Mi történne, ha lenne a Földnek egy „ikertestvére” a Naprendszerben? Izgalmas, mit találtak a tudósok

Unsplash/Javier Miranda
Kata

Két dudás egy csárdában? Vajon megférne együtt a két Föld? Most kiderül!

A Naprendszer összes bolygója közül kétségtelenül a Föld a legkülönlegesebb, hiszen egyedül ezen a planétán alakult ki élet, ráadásul milliónyi formában. De mi történne akkor, ha váratlanul egy másik „Föld” tűnne fel a horizonton, ha lenne egy másik ilyen csodás bolygó a közelünkben? Erre keresték a választ a tudósok és izgalmas forgatókönyveket találtak (ki). Az egyik mindkét égitest megsemmisülésével fenyeget, míg a másik meglepő, de logikus befejezést jósol.

Olvasd el ezt is!
Ha meglátod a következő kinézetű felhőt, akkor azonnal fuss

Ha lenne a Földből még egy – Kétféleképpen alakulhatna a történtet a Naprendszerben

Ahhoz, hogy egy második Föld létezhessen a Naprendszerben, arra lenne szüksége, hogy ugyanannyi napsugárzás érje, mint a Földet, hiszen a mi bolygónk éppen optimális távolságra van éltető csillagunktól, a Naptól. Ha csak egy icike-picikét lennénk távolabb, már minden kontinens úgy nézne ki, mint az Antarktisz, ha pedig közelednénk, mindent sivatag borítana be, amiben csak minimális élet lenne képes megmaradni. Vagyis, ha lenne egy ikerbolygónk, annak pontosan a Föld pályáján kellene keringenie.


Két masszív űrbéli objektum létezhet közel egymás mellett, erre jó példa a Föld és a Hold, ugyanakkor egy ikerbolygó, ami pontosan akkora és olyan nehéz, mint a miénk, már problémás lenne. Egyszerűen nem férnének el a közös pályán, így évmilliók alatt, a gravitációs vonzásnak köszönhetően egymásnak csapódnának és így kialakulna egy hatalmas kőzetbolygó belőlük.


Egy másik elmélet szerint, ha az ütközésre valamilyen oknál fogva nem kerülne sor, akkor az egyik Föld egészen egyszerűen kitaszítaná a pályájáról a másikat, ami belecsapódna a Napba és úgy égne el benne, mint egy szál gyufa.


Arról sem szabad megfeledkezni, hogy bár mi nem érezzük, a Föld folyamatosan mozgásban van, ráadásul óriási, szinte felfoghatatlan tempóban teszi ezt, óránként körülbelül 107 247 kilométeres sebességgel kerüli a Napot elliptikus pályáján, amelyen 365 nap, vagyis egy év alatt ér körbe. Ha két ilyen Föld összeütközne, még a legbelevalóbb, vulkánban élő mikróbának sem lenne esélye túlélni a katasztrófát, az élet örökre kipusztulna. Az emberiség, a tudósok évszázadok óta reménykednek abban, hogy egy nap találnak egy másik „Földet”, de az már biztos, hogy ha ez a bolygó létezik is, nem a Naprendszerben található, hanem valahol sokkal távolabb.

Ha érdekelnek még tények a Naprendszerünkről, ezt a galériát ne hagyd ki!

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
Naprendszerünk bolygóiról sok-sok információ, a Merkúrtól a Neptunuszig.