Új információk érkeztek a koronavírus vakcináról: ezzel vége lehet az állatkísérleteknek?

unsplash.com
Hartinger Emese

A tudósok éjt nappallá téve dolgoznak a világjárványt kiváltó koronavírus elleni oltóanyagon, amelyet már el is kezdtek tesztelni embereken Seattle-ben.

Az egész világ egy emberként izgul azon, hogy a tudósok minél hamarabb megtalálják a COVID-19, azaz az új koronavírus elleni vakcinát, amivel végleg megállítható lesz a világjárvány. Világszerte kutatók hada dolgozik a megoldáson, az Egyesült Államokban pedig már elkezdték egy kísérleti fázisban lévő anyag embereken való tesztelését.

forrás: unsplash.com

Tudósok a világ minden tájáról versenyt futnak az idővel a vakcina megtalálásáért

Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (National Institutes of Health, NIH) támogatta a kutatást, melynek eredményeként a teszteléseket már meg is kezdték Seattle-ben, a Kaiser Permanente Kutatóintézetben.

Ez azért nagyon fontos lépés, mert a világjárványt okozó koronavírus nagyon gyorsan terjed, és a tudósoknak is bele kell húzniuk, hogy minél hamarabb eljuthasson az emberekhez az oltóanyag. Ennek érdekében pedig úgy döntöttek, hogy nem kisérleteznek állatokon, egyszerűen kihagyják ezt a lépcsőt.

Dr. John Tregining, az Imperial College London fertőző betegségek szakértője úgy véli, hogy ez a vakcina olyan technológiát használ, amely megelőzi a korát:

„Nagyon magas színvonalon készül, olyan anyagok felhasználásával, amelyekről tudjuk, hogy biztonságosak az emberek számára. Ráadásul a teszteken résztvevőket szoros felügyelet alá vonjuk” – nyilatkozta a BBC-nek a szakértő. „Igen, ez valóban gyors ütem – de most a vírus ellen versenyzünk, és az egész emberiség érdekében történik.”

Az Emory University kutatói bejelentették, hogy kibővítik a vakcina humán tesztelését, és azonnal meg is kezdik, amint az anyag biztonságossá válik az emberek számára. Ott jelenleg az önkéntesek toborzása zajlik, de reményeik szerint már jövő héten nekiláthatnak a kísérleteknek.

forrás: unsplash.com
A koronavírus elleni vakcinát nem tesztelik állatokon

Állatkísérletek helyett

Egy oltóanyag kifejlesztése hosszadalmas feladat, melynek hossza akár 20 évet is igénybe vehet. A tudósok először állatokon tesztelik az anyagot, amellyel eleget tesznek az Élelmiszer és Gyógyszerészeti Hatóság (FDA) követelményeinek. Ennek az a célja, hogy biztosra vehessék: a vakcina biztonságos az emberek számára.

A szomorú valóság azonban, hogy az állatokon való tesztelés azonnali szenvedést okoz több ezer egér, patkány, nyúl, kutya és főemlős számára. A Nemzeti Anti-élveboncolás Társaság (National Anti-Vivisection Society, NAVS) elismeri, hogy az állatkísérletek a klinikai tesztek felé vezető egyik lépcsőfok.

Viszont azt is megjegyzik, hogy két okból is veszélyes lehet: az egyik a fajok közötti eltérésekből adódó különbségek (vagyis hogy mondjuk egy egérre másként hat a szer, mint egy másik állatra vagy akár az emberre), a másik pedig, hogy megfertőződhetnek addig ismeretlen, állati eredetű kórral.

Szerintük itt az ideje, hogy az oltóanyagokat ezentúl „kifinomult, humán-alapú módszerekkel” fejlesszék.

Olvasd el ezt is!
Ez szuper! Kaliforniában betiltották az állatokon tesztelt termékeket

„Manapság több vírus elleni vakcina, mint amilyen a gyermekbénulás, rubeola, veszettség, kanyaró és himlő előállítható emberekből kinyert sejtkultúrákban is” – állítja a Társaság honlapja.

A technológia fejlődése valóban nagy segítség lehet a kutatók számára abban, hogy állatkísérletek nélkül fejleszthessék ki az oltóanyagokat. A számítógépesített humán páciens-szimulátorok, önkéntesek (mint akik a koronavírus vakcina tesztelésére is jelentkeztek) illetve számítógépes modellek mind-mind alternatívát jelentenek az állatkísérletre.

Kutatások igazolják, hogy főleg az utóbbi megoldás az ígéretes, mert pontosan képes megjósolni, hogy az adott gyógyszer miként reagál az emberi szervezetben.

Addig míg a tudósok sikerrel járnak, a legjobb, ha betartjuk az óvintézkedéseket: gyakran kezet mosunk, fertőtlenítünk, és lehetőség szerint nem hagyjuk el otthonunkat, hiszen a négy fal között sem kell feltétlenül unatkozni! #otthonmaradnimenő

Vigyázzunk egymásra!


Lapozd fel galériánkat, és pánik helyett tudj meg még többet a koronavírusról!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Amit tudni akarsz a koronavírusról – pánik nélkül

www.livekindly.co