában több tételből áll össze; a szolgáltatótól kapott számlán te magad is meg tudod nézni, nálad pontosan mi a helyzet.

Próbálj meg ott spórolni, ahol lehet, és tényleg csak az menjen, amit használsz!

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Ökotudatos boltok és webshopok