Galéria

7 hely, amit a turisták tönkretettek

Forrás: Horvátország tele van nemzeti parkokkal, a két leghíresebb pedig a Plitvicei és a Krka. Az itt készült fotók mesebeliek és magával ragadóak, így sokan még a drága belépődíj ellenére (9000 Ft-tól kezdődnek nyáron) is ellátogatnak ide a nyaralásuk során.

Én is hasonlóképp tettem néhány hete, azonban a kis fahidakra lépve hamar szembesülnöm kellett a hatalmas tömeggel. Olvastam korábban, hogy erre számítani kell, de magam sem hittem, hogy ennyire sokan vannak. Egyes szakaszokon százan álltunk mozdulatlanul, mintha sorban állnánk, mert a tömeg folyamatosan megállt a szelfik és fotózkodások miatt. A legnagyobb látványosság előtt szinte fesztivál hangulat volt, a rengeteg fabódé és a több száz ember miatt, és bár a vízesés előtt lehetőség nyílik fürdőzésre, annyian úszkáltak ott, hogy be sem fértünk volna.

A híd, ami a vízesés előtt keresztül vezet, olyannyira tele volt emberekkel, hogy tyúklépésben, teljesen egymásnak nyomódva lehetett haladni, így aki szeretett volna egy fotót, annak gyorsnak kellett lennie, mert mindig belesétált valaki. Ha szeretnéd elkerülni a nagy tömeget, jobban jársz, ha tavasszal, esetleg őszi-téli szezonban mész.
Forrás: A Singel csatornán elhelyezkedő virágpiac 150 éve üzemel már az év minden részében, gyönyörű virágai miatt pedig hatalmas látványossággá nőtte ki magát. Azt gondolnánk, ez az árusoknak szuper dolog, hiszen sokan látogatnak ide, és biztosan növelik a bevételt, de sajnos erről szó sincs. Egyre több eladó kényszerül arra, hogy bezárja üzletét, mert a turisták inkább csak azért jönnek, hogy a standok előtt, a virágok között készítsenek magukról képet, a vásárlás már többnyire elmarad. Emiatt viszont azok, akik tényleg vennének is valamit, nem igazán férnek oda a kis standokhoz, és a helybeliek a nagy tömeg miatt már el se jönnek a piacra.

Míg korábban az árusok a csatornán keresztül kapták közvetlenül a hajókról a virágokat, és azonnal el is adták őket, addig mostanra már a legtöbben kis szuvenír boltokká kényszerültek alakítani az üzletüket.

Ha tényleg szeretnél ellátogatni (és valóban vásárolnál is legalább egy csokorral), menj április és május közepe között. Ilyenkor még kevesen vannak, rengeteg a színes tulipán, és a hőmérséklet is kellemes.
Forrás: Az Instagram egyik legnépszerűbb fotózkodós helyszínévé nőtte ki magát Párizs egyik korábban eldugott, gyönyörű kis utcája, a rue Crémieux. Azonban egy ideje már az itt lakók rendkívül mérgesek a látogatókra, hiszen az utca folyton tele van turistákkal, szinte mozdulni sem lehet, ráadásul mindenki itt igyekszik hol szelfit, hol amatőr videóklipet készíteni, de a leány-, és legénybúcsúk is egyre gyakoribbak. A lakók emiatt már kérvényezték a városvezetéstől, hogy állítsanak fel itt egy kaput, amit lezárnának a napkelte és naplemente alatt, ami a legfelkapottabb időszak a turisták számára a fényviszonyok miatt.
Forrás: Megéri meglátogatni Rómát, de ha szeretnéd elkerülni az órákig tartó sorban állást, lehet, hogy érdemes lenne alaposan megtervezned, mikor jössz ide. Tavasztól őszig ugyanis rengetegen érkeznek Rómába, a Colosseumba való bejutásért hosszú ideig kell várni, sőt, sokszor hiába veszed meg a soron kívüli bejutást biztosító jegyet, akkor is várnod kell. A Trevi kúthoz sem egyszerű közelebb kerülnöd, az pedig, hogy egy olyan fotó készüljön rólad, amin csak te vagy, szinte lehetetlen, hiszen mindig több százan állják körbe a szökőkutat, kora délelőttől kezdve késő estig.

A legjobb, ha október és november, valamint április-május között látogatsz el ide, hiszen még ősszel is sokan vannak, nemhogy a nyári szezonban!
Forrás: A városban mindig is sok turista fordult meg, azonban egy ideje már az itt élők egyre inkább protestálnak amiatt, hogy túl sokan lepik el Barcelonát nyáron. Nemrég például egy tüntetés agresszívvá is vált, és a résztvevők megtámadtak egy túrabuszt. A hatalmas tömeg miatt a felkapott helyeken nagyon nehéz megmozdulni, sőt, 2015-ben a piactéren betiltották a 15 főnél nagyobb társaságok együttes mozgását. Ők ugyanis sokszor egy-egy fotó miatt teljesen blokkolták az utakat, és senki sem tudott haladni miattuk.

Hó ritkán van errefelé, és általában mindig süt a nap, így az őszi, téli időszakban a legérdemesebb ide jönni, ha pedig fürdeni is akarnál, akkor tavaszra érdemes időzíteni a látogatást.
Forrás: Az ősi inka falu naponta több ezer látogatót vonz, annak ellenére, hogy 2011-ben az UNESCO napi 2500 főre limitálta a hely látogatottságát. Ez a nagy tömeg viszont veszélyes az emlékműre nézve, hiszen sokszor sérülés éri az építményeket, olyan mértékben, hogy az visszafordíthatatlanná is válhat. Ezért már elindítottak egy projektet, aminek lényege, hogy a látogatóknak muszáj túravezetővel érkezniük a Machu Piccuhoz, és specifikus útvonalat kell bejárniuk, ezt pedig 2019-re szeretnék hivatalosan is elfogadtatni.

Ha olyankor szeretnéd meglátogatni a helyet, amikor nincs nagy tömeg, április és május, valamint szeptember és október között érdemes jönnöd. Ilyenkor az idő száraz és kellemes, de a tömegek mértéke jelentősen lecsökken.
Forrás: Szantorini Görögország mesebeli szigete, ami nyáron mégis szinte teljesen élvezhetetlenné válik az itt élők és az ide látogatók számára is. Ugyanis ilyenkor az egyébként 15 ezer fős szigetet több ezer ember látogatja napi szinten, így már bevezették azt a szabályt, hogy egy nap "csak" 8 ezer ember érkezhet ide. 2015-ben egyébként kb. 790 ezer ember jött, 636 hajóval, ami óriási tömegeket jelent. Így az, hogy kettesben sétáljatok itt, elképzelhetetlen, tekintve hogy mindig rengeteg ember van a sziget bármely részén.

Általában júliusban és augusztusban lehetetlen szobát foglalni, így inkább márciusban, áprilisban, valamint október-november környékén érdemes idejönni. Az idő még mindig kellemes, és tökéletes a túrázásokra.