Megérkezett a tudományos magyarázat: fény derült rá, miért őszül a haj, de vajon ez lassítható?

Getty Images
Kata

Azok közé tartozol, akik már viszonylag fiatalon elkezdtek őszülni? Most megtudhatod, lassítható-e ez a folyamat!

Elgondolkodtál már valaha azon, vajon miért őszül meg a hajunk? Nos, a válasz bizonyos értelemben egyszerű: azért, mert ez része annak, ahogy az emberi test megöregszik. Tudományosan fogalmazva pedig az történik, hogy az idő előre haladtával a hajhagymáid és úgy általában véve az egész tested egyre kevesebb színezőanyagot termel. A többségnél az első ősz hajszálak 30-35 éves kor körül mutatkoznak meg, de nincs semmi baj akkor sem, ha előbb bújnak elő az ezüstös szálacskák.

A tudomány már azt is bebizonyította, nagyon sok minden múlik az egyén genetikáján, emiatt akadnak olyanok, akik már huszonévesen őszülgetnek és olyanok is, akik a negyvenes éveikben sem. Amin pedig nem lehet változtatni az az a tény, hogy előbb vagy utóbb, de mindenki megőszül.

Olvasd el ezt is!
4 tavaszi frizura, ha azt szeretnéd, hogy sokkal sűrűbbnek tűnjön a hajad

Őszülő haj – Lassítható az őszülés? A bőrgyógyász válaszol

„A hajunk színét az határozza meg, milyen mértékben vannak jelen bennünk a színekért felelős hormon, a melanin típusai” – kezdte Dr. Rebecca Marcus bőrgyógyász a Pure Wow magazinnak.

„Az eumelanin például a sötét hajért felel, így ha sok van a szervezetedben belőle, akkor fekete lesz a hajad, ha közepesen magas az aránya akkor sötét vagy közép barna. A szőke haj pedig tulajdonképpen az eumelanin hiányát jelenti, attól függ, mennyire vagy szőke, hogy mennyire van alacsonyan a szintje. A vörös hajért pedig a feomelanin a felelős” – magyarázta a szakember.

Ezután azt fejtette ki, hogy minél idősebb valaki, annál kevésbé aktívak a hajhagymái, egy ponton pedig beállhat a sejthalál, ami azt jelenti, bekövetkezik a teljes őszülés. Ezt a folyamatot ráadásul számos külső tényező is felgyorsíthatja, mint a lelki traumák, a folyamatos stressz vagy a nagymértékű UV-sugárzás, szennyezett levegő. Hozzátette, ő még nem találkozott a praxisa során olyan készítménnyel, amely valóban segített volna a hajhagymáknak a minél tovább tartó melanin-termelésben, így nem hisz ezekben a samponokban, balzsamokban és pakolásokban.

Ugyanakkor hozzátette, ha van bármi, ami lelassíthatja az őszülés folyamatát akkor az a megfelelő tápanyagbevitel, a melanin-termeléshez ugyanis a szervezetnek vasra, kalciumra, cinkre van szüksége. Érdemes lehet tehát kivizsgálni, nincs-e hiány ezekből a szervezetben, ha pedig van, akkor pótolni kell. Jó ötlet lehet még a D, a B12, B9, illetve B5 vitaminok bevitele, valamint fontos a nyugodt, pihentető életmód.

Ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
5 hajtrend a 2023-as őszi-téli bemutatókról, amiket megéri lemásolni