„Meghalt a kutyám” – Hogy küzdj meg a gyásszal, ha elveszítetted a kisállatod?

Unsplash/Fabian Gieske
JOY

A kutyák, macskák és sok más kisállat családtagként él a gazdái mellett, ezért, amikor eltávoznak, az nagyon nagy fájdalmat, mély gyászt jelent.

Amikor elveszítesz egy szeretetett családtagot vagy barátot, mély fájdalmat élsz át, hosszú lehet az az időszak, amíg a gyásszal küzdesz. Bár még mindig sokan vannak, akik nem értik vagy nem akarják érteni, ugyanilyen fájdalmat tapasztalsz akkor is, amikor a kutyád, a cicád vagy más háziállatod távozik az élők sorából.

Olvasd el ezt is!
Baj, ha úgy tekintek a kutyámra, mintha a gyerekem lenne?

A kutyák fajtájuktól függően 8-15 évig élnek, ez éppen elég hosszú idő ahhoz, hogy teljes értékű, imádott családtaggá váljanak. Jelen vannak a gazdáik több életszakaszában, elkísérik akkor, amikor boldog, és hozzábújnak akkor, amikor szomorú.

Egy gazdi tollából, aki elveszítette Rózit

„18 éves voltam, amikor egy tavaszi napon arra mentem haza a suliból, hogy Anyukám egy aprócska, fekete-fehér, tacskó keverék kölyökkutyát simogat, aki egy kosárkában alszik összegömbölyödve. Ő volt Rózi, akit már abban a pillanatban szerettem! Innentől fogva az életünk része volt, ott sündörgött körülöttem, amikor az érettségi tételeket magoltam, a karácsony estéken összebújva nézte velünk a szirupos ünnepi filmeket, nagyokat sétáltunk a Városligetben.”

-

„Anyukám gondoskodott róla, hogy Rózi soha ne legyen egyedül, így újabb kutyataggal bővült a család, Dalival. Időközben felnőttem, lediplomáztam, elköltöztem, nekem is lett két kutyám, így már négyen voltak teljes értékű családtagok. Sok év eltelt azóta, sok minden történt, jó és rossz egyaránt, de Rózi mindig velünk volt makacs, okos, játékos és kedves természetével. Ott volt egészen addig, míg közel 14 velünk töltött év után egy őszi reggelen többé nem ébredt fel. A halála óta mindennap hiányzik, nem kifejezés, hogy gyászolunk”

-

– írta meg saját és családja fájdalmát egy olvasónk, aki alig néhány hete veszítette el hűséges kis társát.

forrás: Unsplash/Fabian Gieske

Mit jelent egy család, egy gazdi számára a kisállata?

A kutya gazdája és családja hatalmas szeretetet érez az állat iránt, a pszichológusok ma már tudják, valóban úgy gondolnak rá, mint egy családtagra, egy közeli hozzátartozóra, egy legjobb barátra. Gyakran megünneplik a bundás családtag születésnapját, névnapját, fotókat tesznek ki róla a közösségi oldalaikra. Éppen emiatt egyáltalán nem fura vagy érthetetlen, ha a kutyád halálakor úgy érzed, talán meg sem bírsz küzdeni a gyásszal, annyira fáj.

A gyászfolyamat

A gyász egyénenként eltérő ideig tarthat, van, akinek néhány nap elegendő, hogy összeszedje magát, míg más akár éveken át érezheti. Az első lépés általában a tagadás, vagyis az az érzés, amikor egyszerűen nem tudod elhinni, hogy megtörtént, hogy nincs többé. Ilyenkor előfordulhat, hogy dühöt is érzel, esetleg valamelyik családtagodat vagy az állatorvost hibáztatod, talán neked van bűntudatod, amiért ezt vagy azt tetted, nem tetted. Miután ezen túl vagy, már csak szomorúságot érzel, de ebben a fázisban már kezded elfogadni, hogy így működik az élet, aki él, az meg is hal.


Így segíthetsz magadon vagy családtagjaidon a gyászban

  • Vedd tudomásul a fájdalmas érzéseidet, engedd meg magadnak, hogy kifejezd őket!
  • Ne tartsd vissza magad attól, hogy segítséget kérj, találkozz olyan barátokkal, akik empatikusak és megértik a fájdalmadat. Az ilyen beszélgetések segítenek a legtöbbet!
  • Szuper ötlet lehet, ha tollat vagy billentyűzetet ragadsz és kiírod magadból a fájdalmadat vers, novella vagy egy rövidke történet formájában.
  • Kérdezd meg az állatorvosodat, tud-e olyan segítőcsoportról, amelyhez csatlakozhatnál, már hazánkban is egyre több ilyen van!
  • Rendezz méltó temetést a kiskutyádnak, kisállatodnak, így magadban is megteremtheted a „tökéletes” búcsú élményét.

Mikor jöhet új kutya a családba?

Nagyon sokan elkövetik azt a hibát, hogy túl gyorsan szeretnének túljutni a gyászon. Sajnos ilyenkor megesik, hogy egy új kiskutya örökbefogadásával szeretnék ezt megtenni. A jövevénynek azonban teljesen más lesz a természete, személyisége, mint az előző kisállaté, így könnyen előfordulhat, hogy a gazdái elfordulnak tőle. Ezért csak akkor szabad új állatot befogadni, ha a nagy elődöt már kellőképpen elgyászolta a család.

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 3 kép
A gyász 3 típusa, amelyeknek semmi köze a halálhoz