Kertész kisokos: növények, amiket januárban is ültethetsz

unsplash.com
Bellák Dóra

Igaz, még messze van a tavasz, de lélekben és apró teendőkkel már elkezdhetünk készülni rá, hogy mire odaérünk learathassuk a babérokat.

Az év első hónapja, ha nem is kecsegtet sok teendővel a lelkes hobbikertészek számára, van olyan munka, amibe már most is belekezdhetnek, például a magok ültetése. Néhány zöldségfajtát már elültethetsz januárban, de a tavalyról megmaradt sima zöldség magokat akár csíráztatási próbával is leellenőrizheted ültetés előtt. Ehhez csak szórd őket egy benedvesített konyhai törlőkendőre, vagy itatós papírra, és kísérd figyelemmel a csodát.

Olvasd el ezt is!
Ültess egy fát! Faültetési mozgalmak a Föld körül

Teendők vetés előtt

Az évnek ezen szakaszában valószínűleg a megfelelő minőségű nappali világosság és a napfény hiánya jelentik a nehézséget a magról való növénytermesztésnek. A fényt igénylő, apró szemű magoknak több figyelemre van szükségük, mint nagyobb szemű társaiknak. Semmiképp ne takard le őket a megfelelő mennyiségű fény és levegő érdekében. Az optimális hőmérséklet ehhez 14 és 18 °C között van. Amikor már kikeltek és megpillantod az első levélzetet, ültesd messzebbre az egymáshoz közel kikelt magokat!

forrás: unsplash.com
Ebbe a kategóriába tartozik az itthon honos cserje, a rózsa is.

Hidegben csírázó magok

Vannak olyan magok, amik kifejezetten a hideget kedvelik, mint a hunyor, a sisakvirág, a tárnics vagy a lángvirág. Ezeknek a növényeknek egy hideg fázison kell keresztülmenniük ahhoz, hogy minden csírázásgátló anyag lebomoljon bennük. Ehhez érdemes kihasználni a hideg napokat, hogy a magokat a szaporítóföldbe tegyük. Viszont mielőtt kiültetnénk a palántákat, 2-4 hétre mindenképp helyezzük a meleg ablakpárkányra. Ezután 6-8 hétig 0–5 °C-os hőmérsékleten kell tartani őket és figyeljünk a rendszeres locsolásra is, hogy ne száradjon ki a talaj.

Beltéren is lehetséges

Ha van elég helyed, akkor otthon is ültethetsz fűszernövényeket, csírát vagy pár zöldséget. A petrezselyem, a brokkoli, a hagyma, póréhagyma, is nagyon jól érezheti magát odabent, ráadásul az átültetésig némelyiküknél akár több hónapba is telhet. Paprikát, paradicsomot vagy zellert szeretnél? Vesd magjaikat kis ládába soronként, majd fedd le egy üveglappal, hogy a pára miatt könnyebben kicsírázhassanak. Ha már megjelentek az első levelek, mindenképpen vedd le róla, mert már több levegőre lesz szükségük. Vannak olyan tavaszi virágok, mint a begónia, az árvácska, a hamvaska, ezek szintúgy jól megvannak a beltéri világítás alatt.

Olvasd el ezt is!
3 gyógynövény, amitől csodás lesz a hajad

Enyhe tél esetén

A kertészkedéshez kedvező lehet már a párfokos hőmérséklet is. Január végén elszórhatók a padlizsán, a tök, a fodros kel, a kelkáposzta, és a saláta magjai. A borsóval is megpróbálkozhatsz, ő még a gyengébb fagyokat is bírja. A szintúgy fagyálló árvácska és kankalin se maradjon ki a sorból, mellé pedig vethetsz még körömvirágot és napraforgót is.

Még több évindító ötletért pedig nézd meg galériánkat!

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
Programok, hogy elűzd a januári szomorúságot