Milyen gyertyát szabad használni, ha kutyával élsz együtt? Megvan a válasz!

Getty Images/ IzaLysonArts / 500px
Besenyei Bianka

Nagyon fontos odafigyelni erre, ha a kis kedvenced a lakásban járkál.

Van egy jó és egy rossz hírünk azzal kapcsolatban, hogy szabad-e gyertyát égetni, ha van otthon egy kutyusod is. A jó hír az, hogy vannak olyan alternatívák, amiket nyugodtan lehet ebben az esetben is használni, a rossz pedig az, hogy súlyos egészségügyi probléma lehet belőle, ha a kis kedvenc esetleg megrágja és lenyeli a gyertya részeit.

Olvasd el ezt is!
9 magyar kutyafajta létezik, és mind különleges: van egy, amelyik ritka génnel rendelkezik

Az illóolajok koncentrált növényi vegyületek, amiket a gyertyáknál is gyakran alkalmaznak, hogy erős, finom illatuk legyen. Ezek az összetevők mérgezőek a kutyák számára, különösen a borsmenta, a fenyő, a nyírfa, a fahéj és a citrus a legkárosabb. Máj- és idegrendszeri károsodást okozhat, ha bekerül az emésztőrendszerükbe, arról nem is beszélve, hogy irritálhatja a nyelőcsövet is.

„Az illatgyertyák illata nem feltétlenül káros a kutyák számára, de ahogy az emberek között is akad olyan, aki érzékenyebb a szagokra, úgy kutyák között is előfordul. Az biztos, hogy sosem szabadna illóolajat kenni rájuk, esetleg megetetni velük”

-

– magyarázza Dr. Katie Pagan, állatorvos a Purewow magazinnak és hozzáteszi, az asztmával küzdő kis állatokat nem szabadna kitenni ilyesminek.

Olvasd el ezt is!
Vajon te meg tudod különböztetni a nagyon hasonló kutyafajtákat egymásról? Tesztünkből kiderül!

A gyertyák allergiás reakciót is beindíthatnak a kutyáknál, így ha azt veszed észre, hogy hirtelen tüsszögni vagy köhögni kezd, akkor érdemes olyan helyen begyújtani a gyertyát, ahova ő nem mehet be. Ráadásul a paraffinviaszból készülő darabok rákkeltő anyagokat bocsátanak ki égés közben, így mindenképp érdemes bioviasz darabokat választani. Ez továbbra sem jelenti azt, hogy a kutya lenyelheti a gyertya darabjait, mert így is gyomorrontást és hasmenést okozhat neki. Arról nem is beszélve, hogy a kanóc fémmel van rögzítve a gyertya aljára, ami szintén kárt tud okozni egy kutya emésztőrendszerében.

A legjobb választások

Szakértők szerint érdemes szója-, kókusz- vagy méhviaszból készülő gyertyákat választani, ami nemcsak a légzőrendszerre nézve egészségesebb, de lenyelés esetén is könnyebben lebomlik. Szintén kisebb kockázatot jelentenek az illatmentes gyertyák. És persze, ha attól félsz, hogy a kis kedvenced esetleg leveri az asztalról az égő gyertyát, akkor érdemes lehet beszerezni néhány elektromos verziót is.

Olvasd el ezt is!
Tudod, mennyi időre szabad magára hagyni a kutyádat? A válasz nem olyan egyértelmű, mint gondolnád

Ezt is érdemes végignézned:

Nézd meg a galériánkat - 10 kép
10 kutyás és macskás fotó, ami garantáltan jó kedvre derít