A Hold felszínén néhány óránként fényvillanás történik - De vajon miért?

unsplash/Ganapathy Kumar
Kerekes Vivien

Tudtad, hogy naponta többször is aprócska fényvillanások történnek a Hold felszínén? Ráadásul már jó pár évszázad óta így van!

A világűr összes titkát valószínűleg még egy jó darabig nem fogják megfejteni a tudósok, de azért jó tudni, hogy már így is rengeteg érdekességre, magyarázatra sikerült rábukkanniuk a szakértőknek. Az egyik régóta vizsgált égitest a Hold, amin összességében 12 ember járt eddig, és bár jól ismerjük krátereit, és mindig nyomon követjük azt, hogy épp milyen izgalmas égi jelenségek zajlanak rajta, azért van, amit talán még te sem hallottál eddig.

Olvasd el ezt is!
A telihold különleges hatása: így befolyásolja a hangulatodat, épp milyen fázisban jár

A Holdon ugyanis néhány óránként egy aprócska fényvillanás történik, amit tranziens holdjelenségeknek neveznek. Ráadásul ez nem új keletű dolog, hiszen állítólag már ezer évvel ezelőtt is állították, hogy észlelték az apró, nagyon gyorsan lezajló villanást az emberek. Noha szabad szemmel ezt nem láthatod, hiszen a másodpercnek egy töredékéig tartanak, azért a kutatók igyekeznek megörökíteni a jelenséget. A 'NELIOTA' ESA projekt például ezzel foglalkozik, és 2021 elejéig még biztosan így is marad.

Az okokat azonban még nem tudták pontosan megmondani, mindössze feltételezések vannak arra, hogy mi okozhatja a villanásokat. Egyes teóriák szerint kisebb (sporadikus és raj) meteorok csapódnak be ilyenkor a Holdra, amelyeket a Földről fényvillanásként láthatunk. Ugyanakkor sokan a holdfelszín elektrosztatikus feltöltődését teszik meg lehetséges indoknak, míg van, aki szerint gázkitörés állhat a háttérben. Régen egyébként sokáig úgy vélték, hogy a holdlakók üzennek így a Földön élőknek, de erről a teóriáról hamar bebizonyosodott, hogy nem valós.

És hogy ezek közül melyik a legvalószínűbb? 2002-ben a NASA egyik csillagásza egy távcsöves felvételt hasonlított össze egy űrszonda képével, és meg tudta mondani, pontosan hol került sor a villanásra. Ezek után pedig a képekből az is kiderült, hogy ott egy másfél kilométer átmérőjű kráter állt, amit egy friss becsapódás okozott; egyúttal pedig az azzal járó fényt is ez váltotta ki. Itt egyértelmű volt a magyarázat, de a szakértők még mindig nem értenek egyet abban, hogy minden fényvillanást becsapódás okozna.

forrás: pinterest
Olvasd el ezt is!
3 jel, ami arra utal, hogy a holdjegyed nagyon erős hatással van rád

A Hold még így is elég sok titkot rejt magában, de az alábbi fotók bizonyítják, hogy a Föld is rengeteg kinccsel rendelkezik!

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
Helló, ez a Föld nevű bolygó