Légy résen, ismerd fel időben kutyád soványságának okait!

unsplash
JOY

Nem csak mi emberek szenvedünk modern világunk okozta elkényelmesedéstől.

Egyre több gazdinak szükséges szigorú diéta elé állítani kiskedvencét annak érdekében, hogy sikeresen megszabadulhassanak a felszedett plusz kilóktól, és még hosszú évekig az ember hűséges társai lehessenek. Azonban egyre több esetben azzal a példával is találkozhatunk, hogy a kutyus méretéhez és korához képest soványnak nevezhető.

Sajnos nem minden esetben a megfelelő kalóriabevitel hiánya és a túlzottan sportos életmód felelhet a kutyák soványságáért. Vannak ugyan olyan kutyák, amelyek a fajta sajátosságainak köszönhetően sosem lesznek erősebb testalkatúak - úgy, mint az agár sem. Azonban érdemes nagy figyelmet fordítanunk kedvencünk testsúlyára, mivel sokszor különböző betegségek állhatnak a fogyás hátterében.

Amennyiben szeretnél többet megtudni a soványság mögött álló okokról és segíteni kiskedvenceden, hogy a legjobb formájában legyen, akkor keresd fel a Kutyabarát Magazin weboldalát, ahol számos jó tanáccsal látnak el a téma szakértői.

Honnan tudom, hogy túlságosan sovány a kutyám?

Fajtáján belül is rendkívül változatos a kutyák testfelépítése bundájuk, izomzatuk és csontszerkezetük szerint, nincs pontos számadat arról, hogy melyik kutyafajtánál mi is a legideálisabb súly. Azonban van pár praktika, amely segítségünkre lehet abban, hogy jobban szemügyre tudjuk venni kiskedvencünk állapotát.

Segíthet a pontos megállapításban, ha felülről vizsgáljuk az állatot. Amennyiben álló helyzetben a kutya bordakosara szélesebb, mint a hasi tájék, akkor beszélhetünk normális testsúlyról, azonban, ha a csípőcsont kiugrik, akkor a kutya túlságosan is sovány. Amennyiben a hasnál ugyanolyan széles, mint a bordáknál, akkor a kutya pedig túlsúlyos. A bordakosár kitapintásával is érzékelhetjük a soványságot abban az esetben, ha a bordák és a bőr között nem érzékelünk zsírréteget.

Mi állhat a soványság hátterében?

A soványság hátterében nem csak úgymond külső okok állhatnak, mint egy baktérium vagy fertőzés, hanem belső - lelki okai is lehetnek. Egy nem várt változás, új helyre költözés vagy egy új családtag beköltözése olyan stresszhelyzetet jelenthet, amellyel a kutya nem tud megküzdeni, így biztosítani kell számára a megfelelő, nyugodt és biztonságos környezetet. Az alultápláltság is jelenthet problémákat, amikor az étel tápértéke vagy mennyisége nem a legmegfelelőbb vagy pedig több mozgást vezettünk be a mindennapokba, mint az megszokott.

Továbbá okozhatják élősködők is a fogyást, mint például a különböző bélférgek. Ezek az élősködők elszívják a tápanyagok az állat szervezetéből, mely gyors súlyvesztést okozhat, azonban rendszeres féreghajtással orvosolható a probléma. Fogászati probléma is okozhatja azt, hogy a kutya nem szeretne enni, mivel nem szeretne fájdalmat elszenvedni. Ekkor azonnal szükséges állatorvoshoz fordulni.