8 tudományos tény a hazug emberekről, amit biztosan nem tudtál

Unsplash/Taylor Heery
Joy

Ha ezeket elolvasod, rájössz, talán a hazugság mégsem olyan nagy bűn.

Az emberek nagy többsége szereti azt képzelni magáról, hogy soha nem hazudik, mindig teljesen őszinte. Ez azonban egyáltalán nem igaz, tehát önmagunkat is becsapjuk. Alább összeszedtük, mi mindent derítettek már ki a tudósok az évek során a hazugságról!

Már kétéves korunkban elkezdjük

A tudósok azt találták, hogy a gyerekek már kétéves koruk körül megtanulnak hazudni, de ezért nem szabad elítélni őket, szükségük van erre ahhoz, hogy megfelelően fejlődjön az agyuk. A szülő felelőssége ugyanakkor az, hogy mindig arra bátorítsa őket, legyenek őszinték és merjék vállalni a tetteikért a felelősséget.

A hazugságvizsgálatról őszintén

A poligráffal végzett hazugságvizsgálat a szakemberek szerint csak 80-90 százalékban hatékony. Éppen ezért vannak olyan bíróságok, ahol nem használhatóak a tárgyalásokkal kapcsolatban.

Az „igazmondó” szérum

Alapvetően igaz, hogy az, aki „igazmondó szérumot” vett be, igazat mond. Ugyanakkor a szer hatására az is elképzelhető, hogy csak a képzelete játszik vele és nem valódi megélés, amit elmesél.

Olvasd el ezt is!
4 ok, amiért a kis és kegyes füllentések rosszat tesznek gyerekként a fejlődésünknek

Harapdálod a szád?

Ha a másik fél annyira beharapja a száját, hogy az ajkaiból már semmi nem látszik, jó eséllyel éppen hazudik. Ez egy önkéntelen mozdulat, amit azért teszünk, hogy eltereljük a mondani valónkról a figyelmet.

Heti tizenegyszer

A tudósok felmérései szerint egy ember hetente átlagosan tizenegy alkalommal nem mond igazat. Az is kiderült, hogy azok, akik kevésbé hazudósak, egészségesebbek.

A hazug elhiszi, amit hazudik

Úgy működik az elménk, hogy előbb-utóbb magunk is elhisszük, amit hazudunk. Ennek az az oka, hogy ezzel igyekszünk megőrizni a saját magunkról alkotott pozitív képet.

Az extrovertált hazugabb

Az extrovertált és introvertált emberek között nagyon sok a különbség. Az egyik például az, hogy az előbbiek, különösen, ha intelligensek is, sokkal hajlamosabbak hazudozni. Ennek oka, hogy nyitottabbak lévén nem igazán félnek a lebukástól, a hazugság ráadásul komoly agymunkát követel, tehát nem árt okosnak lenni hozzá.

Ha maszkot viselsz, lebuksz

Talán azt gondolnád, ha maszkban van az ember, könnyebben megússza a hazugságot, hiszen az arca nagy része nem látható a másik fél számára. A tudósok szerint azonban ez éppen ellenkezőleg van: mivel a szem a lélek tükre, a hazug könnyebben lebukik, ha a másik csak arra figyel!

Olvasnál még a témában? Akkor katt a galériára!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 dolog, amiben teljesen oké hazudni egy párkapcsolatban