Lakatos Levente: Neked ideális a tested? Teszteld le! + VIDEÓ

Getty images
Lakatos Levente

Amikor testképzavarról beszélünk, leginkább a csontsovány női modellek, illetve a “hétköznapi" testtel élő nők ellentétére asszociálunk. Pedig ez a kontraszt már rég a múlté, az Instagram térhódításával a fitneszforma lett az új “vezérhangya”, ami immár a férfiakkal szemben is komoly elvárásokat támaszt.

A minap egy új, a budapesti MOM Parkban nyitott Libri Könyvesbolt átadásán jártam, az ott készült egyik fotót kiposztoltam az Instagram oldalamra.

Ismét kiderült számomra, hogy az Instagram egy külön világ… Nézzük az alap tényt: készült egy fotó, amin rajtam kívül még ketten – pontosabban hárman – szerepelnek. Az ember egy közös kép esetén nem tudja megválogatni, hogy milyen szögben fotózzák, milyen fény essen rá és nem tudja többféle póz közül választani a legelőnyösebbet… Elkerülhetetlen, hogy néha a szokásosnál előnytelenebb fotó készüljön. És? Ez a természetes. Emberi. Valós. Életszagú.

Megkaptam a fotóért a magamét: hogy el vagyok hízva. Mindezt egyébként úgy, hogy hónapokkal korábban valóban volt problémám a súlyommal, egyáltalán nem figyeltem az étkezésemre és nem foglalkoztam az edzéssel. (Teszem hozzá az Instagramra sem posztoltam…) Február óta viszont heti négy-öt alkalommal biztosan sportolok és megválogatom, mit eszem. Tény, hogy nem vagyok még a topformámban, de lényegesen jobban állok, mint annak előtte. Az önbizalmam is kezd visszatérni, pontosan ezért történt, hogy éppen a megnyitó előtti napon Csányi István barátommal készítettünk néhány új fotót rólam. Íme az egyik közülük:

Természetesen láttam én is, hogy nagyobbnak látszom a megnyitós fotón, mint az tőlem megszokott, de a “kövérséggel” ellentétben nekem ez azt jelentette, hogy a sok-sok kihagyás után nagy nehezen kezd rám visszaépülni az izom. Szóval nem is a képre kapott beszólás viselt meg, hanem a tény, hogy az emberek mennyire érzéketlenek tudnak lenni a másikkal szemben. Pláne úgy, hogy író vagyok, nem fitnessmodell, akinek éjjel-nappal bedurrant formában kell lennie.

Az illetőnek nyilván nem feltétlenül kellett tudnia, hogy milyen folyamat közepén járok éppen – de pontosan ezért felháborító a beszólás.

Ne bántsuk már a külseje miatt a másikat, pláne úgy, hogy fogalmunk sincs arról, milyen időszakon megy keresztül! Írom ezt úgy, hogy gyerekkoromban kifejezetten sokat bántottak a túlsúlyom miatt.

-

Sosem voltam cingár alkat, sokat küzdök a hízékonyságommal, de nem azért diétázom és edzem, mert az szebb emberré tesz. Hanem azért, mert én fitten érzem jól magamat a bőrömben, akkor vagyok kiegyensúlyozott és magabiztos. És meggyőződésem, hogy a vonzerő nem elsősorban a külsőből, hanem a komfortos lélekből ered.

Erről – és arról, hogy az ágyban is fitten érzem elememben magamat – a magyar plus-size modellel, Sikorai Dianával készített videóbeszélgetésemben is kitértem. Nézzétek meg:

Egy szó, mint száz, el kell fogadnunk, hogy egy adott ember hogyan érzi jól magát a bőrében és nincsen jogunk gúnyolódással vagy piszkálódó megjegyzésekkel feldúlni a komfortérzetét. Tilos önkényesen felállított mértékegység szerint bírálunk a másik testét! Arról már nem is beszélve, hogy a külsőn történő élcelődés nyilvánvalóan rámutat a piszkálódó sebezhetőségére, hiszen, aki a másik kinézetét kritizálja nagy valószínűség szerint a saját megjelenéséért is aggódik, csak próbálja eltolni magától az önmarcangolást. Félre az irreális elvárásokkal! Ha jól érzed magad ruhában, illetve meztelenül a partnered előtt, minden rendben van!

Ha az Instagram felületes is,
ne hagyjátok, hogy azzá tegyen benneteket!

Gondoljatok arra, hogy a képeken szereplő fitness-véleményvezérek a testükből élnek. Ők a nap nagy részében azzal foglalkoznak, hogy minél jobban hajazzanak az ideálra – ez a munkájuk. Ne akarjátok egymást vagy magatokat hozzájuk mérni! Az ideális test az, amiben jól érzed magadat – nem pedig az, amiről úgy érzed, hogy elvárják tőled!

A címben szereplő teszt tehát egyszerű: ha nem érzed úgy, hogy takargatnod kell magadat – például szex közben –, a tested ideális! :)