Újra hódítanak a chick lit könyvek: 6 regény, amivel belevetheted magad az irodalom legcsajosabb oldalába

GettyImages
Barna Borbála

A kifejezést a „chick”, azaz a fiatal nők és a „lit(erature)”, vagyis az irodalom szavakból alkották meg az 1990-es évek második felében. Olyan művekre utalnak vele, amelyek a modern nőiség kérdéseivel foglalkoznak, habkönnyedén és humorosan. Bár általában a szerelmi szálak sem hiányoznak ezekből a történetekből, a műfaj mégsem összetéveszthető a romantikus regényekkel.

Amikor a Los Angeles Times kritikusa, Carolyn See 1992-ben Terry McMillan „Az igazira várva” című könyvét véleményezte a lapban, azt írta, bár nem tartja túlságosan magasztosnak a regényt, mégis biztos abban, hogy hatalmas sikert fog aratni az olvasók körében. A cikk szerzője azt is kijelentette, egyetlen műfajba sem tudná besorolni a kötetet, ami szerinte a nőket, az összetartást – a bajtársiasságot helyezte a középpontba. Carolyn See akkor még nem tudhatta, de a mára chick lit (chick literature), azaz fiatal nőknek szóló irodalom néven ismert műfajt határozta meg, melynek többek között a Bridget Jones naplója írónője, Helen Fielding és a Szex és New York szerzője, Candace Bushnell váltak az úttörőivé. Bár valóban sok hasonlóságot fedezhetünk fel a romantikus és a chick lit könyvek között, mégsem keverhetjük őket össze: az utóbbiak nem egy két ember közötti szerelemre, hanem a főszereplőjük (érzelmi) életére és karakterfejlődésére összpontosítanak.

A főhőseik olyan bátor, önálló, vicces, ambiciózus nők, akiknek sztoriján keresztül a modern nők problémáit ismerhetjük meg – és még a barátságok fontosságára, az összetartásra is felhívják a figyelmet. A chick lit regények könnyedek, szórakoztatóak és akár pár óra alatt elolvashatóak: ám az íróik fontos üzeneteket rejtenek el a humoros sorok között. Arra bátorítják a fiatal nőket, hogy álljanak ki önmagukért, bátran (és bűntudat nélkül) küzdjenek a karrierért, amiről álmodtak, ne adják fel a céljaikat és felejtsék el azt a tévhitet, miszerint csak egy kapcsolatban, valaki más oldalán tudnak kiteljesedni. A romantikus regényekkel ellentétben tehát nem a pártalálásra, hanem az önfejlesztésre helyezik a hangsúlyt. (Persze a többségük happy enddel ér véget, mégsem ez a sztorijuk legfontosabb eleme.) Ugyan a chick lit könyveket számtalan kritika éri, a műfajnak igenis van létjogosultsága: megnevetteti, változ(tat)ásra inspirálja az olvasóit, továbbá segíthet kiszakadni a mindennapok gondjaiból. Úgyhogy itt az ideje, hogy eltöröljük az előítéleteket a borítóikkal szemben: a habkönnyűnek tűnő külső igenis tanulságos történet rejteget.

Belevetnéd magad az irodalom legcsajosabb oldalába? Adunk pár tippet hozzá!

Sally Thorne: Gyűlölök és szeretek

Lucy Hutton és Joshua Templeman gyűlölik egymást és ezt nem is titkolják a másik előtt: a gond csak az, hogy egy irodában dolgoznak, sőt, ugyanazért a pozícióért is szállnak harcba. Ám miközben az előléptetésért küzdenek, Lucynak rá kell döbbennie, hogy az utálat és a szeretet között valóban elég vékony határ húzódik és ő talán már át is lépte azt… A regényből amúgy film is készült a Hazug csajok társasága sztárja, Lucy Hale főszereplésével: őt láthatod a magyar kiadás borítóján.

Elena Armas: Spanyol szerelmi átverés

Catalina Martín nem szeretne egyedül részt venni a tesója esküvőjén, mert korábban azt hazudta a családjának, hogy nem szingli többé. Mivel nem hajlandó bevallani az igazságot, kénytelen elfogadnia a kollégája, Aaron Blackford ajánlatát, aki elvállalja, hogy eljátssza a pasiját a rokonok előtt. De igen, jól sejted, a nagy színlelés közben közel kerülnek egymáshoz…

Lynn Painter: Mr. Téves Szám

Olivia Marshall élete éppen romokban hever: a pasija megcsalta, a lakása leégett, ezért össze kell költöznie a bátyjával és annak legjobb barátjával, Colin Beckkel. Miközben a Olivia ezerrel az újrakezdésen és az álláskeresésen dolgozik, véletlenül nála landol egy téves számra küldött „mi van rajtad” üzenet és a főhős izgalmas üzenetváltásba (pontosabban szextingbe) kezd a névtelen pasival.

Christina Lauren: A lelkitárs-egyenlet

Ha a számokról és statisztikáról van szó, Jess Davis igazi profi, a társkeresést illetően viszont segítségre van szüksége: ezért bejelentkezik a Kromantika nevű társkereső céghez, akik azt állítják, hogy DNS-vizsgálat alapján bárkinek megtalálják a lelki társát. Az egyedülálló anyának egészen addig borzasztóan szimpatikus ez a módszer, amíg ki nem derül, hogy a teszt szerint a Kromantika alapítója az Igazi számára, akit Jess merevnek és konoknak tart. A cég azonban pénzt ajánl neki arra az esetre, ha esélyt ad a férfinak, akivel a papírforma szerint 98%-ban összeillenek… Kíváncsi vagy, működik-e a matek a szerelemben?

Sophie Kinsella: Tudsz titkot tartani?

Amikor Emma gépe viharos körülmények közé kerül a fellegekben, a zuhanástól való félelmében az összes (sötét) titkát kifecsegi a mellette ülő jóképű és ismeretlen pasinak. Mesél neki a párkapcsolati gondjairól, a kollégáiról, de még a szüzessége elvesztéséről is, ám éppen mire meggyónna a férfinak mindent, a repülő földet ér. Bár Emma reméli, hogy soha többé nem kell szembenéznie az utastársával, hatalmas meglepetés éri őt, amikor visszatér a munkahelyére…

Beth O'Leary: Az ágybérlő

Tiffynek olcsó albérletre, az éjszakai műszakban dolgozó Leonnak pedig pénzre van szüksége, ezért elhatározzák, hogy összeköltöznek egy egyágyas lakásban, amit a beosztásuktól függően felváltva használnak. És bár a megállapodásuk kezdetben fantasztikus ötletnek tűnik, hamarosan rá kell jönniük, hogy képtelenség betartaniuk a korábban felállított szabályaikat.

Ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
7 rejtett üzenet a Harry Potter könyvekben, amit sose vettél észre