5 kártékony tanács, amikkel többet árthatsz, mint gondolnád

HBO MAX / Jóbarátok
Gabi

Érezted már úgy, hogy nagyon szerettél volna segíteni egy barátodon, de valahogy nem találtad az odaillő szavakat, és nem tudtad megvigasztalni? Vannak mondatok, amiket jobb, ha elfelejtesz – elmondjuk, miket használj helyettük!

Ahhoz, hogy biztos támasza lehess a barátaidnak, a párodnak és a szeretteidnek, nem elég egy-egy sablonos „tanácsot” adni. Segítünk, hogy amikor szükség van rád, valóban helyt tudj állni.

Engedd el!

A világ egyik legközhelyesebb, legtöbbször ismételgetett mondata az engedd el, ami rendszerint olyan helyzetekben is elhangzik, amikor egyáltalán nem indokolt – sőt, a legtöbbször akkor hallhatjuk. De miért nem segít ez a mondat a bajban? Mert nem attól lesz könnyebb az elengedés, hogy felszólítod rá a másikat, hanem attól, hogy érzelmileg odafordulsz, és érezteted vele, hogy nincs egyedül. Az engedd el helyett mondd inkább ezt:

„Sajnálom, ami veled történt, szeretnék segíteni neked. Mitől éreznéd most jobban magadat?”

Gondolkodj pozitívan!

Szeretnénk eloszlatni egy tévhitet: ha valaki rosszul érzi magát, a legtöbb esetben nem tud pozitívan gondolkodni, akkor sem, ha nagyon szeretne. De ha mégis sikerül valami jóra gondolni, nem sokat ér, ha közben nem a boldogság kék madarán szállunk. Ez a mondat segítség helyett inkább frusztrációt okozhat, ezért helyette próbáld ki a következőt:

„Természetes, hogy rosszul érzed magad, valóban dühítő/elszomorító/bántó az, ami történt. Itt vagyok, ha szeretnél beszélni róla.”

forrás: Photo by Rosie Sun on Unsplash

Ne sírj, nem éri meg!

Amikor valaki sír, azzal „vigasztalni”, hogy ne sírjon, nem jó irány. Nem azt mondjunk, hogy egy végeláthatatlan cry party a megoldás, de attól függően, hogy milyen mélységű a probléma, a sírás segít megkönnyebbülni – abban az esetben, ha van egy-két támogató barát a közelben. Tehát, ahelyett, hogy elfojtásra ösztönöznéd a barátodat, hagyd, hogy kisírja magát a jelenlétedben.

Már ezzel rengeteget tehetsz azért, hogy jobban érezze magát, és ne feszengj akkor sem, ha közben csend van – nem kell minden percet beszéddel kitölteni. Van, amikor a megengedés és egy-egy ölelés sokkal többet ér a szavaknál.

Lépj tovább!

Az, hogy szerinted egy probléma nem olyan nagy, mint amekkorának a barátod látja, még nem jelenti azt, hogy neked van igazad. Valójában csak az számít, hogy az, akinek segítségre van szüksége, hogyan éli meg az adott helyzetet, hiszen mindenkinek megvan a maga igazsága: van, ami neked okoz nagyobb gondot, van, ami másnak. Ne sürgess senkit arra, hogy lépjen tovább, inkább légy vele, amikor szüksége van rád! Használd a következő mondatot, amivel empátiáit mutatsz, és az érzései kifejezésére bíztathatod:

„Tudom, mennyit jelentett ez neked. Meg tudod fogalmazni, mit érzel most?”

Én megmondtam, legközelebb hallgass rám!

A végére hagytuk az örök klasszikust, amiről hiába is tudtuk mindig, hogy nem segít, mégis újra és újra elhangzik önigazolás gyanánt. Lehet, hogy valóban előre figyelmeztettél valakit, és neked lett igazad, de ha jó barát vagy, ezt meg sem említed akkor, amikor valaki épp mélyponton van. Átbeszélhetitek a dolgokat, de a saját igazadnál fontosabb az, hogy megértsd: mindenki úgy cselekszik, ahogy jónak látja, és ha az éppen nem jól sült el, akkor nagyon visszás, ha a megmondó ember szerepébe bújsz. Helyette inkább hallgasd meg a barátodat, miért döntött úgy, ahogy, vonjátok le a tanulságokat, és mondd inkább ezt:

„Nekem fontos, hogy mi történik veled. Itt vagyok melletted, nem vagy egyedül.”

Más területeken is érdemes megválogatni a szavaidat a barátaid felé. Kattints a galériánkra még több tanácsért!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 ártalmatlannak tűnő mondat, amivel vérig sérted az egyedülálló barátaidat