Galéria

Emlékek a London Maraton elmúlt 40 évéből

Forrás:

Steve Jones 12 éven át fennálló pályacsúcsa dőlt meg, miközben szoros verseny zajlott Antonio Pinto és az 1996-os félmaratoni világbajnok, olasz Stefano Baldini között. Végül Pinto nyert 2:07:55-tel, Baldini csupán 2 másodperccel ért be mögötte (2:07:57). A nők versenye hasonlóan izgalmas volt, a kenyai Joyce Chepchumba és a brit Liz McColgan között zajlott a meccs, végül 1 másodperccel a kenyai futónő nyert, ideje 2:26:51 lett. Ez volt az első év, amikor a Runner’s World iramfutó csapata közreműködött a versenyen.

Forrás:

Ideális futóidő volt a 2002-es versenyen. Olyannyira, hogy a marokkói születésű amerikai Khalid Khannouchi elérte célját és világrekorddal nyert a London Maratont, ideje 2:05:38. A női mezőnyben Paula Radcliffe 14 km után elment az élbolyból és végül új európai és pályacsúccsal megnyerte élete első London Maratonját (2:18:56).

Forrás: Ez az év mélyen bevésődött a sporttörténelembe, ugyanis a női versenyt Paula Radcliffe ekkor nyerte meg világcsúccsal. Két férfi iramfutó segítette a rekordöntést, ideje 2:15:25 16 évig állt fenn. Ezt az időt a kenyai Brigid Kosgei tavaly döntötte meg Chicagoban, ahol 2:14:04-et futott.
Forrás:

Esős, szeles verseny volt, amit a kenyai Felix Limo nyert 2:06:39-cel két másodperccel az előző évi győztes, Martin Lel előtt, aki 45 másodperccel megdöntötte egyéni legjobbját. A nők versenyét az amerikai Deena Kastor nyerte annak ellenére, hogy egy frissítőponton elesett. Ez volt második nagyvárosi maratoni győzelme, 2:19:36-os idejével megjavította a saját maga által futott amerikai rekordját.

Forrás: A versenyt hat nappal a Boston Maratonon történt robbantások után tartották. Több mint 34 000 futó indult el, hogy teljesítse a távot, mindenkin fekte szalag volt, így emlékezve a bostoni robbantások áldozataira. A versenyt Tsegaye Kebede, a 2010-es bajnok, merte 2:06:04-es idővel, a nők versenyében a 2012-es évi harmadik helyezett, kenyai Priscah Jeptoo 2:20:15-tel győzött.
Forrás:

Izgalmas sprint győzelemmel nyert az egykori 5000 méteres világbajnok, Eliud Kipchoge, aki élete első London Maratonját futotta. Honfitársát, az uralkodó maratoni futót, Wilson Kipsang-ot győzte le 2:04:42-vel, Kipsang alig néhány méterrel később, 2:04:47-tel ért célba.

„Nehéz verseny volt, de a belerakott munka megtérült és minden a terv szerint alakult” - mondta a verseny után Kipchoge. „Amikor 30 km-nél gyorsítottunk még mindig jól éreztem magam. A tömeg a végén pedig csodálatos volt, rajtuk is múlott a sprint kimenetele.”

Forrás:

Minden idők legnagyobb mezőnye rajtolt el Londonban a 2017-es versenyen, több mint 39 400 résztvevővel. Vilmos herceg és felesége, Katalin, valamint Harry herceg indította útjukra a futókat a 37-ik London Maratonon és ők is várták a célba érkezőket. A férfiak versenyét a kenyai Daniel Wanjiru nyerte, az etióp Kenenisa Bekele mögött. A fiatal, 24 éves atléta ezzel első nagy maratoni győzelmét érte el, 2:05:48-as idővel. A nők versenyében Mary Keitany szinte rajt/cél győzelmet aratott, ezzel harmadik London Maraton győzelmét szerezte meg 2:17:01-gyel.

Forrás:

A legmelegebb London Maratonként emlékezünk erre a versenyre, 23,2 fokos átlaghőmérséklet volt. Maga a királynő indította el a mezőnyt a Windsori kastélyból. Eliud Kipchoge harmadik győzelmét aratta, 2:04:17-tel, az etióp Tola Shura Kitata lett a második és Mo Farah, a britek nagy kedvence a harmadik helyen végzett nemzeti csúccsal (2:06:21). A kenyai Vivian Cheruiyot nyert a nők versenyében, 2:18:31-es idővel.

Forrás:

Eliud Kipchoge a történelem második leggyorsabb maratonját futtatta a 2019-es versenyen és ezzel negyedszer nyerte meg a London Maratont. Ideje 2:02:38 volt. Ugyanebben az évben ő lett az első ember, aki két órán belül futott maratont. A 25 éves kenyai Brigid Kosgei 2:18:20-szal nyerte a nők versenyét. Ő a legfiatalabb nő, aki megnyerte az eseményt.