Tippek, hogyan élje túl az ünnepet a földlabdás fenyőfád

Getty Images
Bellák Dóra

Nem kell félni a földlabdás fenyőktől, hiszen sok szeretettel és egy kis odafigyeléssel sokáig velünk maradhatnak – és oxigénnel örvendeztethetnek meg.

Már pedzegettük a kérdést, hogy vajon a műfenyő vagy az élőfenyő-e a környezettudatosabb, de ha nem győztünk meg teljesen, más lehetőséged is van a karácsonyfa választáskor. A fenntartható opciók között ott vannak még a cserepes vagy földlabdás fák is. Igaz sokan ódzkodnak a sok macerától, ami velük jár, mégis érdemes belevágni, mert sok tipp van arra, hogyan élje túl az ünnepeket.

Előnyei között tudható, hogy mivel élőfáról beszélünk a lehulló tűlevelek hadával nem kell megküzdeni, miközben ugyanúgy megvan a fenyőillat és a fa lelékmelengető jelenléte a lakásban. Életben tartása nem egyszerű feladat, hiszen a földlabdás fenyőknek a gyökérzetük nagy részét elvágják a kiásáskor, így nagyon sok energiát igényel az új gyökérzetük fejlesztése. Azt érdemes tudni, hogy a fiatalabb fák hamarabb regenerálódnak. Átlagosan 1-1,5 méteres fákat szoktak kiásni, így minél kisebb a fa, annál nagyobb eséllyel élik túl a strapás időszakot. Első körben a kiválasztásra érdemes figyelni, hogy milyen állapotban vannak a gyökerek és mekkora a földlabda vagy hogyan van beültetve. Ha nem cserépben árulják érdemes egy megfelelő darabot beszerezni, alátéttel együtt. A cserép alján mindenképpen legyenek lyukak, hiszen ennek hiányában a nedvesség nem távozhat el és gombás megbetegedések jelentkezhetnek növényünkön.

forrás: unsplash.com
TIPP: Egy 70 cm-es Nordmann fenyő napi 3 dl vizet iszik meg 25 Celsius fokos szobahőmérsékleten.

Ezek a fenyők egyáltalán nem lakásba valók, ezért mindenképpen fokozatosan kell szoktatni a kinti hidegről. Tartsuk 10-12 Celsius fokos hőmérsékleten pár napot. Jó lehet erre a garázs, a pince, a folyosó vagy az erkély is. Tegyük cserépbe zsákkal együtt, aminek a száját nyissuk ki kicsit, hogy nehogy befülledjen! A hézagokat töltsük ki virágfölddel vagy szebb megoldásként fenyőkéreggel, majd jöhet az alátét a túlcsorduló víznek! Ezután mehet be csak a lakásba, de ott is egy hűvösebb helyet válasszunk neki. Amíg vendégszeretetünket élvezi, sokat fog párologtatni szobahőmérsékleten, így érdemes 1-2 naponta öntözni és leveleit naponta spriccelni. Körülbelül két-három hét elteltével, és a szükséges víz megadásával elkezd rügyezni, ha ez nem történik meg, akkor sajnos elbúcsúzhatunk a fától. A napfény hiányában fejlődő hajtások csökevényesek és aszimmetrikusak lesznek, ezzel csökkentve a tavaszi túlélés esélyét. A cserepes fenyőt nem tarthatjuk bent sokáig, szilveszter után rakjuk ki szélvédett helyre és jöhet megint az átszoktatás a hidegebb hőmérséklethez.

Aki nem szeretne bajlódni az ültetéssel, kölcsönözhet az Oázis Kertészetből cserepes fenyőt, január 5-ig pedig visszavihetők az épen maradt fácskák.

Amint közeledik a tavasz, felenged a talaj és enyhül az idő, azonnal ültethetünk. A hely kiválasztása is nagyon fontos lépés. Ha szűk helyre ültetjük, később elnyomja majd a környező növényzetet, vagy ránő a házra, így vérző szívvel kell majd 10 év múlva kivágni. A cserép méreténél kb. 1,5-szer nagyobb ültető gödröt ássunk, kb. 20-30 cm már elengedő lesz. Béleljük ki tápanyaggal, mint például biohumusz vagy marhatrágya. A zsákot hagyjuk a gyökéren, csak a kötözőzsinórt vágjuk le róla! Ültetéskor folyamatosan tömörítsük a talajt a gyökerek mellett, végül alaposan tapossuk körbe, hogy ne maradjon levegő a gödör belsejében. Öntözzük meg bőségesen, majd a tövet takarjuk be vastagon lombbal vagy szalmával, esetleg fenyőkéreggel ez majd védeni fogja a fagytól. Ha csapadékban szegény a tavasz, később is a rendszeres pótoljuk a vizet, mivel a hajszálgyökerek növesztéséhez, a gyökérzónában nem lehet szárazság. A telepítés évében a nyári időszakban is rendszeresen öntözzük!

Vegyünk példát Vácról, ahol a város vezetése, az önkéntesek és a város főkertésze támogatásával a felajánlók földlabdás fáiból új erődöket ültetnek.

Ha pedig még hiányzik egy-két apróság a fa alól, akkor jó szívvel ajánljuk az alábbiakat:

Nézd meg a galériánkat - 12 kép
Környezettudatos ajándékot mindenkinek!