Miért csökken a női nemi vágy?

unsplash
JOY

Mit tudunk a nemi vágyról? Ugye, hogy keveset?! Pedig ez egy meglehetősen sarkalatos dolog az ember életében.

A libidó nem egy egységes, egész életen keresztül azonos szinten lévő dolog. Míg a férfiaknál kamaszkortól kezdve drasztikusan növekszik és fiatal felnőttként éri el a tetőfokát, addig ez a nőknél jóval később indul be. A férfi nemi vágy azután, hogy egy ideig a tetőponton üzemel, úgy 30-35 éves kor felé csökkenésbe kezd.

A nőknél a libidó a harmadik X környékén van a csúcson, majd egy tizessel később jön el a csökkenés időszaka. Ezután már nagyjából egyforma szinten vannak a nők és a férfiak. Persze meglehetősen gyakori, hogy egy bizonyos mértékű libidó egészen idős korig megmarad.

Testi vagy lelki ok miatt csökken a nemi vágy?

Ahogy látható, két okból csökkenhet a szexuális érdeklődés, amik közül most a lelki oldallal foglalkozunk.

Vezető okok között szerepel a stressz és a túlterhelt életmód. Akár munkahelyen, akár otthoni munkáról van szó, mindkét esetben jelen van a feszültség és a fáradtság. Éppen ezért nagyon sokat tehetünk a libidó megőrzéséért és a hosszan tartó kapcsolatért, ha hetente legalább 1-2 alkalommal kialusszuk magunkat, így sokkal kiegyensúlyozottabbak lehetünk. Hiszen aki túlságosan fáradt, annak a szexhez sincsen kedve.

A mozgás remek kezelés stressz esetén, hiszen egy csomó feszültséget kiadhatunk általa. Ugyanilyen fontos az is, hogy heti rendszerességgel végezzünk olyan feladatot, hobbit, ami kikapcsol és boldoggá tesz. Ideje néha feltöltődni is!

A lelki oldalhoz tartozik a féltékenység is, amikor az egyik fél mintegy fegyverként vagy jutalomként használja a szexet a másikkal szemben. Ilyenkor a leghatékonyabb módszer az lenne, hogy tisztázzák a problémákat.

Léteznek fizikai tünetek is

Testi tünetként tarthatjuk számon a menopauzát, ismertebb nevén a változókort. Ebben az időszakban indul csökkenésnek a női nemi hormon, ami oda vezethet, hogy csökken a nemi vágy is. A klimax időszaka mindenkinek nehéz, hiszen számtalan új és meglévő tünetet kell elviselnie a nőknek (és ezáltal a férfiaknak is). Persze előfordulhat, hogy nem a változókorhoz köthető a libidó csökkenése. Ilyenkor jogosan merül fel a kérdés, hogy mégis mi lehet az oka?

Fogamzásgátló szedése? Pajzsmirigy problémák, amikről nem tudunk? Esetleg az egészségtelen táplálkozás és mozgásszegény életmód? Sajnos könnyen áldozatául eshetünk ezeknek a betegségeknek, ha nem figyelünk magunkra eléggé a mindennapokban. Mivel egy kis odafigyeléssel és kezeléssel mindez orvosolható, így nem kell aggódnunk a későbbiek miatt. Mivel léteznek alkalmi megoldások a libidó növelésére, így azokat nyugodt szívvel alkalmazhatjuk, csakúgy, mint a síkosítót.